Dziewczyny na emigracji, czyli Liverpool bez cenzury

Okładka książki Dziewczyny na emigracji, czyli Liverpool bez cenzury Iga Wołos
Okładka książki Dziewczyny na emigracji, czyli Liverpool bez cenzury
Iga Wołos Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2017-01-01
2017-01-01
Dziewczyny na emigracji czyli Liverpool bez cenzury Iga Wołos Novae Res

Ta książka to pamiętnik niezbyt mądrej bohaterki, z płytkimi spostrzeżeniami i spisem zwyczajnych wydarzeń (przeprowadzka, zmiana pracy, zmiana faceta),bez żadnych głębszych refleksji ani nawet interesującego biegu wydarzeń. Te "szalone przygody" obiecywane przez wydawcę na okładce to wydarzenia w stylu pójścia do fryzjera lub założenia nowych tipsów. W środku jest tak bardzo "bez cenzury", że zacytowano kilka przekleństw i tyle. W skrócie (ale niedużym) - dziewczyna chodzi na imprezy i zarabia funty w coraz to nowych pracach, a później znajduje faceta i wraca do Polski.

Z ciekawostek (nielicznych) - bohaterka, a może autorka, "nie wierzy w zamach w WTC", bo to teoria spiskowa. Serio.

Żal mi drzew, które ścięto żeby wydrukować to coś.

Interesujące jest również to, że recenzje z oceną 10/10 poniżej są wystawione tylko z nowych kont, na których to jedyna recenzja. Ciekawe, czy to wydawnictwo próbuje uratować opinię tego "dzieła", czy osobiście autorka.

Książka beznadziejna!!! Dziecko wymyśliło by lepsza historię. Harlequin przy tym barchadle to pulitzer! Jaki autor taka książka niestety. Szkoda czasu na czytanie..

Fajna książka. Napewno inaczej czyta się ją komuś kto miał podobne doświadczenia. Obudziła wiele wspomnień z mojej angielskiej przygody. Polecam

1903

Zapis przeżyć młodej polskiej dziewczyny w Anglii, literacko słabe, ale jako świadectwo losów młodych polskich emigrantów – ciekawe.

Hmm, w Anglii straszy? Serio? Nie byłam, nie wiem ale książka przeczytana z zainteresowaniem i bez oporu)

Książka w takim stylu i języku, jakby napisała ją nastolatka. Dla młodzieży. Nieporywająca

Rany, przecież to szkoda papieru i pieniędzy na wydanie tego czegoś.
Nie wiem,dlaczego zmarnowałam czas na przeczytanie tych dziwnych opowieści dziewczyny, której tylko w głowie picie, pieprzenie i zakupy.

A miałam nadzieję, że poznam Liverpool i ciekawe miejsca z nim związane "od kuchni".

Rany, przecież to szkoda papieru i pieniędzy na wydanie tego czegoś.

Ja się pytam, kto to wydał?
Książka jest napisana takim językiem, że po prostu nie da się tego czytać. Serio - jakbym słuchała opowieści mojego 9-latka jak było w szkole. Chaos. 'Byłam tu, potem tam, a następnie zrobiłam to, a potem poszłam jeszcze tam' - takiego typu zdania znajdziemy w tej pozycji. Zero klimatu, zero wczucia w atmosferę, zero wszystkiego, tylko ciągle 'potem, następnie, potem, następnie'.
Nie dałam rady.
Takie książki nie powinny ujrzeć światła dziennego, tylko pozostać w sferze opowiadań na zakrapianej (bohaterki nie stronią od alkoholu),babskiej imprezie.

Ja się pytam, kto to wydał?

Książka Igi Wołos ,,Dziewczyny na emigracji, czyli Liverpool bez cenzury" to historia młodej dziewczyny, która po zakończeniu szkoły średniej wyjechała do pracy w Wielkiej Brytanii. Jak twierdzi autorka, niektóre wydarzenia z powieści były inspirowane jej życiem, a inne usłyszanymi historiami.

Niestety, nie podzielam zachwytów nad tą powieścią. Przede wszystkim, jest napisana bardzo topornym stylem. Jest on co prawda prosty, wręcz młodzieżowy, ale mimo to książki nie czyta się szybko, mi czytało się ją wyjątkowo ciężko i nieprzyjemnie. Akcja nie jest porywająca, większość to opisy zakupów, imprez, przygodnych romansów(liczne sceny erotyczne i opisywanie zalet Arabów jako kochanków) i ciągłych zmian pracy. Jednak największym problemem jest to, że czytelnikowi za nic nie udaje się polubić głównej bohaterki - narratorki.

Powieść napisana jest w formie wspomnień i wszystko jest ukazane z punktu widzenia Niny. Bohaterka przez większą część książki narzeka i krytykuje wszystko z czym ma do czynienia, zarówno Polaków, jak i Brytyjczyków, kolegów z pracy, rodzinne strony, tryb życia za granicą. Jednocześnie nie wykazuje ona jakiejkolwiek refleksji nad swoim własnym postępowaniem, co chwilami ociera się o hipokryzję. Zawarte w książce przemyślenia są płytkie i jednostronne. Próżno też liczyć na jakąkolwiek przemianę. Z powieści można wysnuć morał - cały świat jest zły i zepsuty, a jedyni porządni ludzie to Nina i jej znajomi.

Reasumując, nie polecam tej książki. Nie jest to wartościowa literatura ani nawet powieść, przy której można się dobrze bawić. Jedynymi jej plusami są jedna czy dwie zabawne sceny i przedstawienie życia na Wyspach.

Niestety, nie podzielam zachwytów nad tą powieścią. Przede wszystkim, jest...

Skończyłam...echh i jak zawsze przy dobrej książce (która wywołuje dużo emocji),jest niedosyt i łezka się kręci, że to już koniec. Książka napisana w fajny, ciekawy sposób...rozbawiła mnie do łez, ale też skusiła do refleksji. Przypomniała czasy młodości, pierwszych powaznych wyborów. Ukazująca ludzki charakter, "nasze polskie przywary", to jak postrzegamy inne narodowości. Szczerze...jestem nią oczarowana! Dawno nie czytałam książki, która mnie tak urzekła swoim językiem ( adekwatnym, do stanu umysłu głównej bohaterki),perypetiami, kawałami... ukazująca inny stosunek do pracy - taki inny niz przyjęty w Polsce :) Ale przede wszystkim, urzekła mnie młodość, która ma prawo na swoje błędy, decyzje, na swoje "ja".

• Biblioteczka domowa III
  • Nie moja bajka
  • Niedoczytane
  • ☠ lfrpba
  • 2017

Dodaj cytat z książki Dziewczyny na emigracji, czyli Liverpool bez cenzury