Poznaj swój kraj! Polska historia, przyroda, moja ojczyzna - pakiet.

Okładka książki Poznaj swój kraj! Polska historia, przyroda, moja ojczyzna - pakiet. praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Aksjomat Seria: Poznaj swój kraj encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Poznaj swój kraj
Aksjomat
2016-01-01
2016-01-01
7-12 lat

Wraz z każdą z lektur, młody czytelnik przemierzy cały nasz kraj od Morza Bałtyckiego aż po same Tatry odwiedzając po drodze wszystkie te miejsca, które przyciągają turystów, są dumą naszej ojczyzny, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych i które są bliskie każdemu Polakowi. Co więc dokładniej skrywa każdy z tytułów?

"Poznaj swój kraj! Polska przyroda" to publikacja opracowana przez Aleksandrę Stańczewską oraz Joannę Kuryjak. Autorki przybliżają w niej dzieciom bogactwo i różnorodność fauny oraz flory polskiej. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich młody obserwator przyrody pozna zwierzęta żyjące w naszym kraju posegregowane w kilku grupach: ssaki, ssaki morskie, ptaki, gady, płazy, ryby słodkowodne, ryby morskie żyjące w Bałtyku, owady, pajęczaki, bezkręgowce. Dzięki dużej kolorowej fotografii dowiadujemy się jak wyglądają dane zwierzęta, a z tekstu obok np. czym się żywią, gdzie występują, czy są chronione lub jakie są ich rozmiary w porównaniu do człowieka. Rośliny w drugiej części lektury podzielono natomiast na: drzewa, krzewy, rośliny runa leśnego, rośliny łąkowe i polne, rośliny wodne, grzyby jadalne, grzyby niejadalne i trujące. Podobnie jak poprzednio każda z omawianych roślin pokazana jest na zdjęciu, obok którego zamieszczono podstawowe informacje na jej temat. Otwierając więc tę książkę poznamy sylwetki charakterystycznych dla naszego kraju gatunków roślin i zwierząt. Publikacja jest też źródłem wiedzy typowo biologicznej, przydatnej w szkole ale i takiej, którą po prostu warto znać gdyż charakteryzuje świat wokół nas.

Druga z publikacji znajdujących się w pakiecie nosi tytuł "Poznaj swój kraj! Polska historia", a jej autorką jest Hanna Krawczyk-Warska. O historii Polski można by opowiadać bardzo długo. Jest przecież o czym. Zdecydowanie powinniśmy też opowiadać o niej swoim dzieciom już od najmłodszych lat. A gdy potrzebujemy fachowego wsparcia w tej dziedzinie warto biblioteczkę wzbogacić o tę właśnie książkę. Czytelnik znajdzie w niej szereg informacji począwszy od historii powstania państwa polskiego, poprzez rządy kolejnych władców, wielkie wojny, powstania, rozbiory, sylwetki osób mających wpływ na losy naszego kraju aż do powojennej Polski roku 1989. Łącznie omówiono tu aż 60 tematów, które w prosty i ciekawy zarazem sposób nakreślają dzieciom dzieje naszej ojczyzny. Poza treściwym tekstem publikację wzbogacono o liczne ilustracje, fotografie, mapy, portrety wielkich bohaterów, ramki zawierające warte zapamiętania ciekawostki lub wyjaśnienia trudniejszych pojęć. Wiedzy jest wiele ale dzieci nie będą czuły się nią przytłoczone. Tekst jest bowiem ciekawy, krótki i przystępny.

Trzecią, a zarazem ostatnią książką, która wchodzi w skład pakietu, jest publikacja pt. "Poznaj swój kraj! Polska moja ojczyzna", którą opracował Kamil Orzeł. Podobnie jak poprzednio tak i tutaj najmłodsi znajdą szereg cennych wiadomości odnoszących się ściśle do naszego kraju. Po kilku słowach wstępu autor zabiera dzieci w podróż po zakątkach naszego kraju od Bałtyku aż po szczyty Tatr charakteryzując po drodze polskie województwa i skupiając się na wszystkim co w Polsce warte zobaczenia, poznania i co napawać powinno nas dumą. Przeczytamy tu również o innych typowo geograficznych aspektach naszego kraju jak zasoby naturalne, klimat, rolnictwo, leśnictwo a także ludność, tradycja czy religia. Ciekawostek jak widać jest sporo ale dzięki licznym fotografiom i kolorowym ilustracjom oraz przejrzystym układzie i zrozumiałym języku każde dziecko z zainteresowaniem się z nimi zapozna.

Cała seria przygotowana jest w taki sposób, że różni się od tradycyjnych podręczników czy encyklopedii dla dzieci, choć informacji w pojedynczych tytułach jest całkiem sporo. Autorzy nie zalewają jednak młodego czytelnika natłokiem nudnych informacji. Przeciwnie! Taki pakiet jest skarbnicą wiedzy obrazującą dzieje naszego kraju, polską faunę i florę oraz niezliczone walory krajobrazowe, tradycję i po prostu Polskę w ogóle, w sposób, który nawet najmłodszych zachęci do jej poznawania i poszerzania posiadanej wiedzy. Każda z lektur świetnie sprawdzi się też jako pomoc w szkole ale będzie również wciągającą lekturą do przeczytania w domowym zaciszu.

Cały cykl wydany jest solidnie, książki są szyte a ich karty grube, przetrwają więc długie lata. Poza tym kupując cały pakiet dostajemy go w wygodnym kartonowym pudełku, które fajnie prezentuje się na półce i dodatkowo chroni nasze książki przed zniszczeniem. Myślę, że każdy kto pokusi się o sięgnięcie po ten pakiet, bądź dowolny tytuł z serii, będzie usatysfakcjonowany informacjami jakie w nim znalazł. Poza tym myślę, że wiedzy na temat naszej pięknej ojczyzny nigdy dość. Nie trudno jest zarażać dzieci miłością do niej gdy do dyspozycji mamy tak niezwykłe publikacje. Polecam ;)

"Poznaj swój kraj! Polska przyroda" to...

Dodaj cytat z książki Poznaj swój kraj! Polska historia, przyroda, moja ojczyzna - pakiet.