Caravaggio

Arkady
2006-01-01
2006-01-01
Hanna Cieśla
malarstwo Caravaggio malarstwo włoskie sztuka sztuka włoska sztuka XVI wieku sztuka XVII wieku XVI wiek XVII wiek historia sztuki

Okładka książki Goya Stefano Peccatori, Stefano Zuffi
Goya Stefano Peccatori, ...
Okładka książki Picasso Elke Linda Buchholz, Beate Zimmermann
Picasso Elke Linda Buchholz...
Okładka książki Alfons Mucha Victor Arwas, Anna Dvorak, Jan Mlcoch, Peter Wittlich
Alfons Mucha Victor Arwas, Anna ...

Album o pracach i życiu Caravaggio, gdzie o samym Caravaggio treść traktuje na mniej niż połowie stron. Może i ciekawe byłoby umiejscowienie go jako artysty w czasach, w jakich żył, tamtejszej polityce czy innych tworzących równolegle artystów oraz jego naśladowców, ale dla mnie było to wyłącznie pomieszanie z poplątaniem. Plusem są strony z analizami jego najważniejszych dzieł.
Chciałam obejrzeć album O CARAVAGGIO, ale TO nie jest album o Caravaggio. Słaby.

Dzięki tej książce poznajemy detale twórczości tego wybitnego artysty. Mamy też odniesienie do całej epoki baroku. Pozycja opisuje ważne elementy życiorysu oraz ciekawostki związane z jego życiowymi przygodami. Wszystko podane w ciekawej formie bogatej w ilustracje i fotografie.

Caravaggio (1571-1610) przeszedł do historii, jako jeden z najwybitniejszych włoskich malarzy. Tworzył zarówno portrety, jak i obrazy przedstawiające scenki rodzajowe oraz motywy biblijne. Cechowały się one przenikliwą obserwacją obiektów fizycznych, pogłębionym spojrzeniem psychologicznym przedstawianych postaci oraz mistrzowskim wykorzystaniem światłocienia. Jego twórczość szybko znalazła naśladowców, ale i jednocześnie wzbudzała w niektórych kręgach kontrowersje. Jednocześnie Caravaggio przeszedł do historii jako awanturnik o gwałtownym charakterze, który często wdawał się w bijatyki i pojedynki, zaś jego nazwisko często widniało w kartotekach sądowych i policyjnych. Z tego powodu ostatnie lata życia spędził prowadząc wędrowniczy tryb życia i stale zmieniając swoje miejsce pobytu.

Ta bogato ilustrowana książka przedstawia najważniejsze fakty z życia Carravagia. Zawiera także szczegółową analizę kilku jego najwybitniejszych dzieł. Wszystko to opisane jest językiem przystępnym i pozwala nam lepiej poznać postać tego włoskiego malarza. Warto przeczytać.

• Sztuka
  • Papier