Resistance is futile

Resistance is futile
Orbit Books
2015-01-01
2015-01-01

Connie jest ruda i jest dziewczyną. W normalnym świecie nie jest to szczególnie niesamowite, ale jako matematyk, jest jedyna w swoim rodzaju. Poza tym jest bardzo dobra w tym, co robi i gdy dostaje możliwość pracy dla Uniwersytetu Cambridge, który to obiecuje jej możliwość rozwijania swoich badań bez konieczności nauki innych, dziewczyna ochoczo ją przyjmuje. Dopiero na miejscu okazuje się, że będzie pracować w grupie i to nad złamaniem kodu wysłanego z drugiego końca galaktyki.
To była moja pierwsza styczność z Jenny Colgan i nie musiałam sprawdzać, żeby domyśleć się, że pisarka zazwyczaj sięga po inny gatunek powieści. Na okładce piszą, że to uczta dla geeków i że historia jest romantyczna i zabawna. Co do geeków, to nawiązania do popkultury są znikome, co do romantyzmu... jest miłość, a co do tej zabawności to niestety niespecjalnie. Książkę czyta się szybko, ale jest ona bardzo "niestała". Nie utrzymuje jednego rytmu, ani nie chwyta się konkretnego gatunku. To niby fantasy. Niby s-f. Niby nic. Nie można powiedzieć, żeby była doszczętnie zła, ale na pewno nie można nazwać ją dobrą.
Początek jest sycący, wszystko jest wyjaśnione bardzo dokładnie i nawet relacja między Connie i Lukiem ma dużo sensu, ręców, głowów i wszystkiego, ale potem... gdy wychodzi na jaw największy spojler tej książki, wszystko idzie się sypać. Jenny Colgan nie radzi sobie bowiem z gatunkiem. Wszystko co ociera się o s-f jest mocno niezręczne. Cała podpora fabuły jest tłumaczona wyjątkowo smętnie i wszystko, co potem się o to zahacza sprawia wrażenie napisanego na kolanie. A na zakończenie pisarka serwuje nam coś z kompletnie innej beczki, co jest niestety również bardzo mocno rozczarowujące. Może gdyby kryło się tam jakieś przesłanie, coś głębszego pod fasadą próby liźnięcia innego tematu... ale nie. Resistance is futile jest tym, czym jest: niezdarnymi krokami Jenny Colgan na polu science fiction. Może następnym razem pójdzie jej lepiej.

• 2017
  • Po angielsku

Dodaj cytat z książki Resistance is futile