Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Wieża Babel

Okładka książki Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Wieża Babel
Pat GarrahyDrew Geraci Wydawnictwo: Eaglemoss Polska Seria: Wielka Kolekcja Komiksów DC komiksy
komiksy
Wielka Kolekcja Komiksów DC
JLA: Tower of Babel
Eaglemoss Polska
2017-02-08
2017-02-08
Tomasz Kłoszewski
batman superman green lantern wonder woman jla flash aquaman martian manhunter

Okładka książki Kapitan Ameryka kontra Red Skull J. M. DeMatteis, Kieron Dwyer, Ron Garney, Mark Gruenwald, Jack Kirby, Stan Lee, Paul Neary, Mark Waid
Ocena 7,1
Kapitan Ameryk... J. M. DeMatteis, Ki...
Okładka książki Avengers. Bez drogi do domu Carlo Barberi, Al Ewing, Sean Izaakse, Paco Medina, Mark Waid, Jim Zub
Ocena 6,9
Avengers. Bez ... Carlo Barberi, Al E...
Okładka książki Doktor Strange. Tom 1 Javier Piña, Jesús Saíz, Mark Waid
Ocena 7,4
Doktor Strange... Javier Piña, Jesús ...
Okładka książki Avengers – Nie poddamy się Al Ewing, Kim Jacinto, Pepe Larraz, Paco Medina, Mark Waid, Jim Zub
Ocena 7,1
Avengers – Nie... Al Ewing, Kim Jacin...

Okładka książki Superman: Ostatni Syn Kryptona Geoff Johns, Adam Kubert, Dave Stewart
Ocena 7,0
Superman: Osta... Geoff Johns, Adam K...
Okładka książki Batman: Śmierć w rodzinie Jim Aparo, Mike Decarlo, Adrienne Roy, James P. Starlin
Ocena 6,6
Batman: Śmierć... Jim Aparo, Mike Dec...
Okładka książki Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Ziemia Dwa Gardner Fox, Carmine Infantino, Laura Martin, Grant Morrison, Frank Quitely
Ocena 6,6
Amerykańska Li... Gardner Fox, Carmin...
Okładka książki Catwoman: Na tropie Catwoman Mike Allred, Ed Brubaker, Giulia Brusco, Rick Burchett, Darwyn Cooke, Matt Hollingsworth, Lee Loughridge, Brad Rader, Cameron Stewart
Ocena 7,0
Catwoman: Na t... Mike Allred, Ed Bru...

Ras al Ghul wywołuje zamęt nikt nie może przeczytać słów czy to na monitorze czy w gazetach jednocześnie atakuje Ligę Sprawiedliwośći aby mu nie przeszkadzali.Ciekawy zabieg z zbieraniem teczek przez Batmana na swoich sojuszników.Pojawia Aquaman,Wonder Woman ,Plastic men tak chyba sie nazywa ,Superman,Flash czy Zielona Latarnia.Fabularnie jest dobrze ,kreska też dobrze. Za mało bohaterów wyrazistych czy to po dobrej stronie czy złej .

Ludzie Ra'sa al Ghula po kolei neutralizują członków Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości. Potrafią łatwo i szybko unieszkodliwić Flasha, Wonder Woman a w końcu nawet Supermana. Udaje im się to ponieważ metody i środki do wyeliminowania każdego z superbohaterów przygotował Batman.

Podobno jeden z lepszych komiksów o JLA nie jest w gruncie rzeczy niczym nadzwyczajnym. Rzeczywiście Batman postawiony jest tu w nowym świetle jako człowiek skryty a przede wszystkim skrajnie nieufny wobec świata a nawet przyjaciół. Najciekawiej wypada właśnie ta relacja z innymi członkami JLA, którzy zostają zaskoczeni swego rodzaju dwulicowością ze strony Batmana i bezpośrednim zagrożeniem, jakie z tego może wypłynąć.

Niestety poza tym jest to tylko standardowo narysowana historyjka superbohaterska. Ludzkość jest zagrożona, bohaterowie znajdują się w wymyślnym niebezpieczeństwie, choć ostatecznie zupełnie nic im się nie dzieje. Jest po prostu kolorowo, przemoc raczej umowna, czyli w sam raz dla starszych dzieci do momentu pojawienia się kryzysu zaufania w grupie.

PARANOJA BATMANA

Zanim Mark Millar w roku 2010 przedstawił nam świetną miniserię Nemesis, będącą jego wariacją na temat tego, co by było, gdyby Batman był superłotrem, była właśnie ta opowieść o Lidze Sprawiedliwości. Opowieść, całkiem zresztą słusznie, uznawana nie tylko za jedną z najlepszych z JLA, ale także z Człowiekiem Nietoperzem. I chociaż polska edycja pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o przekład całości (o czym każdy może poczytać na tematycznych forach), a szata graficzna przypomina niezbyt udane ilustracje z Green Arrow: Kołczan; Wieża Babel to komiks, który absolutnie powinien znaleźć się na półce każdego miłośnika Batmana, Ligi Sprawiedliwości czy DC w ogóle.

Każdy wie, że Batman ma paranoję. Każdy wie też, że to bohater myślący z wyprzedzeniem, rozpatrujący wszystkie możliwe scenariusze i mający plan na każdą okazję. Nic więc dziwnego, że ma także akta, dotyczące tego, jak pokonać poszczególnych członków Ligi Sprawiedliwości, na wypadek gdyby przeszli na złą stronę. Superman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Aquaman, Plastic Man, Marsjański Łowca Ludzi – na każdego z nich jest sposób i żaden z bohaterów nie jest już bezpieczny, bo informacje te trafiają w ręce Ra’sa al Ghula, jednego z największych wrogów Człowieka Nietoperza. Przeciwnik odwraca uwagę Bruce’a, posyłając go na prywatną vendettę po tym, jak wykradzione zostają z grobu zwłoki jego rodziców, a tymczasem kolejni członkowie Ligi Sprawiedliwości są eliminowani. Jakby tego było mało, wszyscy ludzie, niczym w przypowieści o Wieży Babel, tracą zdolność odczytywania liter, co prowadzi do wielkiego chaosu i zagrożeń, jakich każdy wolałby uniknąć. Teraz cała nadzieja w Batmanie, ale czy będzie on w stanie zwyciężyć, skoro nawet Superman, heros o niemalże boskich mocach, zostaje pokonany? I czy towarzysze z Ligi kiedykolwiek będą w stanie wybaczyć Nietoperzowi stworzenie planu pokonania ich?

Całość mojej recenzji na portalu GwD: http://www.gothamwdeszczu.com.pl/blog/jla-wieza-babel/

PARANOJA BATMANA

Scenariusz naprawdę dobry. Niestety całość psuje koszmarna kreska. Gdyby nie to, ocena byłaby wyższa.

Nie rozumiem czemu tak spora liczba ludzi uważa ten komiks za " Taki wspaniały " . Osobiście uważam że Komiks ten co najwyżej miał fajny koncept na fabułę ... ale został on zepsuty praktycznie po całości, bo fabuła ani trochę nie angażuję, a po jakimś czasie komiks ten tak mnie znudził że przerwałem parę razu jego lekturę . o oprawie graficznej to w sumie aż żal mi się wypowiadać bo jest tak paskudna nie znajduję dobrych słów ( oprócz wulgarózmów ) żeby ją ocenić .

Komiks całkiem dobrze narysowany, przyjemny dla oka, choć jest trochę taki przerysowany, sztuczny, ale to w końcu komiks więc różne są wizje.

Za to historia tu przedstawiona jest już niebanalna: Batman i jego machinacje, sekrety, plany, w dodatku skierowane w stronę sojuszników. Ukazuje to jego nieufność, być może nieco pochopną, lecz nie bez racji, ale także jego potencjał i geniusz - sam nie mając żadnych supermocy pokazuje, jak mógłby się rozprawić z tymi, co je mają.
Takie knowania nie czynią z Batmana przykładnego przyjaciela, ale nie da się tego nie szanować i podziwiać.

Członkowie Ligi muszą nie tylko pokonać specjalnie zaprojektowane przeciwko nim pułapki, ale również muszą zmierzyć się ze 'zdradą' Batmana.

Jest to dobry komiks, jednak mógł być dużo lepszy: zbyt szybko wszystko zostało rozwiązane, zbyt szybko bohaterowie poradzili sobie z zagrożeniem, zabrakło dramaturgii.

A ten cały Plastic Man to porażka, coś ohydnego. Ta jego mała główka na długiej szyi. Nie rozumiem po co go wcisnęli do Ligi, albo po co w ogóle stworzono takie dziwactwo: jest śmieszny, brzydki i żałosny.

"Wieża Babel" to ciekawa pozycja w serii, wyróżniająca się, lecz do ideału daleka. Niesie ze sobą konsekwencje i zmiany u Batmana i spółki.

CHAOS

9,5

Amerykańska Liga Sprawiedliwość JLA: Wieża Babel - zbiór komiksów wydawanych w 2000 roku, a fabułę stworzyli scenarzyści Mark Waid ("The Amazing Spider-man", "Captain America", "Daredevil", "Fantastic Four" i "Flash") oraz Dan Curtis Johnson ("JLA").

Niesprawiedliwość w Lidze. Wydanie poprzedza przybliżenie superbohaterów wchodzących w skład JLA: Aquaman, Batman, Flash, Green Lantern, Marsjański Łowca Ludzi, Plastic Man, Superman i Wonder Woman.
Wieża Babel to bardzo refleksyjna opowieść. Nie brakuje tu też wartkiej akcji, ale to strona emocjonalna i więzi łączące superbohaterów stanowią oś fabuły. Dużo jest w niej też retrospekcji, inteligentnych dialogów i trudnych pytań, na które odpowiedzi wcale nie są oczywiste.

Tym czego zabrakło Wieży Babel są szczegóły, które pominięto (np. jak ranna Talia Al-Ghul wydostała się z twierdzy w Himalajach? itp.).

=
Wieża Babel to opowieść pod wieloma względami wyjątkowa i wyróżniająca się w cyklu JLA. Daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań i ujawnia kto z kim by przystał, gdyby w Lidze Sprawiedliwości nastąpił rozłam.

A teraz ciekawostka:
Na końcu wydania znajduje się odcinek z 1960 roku, w którym Amerykańska Liga Sprawiedliwości pierwszy raz staje do walki i pokazano kto wchodził w jej oryginalny skład.

CHAOS

9,5

Pomimo że Komiks opowiada o Lidze Sprawiedliwości to na pierwszy plan po raz kolejny wychodzi Batman. Wszyscy bohaterowie ligi są tutaj tylko tłem dla obaw i racjonalnego podejścia Mrocznego rycerza.

Ras Al-Ghul przy użyciu wykradzionych pułapek i broni przeciwko członkom ligi paralizuje bohaterów, a sam pozbawia ludzkość możliwości czytania i rozumienia innych. Wszystko to tylko po to żeby zredukować populację o kilka miliardów żeby zagrożony ekosystem mógł się odrodzić.

Pozostaje tylko Batman, który dobrze wie, że odpowiedzialność za to co spotkało ligę jest jego, ale mimo to odkłada wyrzuty sumienia na bok i ratuje wszystkich.

Silny wątek ekologiczny, rewelacyjna kreska i wciągająca historia, dodatkowo zakończenie, które zaskakuje - polecam.

Istnieje wiele komiksów, które posiadają status legendy i są swego rodzaju must readem. Śmiało można zaliczyć do tej grupy Wieżę Babel. Długo chciałem przeczytać ten tom a moje oczekiwania (przez wspomnianą wyżej kultowość) były dość wysokie. Trochę się rozczarowałem. Komiks nie był zły jednak spodziewałem się nieco bardziej dojrzałej historii. Znacznie ciekawiej motyw "teczek" na członków ligi pokazany był w Batman: Ostateczna Rozgrywka Snydera i Capullo.

"Wieża Babel" ma bardzo ciekawy pomysł fabularny i przez to czyta się ją z zaciekawieniem. Motyw zagrożenia wywołanego przez samego Batmana jest genialny i bardzo pasujący do tej postaci. Rysunki są bardzo standardowe.

Niestety, komiks oprócz kilku fajnych pomysłów ma też parę naiwnych uproszczeń. Czuć tutaj lekką suberbohaterską sztampę - w szczególności gdy ludziom zaczęły mieszać się języki. Według logiki komiksu, jeśli wszyscy ludzie nagle przestaną umieć czytać, nagle zapomną jak wyglądają ich leki na choroby i się potrują oraz nagle będą mieli ochotę dotykać wyraźnie niebezpiecznych rzeczy tylko dlatego, że nie umieją przeczytać napisu "nie dotykać". Oczywiście międzynarodowa giełda załamie się prawie od razu, a państwa nagle stwierdzą, że wypowiadanie wojen jest dobrym pomysłem. Jednym słowem - ludzie zamienią się w idiotów. Nie wiem jak ludzkość w uniwersum DC przeżyła średniowiecze. I żeby była jasność - moment, w którym sytuacja się pogarsza jest już w miarę logiczny.

Na koniec dostajemy komiksowy debiut JLA. Typowy naiwny komiks z Silver Age - lekki, przyjemny, momentami zabawnie głupi, ale i totalny klasyk.

Pomimo mojego marudzenia - album wart kupienia i przeczytania pod warunkiem, że nie traktujemy komiksów zbyt serio.

Dodaj cytat z książki Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Wieża Babel