333 rośliny ogrodowe

flora i fauna
Wydawnictwo RM
2016-01-01
2008-01-01
biologia botanika rośliny przyroda natura

Okładka książki Atlas roślin Marek Kosiński, Renata Krzyściak-Kosińska
Ocena 7,5
Atlas roślin Marek Kosiński, Ren...

Książka, pomimo iż tak niepozorna, okazała się bardzo cennym odkryciem. Znalazłam w niej bowiem bogaty wybór 333 różnorodnych roślin ozdobnych szczególnie polecanych do ogrodów gdyż prostych w utrzymaniu, wytrzymałych i po prostu pięknych. Na kartach poradnika znajdziemy rośliny posegregowane w kilku kategoriach: krzewy iglaste, krzewy liściaste, byliny oraz kwiaty cięte. Za każdym razem kolejność opisywanych roślin jest alfabetyczna a w ich lokalizacji pomaga indeks znajdujący się na końcu książki. Rośliny są omówione w bardzo przystępny i konkretny sposób. Na górze każdej strony znajdują się zawsze dwa zdjęcia prezentujące dwie różne rośliny. Pod każdą fotografią zamieszczono polską oraz łacińską nazwę rośliny, informację o miejscu pochodzenia, pokroju, liściach, kwiatach, owocach, stanowisku, zastosowaniu, odmianach, podano jej wysokość i szerokość, czas kwitnienia, długość liścia (igły), wskazano czasem na konieczność szczególnej ochrony zimą, przy iglakach ilość igieł na pędzie, oznaczono czy roślina jest zielona latem, zimozielona czy wiecznie zielona a nawet czy jest trująca. Część z tych wiadomości znajduje się na prostych piktogramach. Informacji jak widać jest sporo ale to cieszy gdyż decydując się na nową roślinę w ogrodzie taka wiedza pozwoli nam dobrać dla niej odpowiednie stanowisko i zagwarantuje, że będziemy cieszyć się nią przez długie lata.

Dla mnie informacje jakie znalazłam w tej książce są niezwykle cenne, pouczające i jest ich dużo. Duży jest też wybór roślin, szczególnie kwiatów, jakie wyselekcjonował i opisał autor. Lektura stworzona jest przede wszystkim z myślą o mniej doświadczonych pasjonatach ogrodów, którzy podobnie jak ja kochają swoje ogrody i pracę w nich jednak nie posiadają żadnej fachowej wiedzy w tej dziedzinie. W rękach osób, które zajmują się tym zawodowo, lektura może okazać się mniej atrakcyjna.

Jeżeli więc szukacie interesującej publikacji, która ma pomóc wam w stworzeniu wokół domu małej dającej wytchnienie i sprawiającej przyjemność oazy, a nie wiecie w jakie rośliny zainwestować myślę, że ta książka jest właśnie dla was. Sprawdzi się też gdy zaplanujecie wzbogacić swój ogród o nowe, pojedyncze gatunki, gdy zechcecie dodać mu charakteru ale i wówczas gdy po prostu praca w ogrodzie sprawia wam przyjemność i lubicie poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Ja zaczerpnęłam z tej książki wiele pomysłów, zrobiłam nawet listę roślin, za którymi muszę się koniecznie rozejrzeć. Polecam gorąco…

Dodaj cytat z książki 333 rośliny ogrodowe