Charlie Ciuch-Ciuch

Maciejka Mazan
Maciejka Mazan Ned Dameron
Inne

Okładka książki Nieumarły las Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Nieumarły las Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Fantastyczny pan Lis Quentin Blake, Roald Dahl
Fantastyczny p... Quentin Blake, Roal...
Okładka książki Nowe przygody Kubusia Puchatka Paul Bright, Alan Alexander Milne, Kate Saunders, Jeanne Willis
Nowe przygody ... Paul Bright, Alan A...
Okładka książki Szary domek Natalia Jabłońska, Katarzyna Szestak
Szary domek Natalia Jabłońska,&...
Okładka książki Kiedyś Alison McGhee, Peter H. Reynolds
Kiedyś Alison McGhee, Pete...
Okładka książki Święta dzieci z dachów Lina Bodén, Mårten Sandén
Święta dzieci ... Lina Bodén, Mårten ...

Książka dla dzieci napisana przez Stephena Kinga pod pseudonimem Beryl Evans. Średni format, twarda oprawa. Opracowanie graficzne wzorowane na oryginalnych ilustracjach zawdzięczamy Nedowi Dameronowi. Książka jest tak wykonana jakby wyciągnięta ze szpargałów na strychu. Styl vintage. Sztucznie, graficznie pożółknięte kartki.

Pierwsze wydanie było w 1942, jako książka w książce.
Tekst publikacji został przytoczony w całości w III tomie - Ziemie jałowe w ,,Mrocznej wieży’’ Stephena Kinga. I tam można prześledzić źródło książki, skąd to wziął się rzekomy 1942 rok. ,,Mroczna wieża'' III wydana została w 1991 roku przez wydawnictwo Donald M. Grant.

W Polsce książeczka ukazała się w 2016 roku jako typowa dla dzieci, a nie element horroru.

Książka opowiada o niezwykłej, bezinteresownej, szczerej przyjaźni , takiej raz na całe życie, maszynisty Boba i jego parowozu Charliego Ciuch-Ciuch.
Parowóz ,jako stalowa maszyna okazuje się mieć serce jak człowiek, tylko trzeba się umieć z nią porozumieć. Bob był bardzo lojalny w stosunku do swego stalowego przyjaciela, napędzanego węglem. Przez wszystkie lata swojej pracy , gdy jeździł na dalekie trasy w parowozie miał okazję dobrze go poznać. Prowadzili razem długie rozmowy. Lokomotywa nawet śpiewała mu swoje piosenki.
Jednak nastał dzień po tych wszystkich wspólnie spędzonych latach, kiedy maszynista się postarzał i parowóz też i zostali postawieni przed faktem dokonanym. Stary równa się niepotrzebny.
Zostają obydwoje odstawieni na boczny tor życia.
Lata doświadczenia, umiejętności nie mają znaczenia. Liczy się tylko to co nowe, piękne i szybkie.
Na torowisku zaczyna królować piękna czerwona spalinowa lokomotywa.
Maszynista odmawia jeżdżenia w nowej maszynie, więc dostaje stanowisko zamiatacza stacji, dozorcy kolei.
Mijają dni. Bob zostaje wystawiony na pośmiewisko swoich kolegów z pracy, a Charlie porasta chwastami na końcu parowozowni, oblegany przez stado szczurów.

Czy Bob po lub w czasie pracy odwiedza jeszcze swojego przyjaciela?
Czy Charlie umrze śmiercią naturalną, jako przerdzewiały stary złom?
Czy nowe parowozy okażą się takie niezawodne?
Co wiąże prezesa kolejowego Mid-World z recitalem fortepianowym?

Na te pytania znajdziecie odpowiedź podczas lektury i oglądaniu pięknych podstarzałych ilustracji. Spotkacie Charliego Ciuch – Ciuch na rycinach jako żywą istotę , który ma oczy i nos oraz zębiasty uśmiech; osobę, która ma również swoje uczucia . Dzieci w wagonikach mogą się wydawać wam jako trochę przerażone i zarazem uśmiechnięte. To jednak nie horror. Mało to razy w parku rozrywki dzieci cieszą się jadąc kolejką górską ,a jednocześnie krzyczą ze strachu. Już tak jest i nie ma co dociekać. W tej książce dla dzieci nie spotkacie i nie doszukacie się dreszczowca. Po takiego , złaknieni niech sięgają po ,, Mroczną wieżę’’.

Przesłanie jest takie , żeby zawsze mieć szacunek do osób starszych i nikogo nie odstawiać na boczny życiowy tor. Niekoniecznie nowe wynalazki są lepsze od starych. Wszyscy są potrzebni.
Nie można komuś dawać odczuć ,że jak jest wiekowy to może udać się już tylko w odstawkę na zasłużoną emeryturę; a w przypadku martwej natury wyłącznie na śmietnik, bo istnieje już inny nowszy model.

Pierwsze wydanie było w 1942, jako książka w...

"𝗡𝗶𝗲 𝘇𝗮𝗱𝗮𝘄𝗮𝗷 𝗴ł𝘂𝗽𝗶𝗰𝗵 𝗽𝘆𝘁𝗮𝗻́, 𝘄 𝗴ł𝘂𝗽𝗶𝗲 𝗴𝗿𝘆 𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗲̨𝗱𝗲̨ 𝗴𝗿𝗮𝗰́.
𝗝𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵-𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵- 𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵𝗰𝗶𝗮̨, 𝗶𝗻𝗻𝘆 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗶𝗲 𝗺𝗼𝗴𝗲̨ 𝘀𝘁𝗮𝗰́."

Charlie Ciuch-Ciuch to miły, gadający parowóz, który przyjaźni się ze swoim maszynistą Bobem. Są szczęśliwym zgranym duetem i jeżdżą razem na trasie St. Louis - Topeka. Niestety pewnego dnia okazuje się, że prezes kolei postanawia wymienić go na nowszą i w dodatku spalinową lokomotywę. Charlie Ciuch-Ciuch wraz z maszynistą Bobem czują z tego powodu ogromny smutek i żal… Ale może jednak jeszcze nie wszystko stracone? Nie będę zdradzać szczegółów, ale jak być może się domyślacie, w związku z tym, że jest to bajka dla dzieci, to jej zakończenie mimo wszystko jest szczęśliwe 🙂
Historia opowiedziana w „Charlie Ciuch-Ciuch” pokazuje nam, jak ważna jest przyjaźń, oraz szacunek do rzeczy, które odgrywały w naszym życiu ważną rolę. Uświadamia też, że nie zawsze to, co jest nowe, musi być lepsze i niezawodne.
Ale czy to na pewno jest 𝗧𝗬𝗟𝗞𝗢 bajka dla dzieci? I co wspólnego ma z nią Stephen King?
Jak już wspomniałam wyżej, historyjka kończy się happy endem. Mimo to jest w niej jednak coś niepokojącego...
Charlie Ciuch-Ciuch opisany jest jako miła, przyjazna, kochająca swojego maszynistę lokomotywa. Na ilustracjach jednak wygląda bardzo przerażająco, wręcz człowieczo… Jego niezwykły uśmiech zawierający zęby z dziąsłami, przymrużone oczy i załamane brwi zdają się skrywać jakiś sekret… Mroczny… W dodatku dzieci biorące udział w przejażdżkach na sympatycznej ciuchci, w książce opisane są jako roześmiane, wesołe i radosne, ale na ilustracjach wyglądają na wystraszone i bardzo nieszczęśliwe...
I teraz przechodzimy do meritum. „Charlie Ciuch-Ciuch” nie jest odrębną historyjką, która została wydana po raz pierwszy w takiej formie jak teraz. Charlie Ciuch-Ciuch, a raczej Charlie Puf-Puf pojawił się już gdzieś wcześniej. Kto czytał „Mroczną Wieżę”, ten zapewne pamięta, że Jake Chambers trafia w pewnej księgarni właśnie na TĘ książkę. Treść bajeczki jest dokładnie opisana w trzeciej części „Mrocznej Wieży” - „Ziemie Jałowe” i już tam wzbudza w Jake’u niepokój. Czy Charlie Ciuch-Ciuch/Puf-Puf jest tylko Charliem Ciuch-Ciuch/Puf-Puf? A może jednak kimś/czymś innym ? 😉
Stephen King powiedział: „Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta!” No i super, taka rekomendacja naprawdę przekonuje do sięgnięcia po tę krótką książeczkę 🙂 Tym bardziej, że to właśnie 𝗢𝗡 JĄ TAK NAPRAWDĘ NAPISAŁ ! 😉
Autorką „Charlie Ciuch-Ciuch” jest niejaka Beryl Evans. Jest to jednak fikcyjna pisarka stworzona w MW, a więc w sumie patrząc na okładkę tej bajeczki, można śmiało powiedzieć, że Beryl Evans to po prostu pseudonim Stephena Kinga.
Pozostaje jeszcze jeden aspekt, który wciąż może być dla niektórych trochę niejasny 🙂 Jakim cudem King mógł napisać „Charliego Ciuch-Ciuch”, skoro urodził się w 1947 roku, a na książce widnieje napis, że po raz pierwszy wydana była ona JUŻ w 1942 roku?
Raz jeszcze muszę wrócić do Mrocznej Wieży, ponieważ tak jak już wyżej wspomniałam, to właśnie w niej mamy tę historyjkę po raz pierwszy zaprezentowaną w pełnej krasie ŁĄCZNIE z autorem oraz czasem wydania 🙂 Stephen stworzył więc Charliego Ciuch-Ciuch/Puf-Puf w „Ziemiach Jałowych” wraz z wymyślonym autorem i datą wydania i taką właśnie postać ma ta obecna książeczka dla dzieci 🙂
Żeby jeszcze bardziej podkręcić ten temat, to dodam, że w „Mrocznej Wieży” Beryl Evans w sumie nie jest “jedyną” autorką „Charliego Puf-Puf”, bo pojawia się przy tym tytule jeszcze jedno istotne dla Kinga nazwisko - Claudia y Inez Bachman.
Jedno jest pewne - „Charlie Ciuch-Ciuch” to bajeczka dla dzieci napisana przez Mistrza Grozy 😃

"𝗡𝗶𝗲 𝘇𝗮𝗱𝗮𝘄𝗮𝗷 𝗴ł𝘂𝗽𝗶𝗰𝗵 𝗽𝘆𝘁𝗮𝗻́, 𝘄 𝗴ł𝘂𝗽𝗶𝗲 𝗴𝗿𝘆 𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗲̨𝗱𝗲̨ 𝗴𝗿𝗮𝗰́.
𝗝𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵-𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵- 𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵𝗰𝗶𝗮̨, 𝗶𝗻𝗻𝘆 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗶𝗲 𝗺𝗼𝗴𝗲̨ 𝘀𝘁𝗮𝗰́."

1951

Sympatyczna opowieść o przyjaźni, starzeniu się, spychaniu starego przez nowe (przy czym nowe niekoniecznie znaczy lepsze). Niby nic nowego w świecie dziecięcej literatury, historia, jakich wiele. Ale ta historyjka ma specyficzny klimat, pełen melancholii. Całości zaś dopełniają niesamowite ilustracje (gdzie "twarz" Charliego nieco odstaje od typowych grafik dla dzieci).

Książeczka wybitnie dla młodszego czytelnika. Ale fani twórczości Stephena Kinga też będą mieli frajdę podczas jej czytania ;)

Parowozik

Co może sprawić, że dorosły czytelnik sięga po książeczki dla dzieci? Cóż, odpowiedź może wydać się dosyć oczywista, czyli fakt posiadania dzieci. Jednakże w sytuacji, gdy nie posiada dzieci w swym najbliższym otoczeniu sprawa wydaje się bardziej skomplikowana. Jedynym rozwiązaniem wydaje się fakt niezwykłości danej książeczki lub całej otoczki związanej z jej powstaniem. W przypadku „Charlie Ciuch-Ciuch” już dawno czytelnicy odkryli, że autorem tejże krótkiej historyjki jest sam Stephen King, który nie raz w swej twórczości ukrywał się pod pseudonimem. Jak widać, mistrz z Maine jest autorem wszechstronnym, który nie boi się wyzwań i potrafi stworzyć książeczkę dla dzieci, która zadowoli również jego dorosłych czytelników.

„Charlie Ciuch-Ciuch” to krótka i urocza historia o parowozie o imieniu Charlie i jego maszynisty Boba. Historia z uniwersalnym przesłaniem na temat przyjaźni, a także oddania i tego, że nowe, nie zawsze oznacza lepsze. Na tyle krótka, że dla maluchów jest to książeczka na jeden wieczór i na tyle wciągająca, że z pewnością każde dziecko poruszy i zaciekawi.

Ma zaledwie 19 stron, z czego miejsce zajmują głównie prześliczne ilustracje Neda Damerona. Są plastyczne, są oryginalne, kolorowe, ale w swych barwach stonowane do brudnych pasteli, wyglądające jakby książkę wygrzebano ze strychu, gdzie dziadkowie włożyli swoje lektury z dzieciństwa. Jest to efekt zamierzony, bo jak twierdzi informacja zamieszczona na czwartej stronie okładki, jest wydanie wzorowane na książeczce z 1942.

Opowiadanie można było przeczytać w całości w „Mrocznej Wieży”, teraz jednak w ramach promocji ekranizacji cyklu Stephena Kinga, została wydana pod autorstwem „Beryl Evans”, która swoją drogą jest fikcyjną autorką tejże opowiastki w świecie „Mrocznej Wieży”. Książeczka po raz pierwszy pojawiła się na konwencie San Diego Comic Con, gdzie rozdano 150 jej egzemplarzy. Spotkać tam można było również Beryl Evans, w którą wcieliła się aktorka Allison Davies. Jak widać Stephen King potrafi „powołać” do życia swe fikcyjne literackie postaci. Słowa Kinga umieszczone na okładce – „Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta!”- nadają tej całej akcji słodkiej przewrotności.

Dorośli czytelnicy mogą traktować „Charliego Ciuch – Ciuch” jako swoistego rodzaju ciekawostkę, nie pierwszą, ani nie ostatnią, którą serwuje swym czytelnikom Stephen King. Jak widać kocha on pisać, a przede wszystkim kocha nawiązywać więź ze swymi czytelnikami, co jakiś czas obdarowując ich takimi prezentami. Czytelnik zaznajomiony z cyklem „Mroczna Wieża” dostrzeże w tekście kilka smaczków nawiązujących do tego uniwersum. Mid-World, Susannah, czy zdanie „świat poszedł naprzód” to tylko niektóre z nich. W przypadku najmłodszego czytelnika „Charlie Ciuch –Ciuch” jest świetną opowieścią o przyjaźni, ale także uczy szacunku do starości. Nigdy nie można odstawić kogoś na boczny tor, bo sami nie wiemy, czy w jakimś momencie naszego życia nie znajdziemy się w takiej sytuacji lub czy nie będziemy musieli skorzystać ze skarbnicy doświadczeń takiej osoby.

Podsumowując, „Charlie Ciuch-Ciuch” z pewnością spodoba się małym czytelnikom, o ile nie przestraszą się złowieszczo wyglądającej lokomotywki, ale także i fanom twórczości Stephena Kinga, dla których historyjka o parowozie z marzeniami będzie nie lada gratką i unikatowym gadżetem związanym z „Mroczną Wieżą”. Być może opowieść o parowozie Charlie będzie dla najmłodszych świetnym wstępem do twórczości Stephena Kinga, którą pogłębią w przyszłości.

Parowozik

CHRLIE CIUCH-CIUCH- Beryl Evns {???!!!???}
Ciekawostka:
"Zgodnie z zapowiedziami na San Diego Comic Con 2016, na stoisku wydawnictwa Simon & Schuster spotkać można było "Beryl Evans", fikcyjną autorkę książki dla dzieci "Charlie Puf-puf", która była istotnym elementem fabuły powieści "Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe" oraz kolejnych tomów sagi. W tej powieści Jake Chambers trafia na książkę w księgarni Calvina Towera i wkrótce książka okazuje się złowieszczą przepowiednią konfrontacji z nawiedzonym pociągiem Blaine Mono. W powieści autor przytacza treść książki. Przez długi czas w tajemnicy trzymana była prawdziwa tożsamość "autorki", której pojawienie zapowiedzianki kilka tygodni przed konwentem. Jej tożsamości nie zdradziło ani wydawnictwo ani moderatorki forum Stephena Kinga. Na stoisku wydawnictwa pojawiła się ostatecznie Allison Davies - aktorka. Pierwsze 150 osób otrzymało książkę oraz możliwość zdobycia autografu "autorki". Książka ma 19 stron, wydana jest w twardej oprawie i jest bogato ilustrowana przez niesamowitego Neda Damerona, artysty, którego ilustracje zdobiły limitowane wydanie książki "Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe". Tekst jest w 100% tekstem Stephena Kinga, który został przytoczony w samej powieści - stąd wniosek, że Allison Davies "zagrała" Beryl Evans na SDCC. Oznacza to też, że jest to dość unikatowy utwór autorstwa Kinga, który z pewnością zainteresuje kolekcjonerów, co szybko wykorzystają osoby, które dostały egzemplarz, ale nie są nim zainteresowane." Informacje ze strony - http://kingowiec.pl/charlie-puf-puf-i-beryl-evans-na-sdcc20…
No i to dużo tłumaczy. Ponieważ opowiadanie jest super, na czasie. Mowa w nim o przemijaniu, starości, wyparciu tego co "stare" przez pędzącą jak pociąg nowoczesność, a nade wszystko o wielkiej sile przyjaźni. Natomiast rysunki do tej książeczki są przerażające.Reasumując: opowiadanie dziecku bym przeczytała, jak najbardziej, ale bez pokazywania mu ilustracji, aby w nocy nie miało koszmarów. Dla fanów Kinga- nie lada gratka. Nie czytałam niestety Mrocznej Wieży, więc jestem ciekawa wypowiedzi osób, które znają lekturę. Dziękuję.

CHRLIE CIUCH-CIUCH- Beryl Evns {???!!!???}
Ciekawostka:

W przeciągu ostatniego miesiąca przeczytałem cztery książki Stephena Kinga. Pierwsza była komiksem, druga opowiadaniem dla młodzieży, trzecia ponad siedmiusetstronicową powieścią, a „Charlie Ciuch–Ciuch” to przepiękna bajka.

Stephen King (pisze także pod pseudonimem Richard Bachman) urodził się 21 września 1947 w Portland. Jako dziecko był świadkiem nieszczęśliwego wypadku – jeden z jego przyjaciół został potrącony przez pociąg i zmarł. King zanim odniósł sukces jako pisarz pracował, jako nauczyciel języka angielskiego w szkole. W 1973 roku ogromny sukces literacki odniosła jego pierwsza powieść „Carrie”. Od tamtej pory jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Jest wielokrotnym zdobywcą Nagród Brama Stokera i British Fantasy Award. W 1999 roku został potrącony przez samochód. Jego obrażenia – wielokrotne złamanie biodra, połamane żebra i uszkodzone płuco – unieruchomiły go w szpitalu na prawie trzy tygodnie. King przez ponad dziesięć lat miał problemy z alkoholem i narkotykami. Jego dwaj synowie – Owen King oraz Joe Hill – są również pisarzami.

„Charlie Ciuch–Ciuch” to wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni pomiędzy parowozem Charliem, a jego maszynistą Bobem. Obaj przemierzają trasę z St. Louis do Topeki i są ulubieńcami wszystkich dzieci. Pewnego dnia Bob odkrywa, że Charlie nie jest zwykłą lokomotywą, tylko żywą maszyną, która ma uczucia, a na dodatek potrafi mówić. Od tej chwili stają się prawdziwymi przyjaciółmi i spędzają ze sobą wiele szczęśliwych dni. Wszystko się zmienia, gdy w przedsiębiorstwie kolejowym pojawia się nowoczesna lokomotywa spalinowa, która ma zastąpić wysłużony parowóz. Charlie zostaje odstawiony na boczny tor, gdzie zaczyna rdzewieć, a Bob, który nie wyobraża sobie pracy z inną lokomotywą, rezygnuje ze stanowiska maszynisty, zostając zwykłym sprzątaczem. I gdy wydaje się, że los starej maszyny jest już przesądzony, w bardzo ważnym momencie, nowa lokomotywa ulega poważnej awarii…

Książka jest bardzo niewielkich rozmiarów, a zdecydowaną większość stron wypełniają piękne, chociaż trochę mroczne rysunki autorstwa Neda Damerona. Sprawia to, że przeczytanie całości zajmuje nam dosłownie kilka minut. Na okładce „Charliego Ciuch–Ciuch” znajduje się rekomendacja Stephena Kinga: „Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta!”. I tak się składa, że to właśnie Mistrz grozy jest autorem tej bajki. Beryl Evans, która figuruje jako twórca tej książeczki, jest stworzoną przez Kinga fikcyjną pisarką, która pojawia się w trzecim tomie cyklu Mrocznej Wieży „Ziemie jałowe”. Zresztą samą bajkę możemy także znaleźć we wspomnianej lekturze, natomiast teraz została wydana jako samodzielna książka.

„Nie zadawaj głupich pytań, w głupie gry nie będę grać.

Jestem tylko ciuch-ciuch-ciuchcią, inny się nie mogę stać.

Pragnę tylko pod błękitnym niebem pędzić, gdzie się da,

Być szczęśliwą ciuch-ciuch-ciuchcią aż do śmierci mojej dnia.”

Sama historia zawarta w „Charliem Ciuch–Ciuch” jest bardzo banalna, ale zarazem w tej banalności niesie dwa bardzo mądre przesłania. Po pierwsze, chociaż świat idzie do przodu, to nie wolno nam zapominać o tym, co przez wiele lat nam niezawodnie służyło. Po drugie pokazuje nam, że w życiu czasami najważniejsza jest przyjaźń, a nie kariera zawodowa i że to właśnie najbliżsi powinni być dla nas najważniejsi.

Stephen King udowadnia „Charliem Ciuch–Ciuch”, że niezależnie jaki gatunek literacki weźmie na warsztat, to zawsze wychodzi z tego zadania z tarczą. Z czystym sumieniem polecam tę książkę wszystkim dzieciom, ale także i dorosłym. Oczywiście fani Kinga obowiązkowo muszą mieć tę pozycję w swojej biblioteczce. Ja natomiast będę chciał, żeby stała się ona początkiem cudownej przygody mojego syna, z twórczością Mistrza grozy.

Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu

Niby prosta historyjka dla dzieci, ale dla miłośników "Mrocznej Wieży" Kinga ma swoje (znacznie mroczniejsze) znaczenie.
Warto się zaopatrzyć choćby dla pięknych ilustracji.

Warto się zaopatrzyć choćby dla pięknych ilustracji.

Wzruszająca i wciąż aktualna, o przyjaźni, przywiązaniu i o tym, że piękno i wartościowość nie zawsze idzie w parze z młodością i ładnym opakowaniem...

Nieco straszne ilustracje, w historii też nie ciężko znaleźć drugie dno. Zaintrygowana niepokojącą okładką i faktem że poleca ją King, poszperałam troszkę i wychodzi na to, że ktoś tu poleca swoją własną książkę ;p

Muszę to chyba zostawić bez oceny, bo nie mam komentarza.

Muszę to chyba zostawić bez oceny, bo nie mam komentarza.

• Dla dzieci
  • Stephen King