Wędrowne ptaki

Okładka książki Wędrowne ptaki Karolina Wilczyńska
Okładka książki Wędrowne ptaki
Karolina Wilczyńska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Rok na Kwiatowej (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Rok na Kwiatowej (tom 1)
Czwarta Strona
2017-04-26
2017-04-26

Pierwsza część cyklu "Rok na Kwiatowej", w której poznajemy cztery kobiety o różnej przeszłości i różnych charakterach: Malwinę, która rozpoczyna życie w nowym mieszkaniu bez rodziców. Malwina do tej pory nie miała żadnych problemów, nie musiała pracować, ojciec miał dobrze prosperującą firmę, ale, niestety umiera. Liliana to bizneswomen z trudną przeszłością. Trzecia z nich to Wioletta. Ma syna i jest w ciąży. Jej mąż pracuje daleko i nie ma go przy niej. Czwarta to Róża, nauczycielka angielskiego.
Los powiąże je właśnie na Kwiatowej. Co zdarzy się dalej? Jak sobie poradzą ze swoim życiem? A nie będzie tak cukierkowo.

"Rok na Kwiatowej" to seria książek o kobietach właśnie z ulicy Kwiatowej. Poznajemy 4 nieznające się kobiety, które zaczynają mieszkać w nowym dla siebie miejscu, a przez pewien zbieg okoliczności poznają się nawzajem.

Malwina to młoda kobieta, właśnie wyprowadziła się od rodziców, bo chciała zacząć własne życie. Pewnego dnia jednak jej tata umiera, a ona musi przejąć po nim prowadzenie jego firmy. Jest to dla niej bardzo trudne zadanie, bo całą duszą jest ona artystką. Liliana z kolei, to prawdziwa businesswoman. Prowadzi swoją prężnie działającą firmę. Ale to nie stało się z dnia na dzień, a przeszłość Liliany była bardzo trudna. Wioletta to energiczna, pogodna kobieta. Właśnie jest w ciąży, a w domu opiekuje się swoim wyjątkowo żywiołowym dzieckiem. Róża to z kolei bardzo spokojna, opanowana nauczycielka angielskiego.

Każda z tych kobiet ma jakąś swoją przeszłość. Każda boryka się z jakimś problemem, w którym pozostałe starają się jej pomóc, co wcześniej czy później w końcu się udaje. Ale co istotne, to czasem spotykamy człowieka, zdaje się nam, że nie ma on żadnych problemów, a wszystko przyszło mu łatwo. Jednak niestety rzadko kiedy tak jest. Często to człowiek, który ma za sobą niełatwą przeszłość. Czasem to ktoś, kto walczy i nie potrafi sam sobie poradzić z problemami, które go spotkały.

"Wędrowne ptaki" to pierwszy tom całego cyklu. Mnie zaciekawił i wciągnął na tyle, że na pewno sięgnę po kolejne tomy. Bo słuchając miałam wrażenie, jakbym sama była na kawie/herbacie u przyjaciółki!

Zawsze z dużą ostrożnością podchodzę do twórczości polskich autorek. Tym razem nie było zawodu. Książka Karoliny Wilczyńskiej może się podobać.

Cztery kobiety, bardzo różne, które los połączył, kiedy kupiły mieszkania w nowym apartamentowcu.
Każda inna, różni je właściwie wszystko: sytuacja rodzinna, materialna, pozycja zawodowa, wrażliwość, emocjonalność, podejście do życia i spojrzenie na rolę sztuki.
Jeden incydent i tak z wolna i niezamierzenie stają się najpierw znajomymi z odrobiną sympatii i wyrozumiałością dla swojej odmienności i wad. A potem już właściwie przyjaciółkami, bo inaczej nie da się nazwać łączącej je relacji.

Książka napisana fajnym, ciepłym, językiem, czyta się ją z przyjemnością.
Fabuła przedstawiana jest z punktu widzenia każdej z kobiet, co pozwala wczuć się w każdą z nich i bardziej polubić i zrozumieć.
Pisarka poświęciła czas, by każdej nadać osobowość i charakter, nie są to postacie monotonne i bezbarwne i dlatego dobrze się to czyta.

Raczej sięgnę po następne tomy i innym polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Malwina przeprowadza się do nowego mieszkania .Poznaje kobiety z którymi się zaprzyjaźnia .
Główna bohaterka przechodzi trudny okres i zawsze może liczyć na pomoc sąsiadek

Główna bohaterka przechodzi trudny okres i zawsze może liczyć na pomoc sąsiadek

Kilka kobiet, kilka niezwykłych historii... Malwina - kobieta nie radzącą sobie z różnymi problemami; Róża - niezwykle skromna i nieśmiała osoba; Liliana - zdecydowana i pewna siebie kobieta... Historie ( można by rzec ) z życia wzięte... A w zasadzie kobiece sprawy, których z pewnością jest bez liku...

Na samym początku poznajemy Malwinę, kobietę lat około trzydziestu, która nie może sobie ułożyć życia. Po śmierci ojca na Malwinę spadają liczne przykre obowiązki, od których nie ma ucieczki. Jednakże z pomocą Malwinie przychodzą nieznajome kobiety, z którymi Malwina się zaprzyjaźnia., Początkowo Malwina jest niezbyt chętnie nastawiona do życia, lecz z czasem jej życie się zmienia... Podobnie jak i życie pozostałych kobiet ...

Róża jest niezwykle nieśmiałą osobą, a w dodatku nauczycielką. Na polu zawodowym ma niemało kłopotów, które tylko pogrążają kobietę. Róża jednak nie jest sama. Ma pewne oparcie w swoich przyjaciółkach... Liliana - kobieta odważna ( może aż nadto ) i zdecydowana. Wydawać by się mogło, iż jest w stu procentach nieugięta w swoich zamiarach. Samo życie daje o sobie znać nawet takiej osobie jak Liliana. I oczywiście Wiola, która wyprowadza się z mężem i dzieckiem od teściowej.

"Wędrowne ptaki" - tytuł może kojarzyć się z młodymi ptakami, które wyruszają ze swojego gniazda, by założyć nową rodzinę. I tak może być w przypadku kilku kobiet, które próbują poukładać sobie życie na swój sposób. Nie obędzie się oczywiście bez kłopotów, które z resztą są wpisane w zwykłe ludzkie życie. Trudno oczekiwać od życia ( czy też od losu ),by wszystko układało się po ludzkiej myśli.

Książka wzbudziła we mnie przede wszystkim pozytywne emocje a to między innymi za sprawą samych bohaterek i ich kłopotów. Każda z kobiet ma różne problemy i trudności życiowe, nie brakuje też wyzwań, które wystawiają bohaterki na próbę. Podczas czytania książki nieraz przychodziła do mnie myśl, że nie tylko ja sama miewam problemy i rozterki co czasem bywało pocieszające. Jednakże najbardziej do mnie przemawiała postać Malwiny, która chciała próbować swoich sił w dorosłym ( i samodzielnym ) życiu - śmierć ojca spowodowała niemałe zamieszanie w życiu kobiety. Musiała odpowiadać na różne emaile i odbierać liczne telefony co do przyjemności nie należało.

Nie można pominąć też pozostałych bohaterek. Róża nie jest pewną siebie kobietą co nie ułatwia jej pracy w zawodzie nauczyciela. I dlatego też ma problemy w relacji z inną nauczycielką. Mimo wszelkich starań pozycja Róży jako nauczycielki jest bardzo niepewna. Natomiast Liliana stanowi całkowite przeciwieństwo Róży. Nie boi się podejmować trudnych wyzwań i sama stara się być konsekwentna w swoich działaniach i zasadach. Z czasem to co Liliana uważała za słuszne zaczęło być problematyczne i nawet Liliana zaczęła inaczej spostrzegać swoje postępowanie. Z kolei Wiola ostatecznie wyprowadza się wraz z mężem i dzieckiem od teściowej co stanowi nowy rozdział w jej życiu. Książka przedstawia punkt widzenia każ∂ej z bohaterek. Każda z nich ma zupełnie inne wyobrażenie o życiu i ma przed sobą własne cele życiowe a mimo to starają się sobie pomagać, co bardzo mnie urzekło podczas czytania tej powieści.

Książka znakomicie może wpisywać się w ciepły jesienny klimat, gdyż nie brakuje w powieści odpowiedniego nastroju oraz lepszych i gorszych momentów dotyczących przeżyć samych bohaterek. Nie ma róży bez kolców - to idealnie wpisuje się w życie kliku kobiet, które muszą sprostać problemom, ale ... czym byłaby róża bez kolców? Oto jest pytanie.

Powieść Karoliny Wilczyńskiej jest bardzo czytelna i prosta w odbiorze. Opisy przedstawione w książce nie nużą i nie odbiegają za bardzo od głównego tematu. Autorka zgrabnie operuje słowem co widać dosyć dobrze w powieści. "Wędrowne ptaki" to nie jedyna powieść pisarki, która ma już za sobą pewien dorobek literacki.

Z całą przyjemnością mogłabym polecać tę książkę każdej osobie ( nie tylko kobiecie ). Mimo iż jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Karoliny Wilczyńskiej to zapewne sięgnę po inne książki tej autorki.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Na samym początku poznajemy Malwinę, kobietę lat około trzydziestu,...

Zaczynam cykl "Rok na Kwiatowej" kilka tomów i zaczyna się dobrze, całkiem dobrze. Zresztą autorka swoim nazwiskiem to gwarantuje. Co tam będzie działo się u przyjaciółek z ulicy Kwiatowej? Ten tom mnie zauroczył, biorę się za następny.

Opis książki zapowiada zupełnie inne wydarzenia niz fakktycznie są w książce.

Opis książki zapowiada zupełnie inne wydarzenia niz fakktycznie są w książce.

Malwina nigdy nie czuła się tak samotna. Diagnoza lekarska dotycząca jej zdrowia nie nastraja optymistycznie, ale kobieta nie chce otworzyć się nawet przed najlepszymi przyjaciółkami. Na szczęście każdy medal ma dwie strony – pobyt w szpitalu poza strachem i niepewnością przynosi też zauroczenie. Nowy partner Malwiny ma jednak swoją wizję wspólnego życia i wkrótce mieszkanka bloku przy ulicy Kwiatowej będzie musiała wybrać między miłością a pasją.

Jest to pierwsza część, która pozwala nam zapoznać się z każdą z bohaterek i poznać namiastkę ich życia. Ogólnie całokształt skupia się na Malwinie. Jest to dziewczyna, która jest artystką i do życia podchodzi naprawdę z dużym pokładem optymizmu. Jednak cały jej świat zawala się kiedy umiera jej tata. Jak każdy wie, że śmierć bliskiej osoby jest naprawdę bardzo bolesna. Ciężko nawet opisać emocje, które wtedy nami kierują. Może ja powiem jak to było u mnie, gdy zmarł mój teść. Byłam z nim strasznie zżyta, nawet bardziej niż ze swoimi rodzicami. Wiecie czułam taką bezradność i zaprzeczałam, że to się stało. Później przyszedł smutek, żal i nawet wściekłość, bo obwiniałam się, że czegoś nie zrobiłam albo że coś zrobiłam nie tak. I wiecie co? To samo czułam czytając wersję Malwiny. Zachowywała się tak samo jak ja. Tylko, że mi dane było odbyć żałobę, w sumie do tej pory w niej jestem. Niestety na Malwinę spadł ogrom odpowiedzialności. Przygotowania związane z pogrzebem, załatwianie papierkowej roboty, przejęcie obowiązków w firmie, opieka nad mamą, która wpadła w depresję. Pomyślicie sobie, że myślała tylko o sobie. Nie, powiedzcie mi, kto w takiej sytuacji by się nie załamał? No kto? Najważniejsze, że nie była w tym sama, miała przyjaciółki, które spotkała przypadkiem i stały jej się oparciem w trudnym czasie. Oczywiście był też Czub- Marek, przyjaciel, który też nie zostawił dziewczyny w potrzebie. Czasami owszem, starała się chyba zrzucić wszystko na barki innych, ale w porę się opamiętała. W sumie to Marek nią wstrząsnął i dał do zrozumienia, że nikt nie zrobi tego za nią. Czasami człowiek potrzebuje takiego kubła zimnej wody, by się ogarnąć. Strasznie poruszyła mnie ta historia, ponieważ bardzo przypominała mnie sprzed ośmiu miesięcy. Jest taka prawdziwa, nic w niej takiego ekscytującego nie było, a wzruszyła mnie totalnie. Wybeczałam się chyba za wszystkie czasy i zużyłam tonę chusteczek. Śmiałam się i płakałam, ponieważ niektóre sytuacje do tego doprowadzały. Bardzo podobało mi się, że narracja była wprost skierowana do czytelnika. Tak jakby to była forma jakiegoś pamiętnika. Czułam się jakbym dosłownie rozmawiała z bohaterkami. I co jest najśmieszniejsze, jak zadawały pytania dosłownie odpowiadałam im na głos. Styl pisania autorki jest prosty i dobitnie w punkt. Wszystko było tu przemyślane i nie było żadnych niedociągnięć.

Podsumowując: Nie jestem żadnym psychologiem ani nikim takim, ale moim zdaniem każdy kto stracił kogoś bliskiego powinien przejść żałobę na swój sposób. Znaleźć czas dla siebie i zapomnieć o jakichkolwiek obowiązkach domowych czy zawodowych. Ponieważ jeżeli się tego nie zrobi ciężko będzie iść dalej. Wam polecam sięgnąć po tą serię, w kolejnych postach będzie o kolejnych bohaterkach, które już w tym momencie zaskarbiły sobie szczególne miejsce w moim sercu.

Ciepła , przyjemna i nawet jeżeli mamy życiowe zakręty bohaterki dają radę :)

Ciepła , przyjemna i nawet jeżeli mamy życiowe zakręty bohaterki dają radę :)

Bardzo ciekawa książka, chociaż musiałam przyzwyczaić się do trybu narracji. Wcześniej czytałam serię Stacja Jagodno tej autorki, którą zresztą szczerze polecam, dlatego skusiłam się na Rok na Kwiatowej.
Książka bardzo mnie wciągnęła, lubię obyczajówki😃. Właśnie sięgam po drugą cześć

Dodaj cytat z książki Wędrowne ptaki

Video

Video