rozwiń zwiń

2017-03-02
2017-03-02
Data 1. wydania:
2013-10-01
XV w. artysta geniusz historia sztuki humanistyka humanizm kultura Leonardo da Vinci monografia obraz relacje rodzinne renesans sława sztuka twórczość
Inne

Dla pasjonatów historii sztuki lektura obowiązkowa, szczególnie przed odwiedzeniem Mediolanu. Wieczerza absolutna. Pięknie napisana. Zapada w pamięć i zmienia kąt spojrzenia na prace mistrza Leonarda. Bardzo polecam.

Na półkach: , , , ,

O tym, co Leonardo da Vinci robił w okresie tworzenia Ostatniej Wieczerzy. O tym, jak się przygotowywał i jak podchodził do procesu twórczego. Oraz o wszystkim co dookoła w czasie powstawania fresku - a raczej murala - który do dziś robi wrażenie, mimo, że jest cieniem siebie sprzed 500 lat.
To najnowsza pozycja opisująca Ostatnią Wieczerzę (2015). To książka historyczna - oczywiście w pewnych chwilach następuje interpretacja faktów - ale na tyle, na ile to możliwe jest oparta na źródłach. Wiele stron na końcu książki to przypisy. Jest tu także drzewo genealogiczne panujących (niestety bez Bony Sforzy, a to bratanica Il Moro) i ważny opis "who is who" na fresku Leonarda.
Bardzo dobrze się czyta. Prześwietny jest rozdział o włoskiej mowie gestów. Podążanie śladami Leonarda niezwykle wciąga. Zważywszy, że to pozycja historyczna, wielkie brawa za proste podejście do tematu. Bardzo polecam. I nie tylko tym, którym udało się zdobyć bilety na 15 minut obcowania z dziełem w mediolańskim kościele Santa Maria delle Grazie.

Dodaj cytat z książki Leonardo i Ostatnia Wieczerza