Kraj tysięcy pagód

Okładka książki Kraj tysięcy pagód Monika Warneńska
Okładka książki Kraj tysięcy pagód
Monika Warneńska Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Kontynenty popularnonaukowa
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Kontynenty
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788322618028
Tagi:
Birma Daleki Wschód podróże historia Azji
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
271
107

Na półkach: , , ,

Niniejsza książka w czasach PRL-u była rarytasem, przez wiele lat bodaj jedyną polską publikacją poświęconą Birmie. Jej treść to swoista podróż przez przeszłość i współczesność tego kraju. Poznajemy jego dawne dzieje, związane z podbojem krainy nad Irawadi przez ludy przybyłe w średniowieczu ze wschodniego Tybetu oraz stopniową asymilacją miejscowych ludów mon-khmerskich. Sporo miejsca Autorka poświęciła zakusom zachodnich mocarstw, zmierzających do podporządkowania sobie Birmy. Przez długi czas Birma opierała się tym zamiarom, gdyż po prostu była regionalną potęgą militarną. W XVIII w. udało się jej nawet najechać sąsiedni Syjam (obecnie zwany Tajlandią). Dzika brutalność birmańskich najeźdźców stanowi przyczynek do rozważań nad rzekomo pokojową naturą buddyzmu. W XIX w. Birma uległa ekspansji imperium brytyjskiego, jakkolwiek kosztowało to Londyn sporo czasu, sił i strat w ludziach. Nie na wiele zdały się rozpaczliwe wysiłki ostatnich władców Birmy, dążących do modernizacji kraju i ocalenia go przed brytyjską agresją. Dalej była rzeczywistość taka, jaką odnajdziemy u Orwella w jego genialnej powieści "Birmańskie dni", a więc eksploatacja kraju przez brytyjskich urzędników kolonialnych walczących z rebeliantami, upałem i nudą, między kolejnymi meczami krykieta i butelkami ginu i whisky, a wszystko oczywiście pod pozorem "misji cywilizacyjnej". Wreszcie mamy wybicie się Birmy na niepodległość, która bynajmniej nie oznaczała kresu birmańskich problemów. Podsumowując, "Kraj tysięcy pagód" to interesująca książka poświęcona burzliwej historii i niezwykle ciekawej kulturze jednego z najbardziej tajemniczych krajów Azji.

Niniejsza książka w czasach PRL-u była rarytasem, przez wiele lat bodaj jedyną polską publikacją poświęconą Birmie. Jej treść to swoista podróż przez przeszłość i współczesność tego kraju. Poznajemy jego dawne dzieje, związane z podbojem krainy nad Irawadi przez ludy przybyłe w średniowieczu ze wschodniego Tybetu oraz stopniową asymilacją miejscowych ludów mon-khmerskich....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    3
  • Azja Południowo-Wschodnia
    1
  • 000 - NIE MAM - znalezc, kupic/pozyczyc
    1
  • 1990-1999
    1
  • Autorzy polscy
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kraj tysięcy pagód


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne