Piąty sekret

Książnica
2007-01-01
2006-01-01
Urszula Gardner

Taka sobie zwykła książka, z irytującą bohaterką. Trochę naiwna. Miałam ocenić niżej, ale książkę zrobiło zakończenie. Naprawdę mocne i głębokie. Dla niego warto było czytać.

To już ostatnia z dostępnych do przeczytania książek Joanny Hines.
Niestety pożegnanie to nie wyszło tak, jak tego oczekiwałam.
Inne jej książki wspominam jakoś lepiej.
Chyba za sprawą głównej bohaterki. Dawno nie czytałam książki, której główna postać by tak by mnie irytowała. Wiecznie niezadowolona, "nabzdyczona" - jak określa ją jej przyjaciółka już w dzieciństwie, wszystkich atakuje. Jej stosunek do męża - istny tajfun emocji. Niby go już nie cierpi, ale po jego zdradzie z przyjaciółką, jest załamana. Sama nie chce, ale innej nie da.
Nawiasem mówiąc, gdy sama zdradza, może być, choć trzeba przyznać, że ma jakieś wyrzuty sumienia.
Właściwie cała ta jej postawa wynika chyba z niskiego poczucia własnej wartości. Czuje się nieatrakcyjna fizycznie, a otoczona przystojnymi facetami. Ciążą jej tajemnice z przeszłości, które sprawiają, że sama sobie wydaje się głupia, bo nie potrafi ich wyjaśnić, a wydaje jej się, że wszyscy dokoła znają je.

No właśnie, te tajemnice... Tytuł brzmi "Piąty sekret", ale tych tajemnic jest o wiele więcej. Książka jest na swój sposób ciekawa, ale przerysowane postacie psują całość.
Największą zaletą jest warstwa psychologiczna - pokazanie jak nawarstwianie się niedopowiedzeń i sekretów latami rzutuje na stosunki między rodziną, przyjaciółmi, małżeństwem.
Bardziej dramat psychologiczny niż przygodówka czy romans.
Trudna do czytania.

To już ostatnia z dostępnych do przeczytania książek Joanny Hines.
Niestety pożegnanie to nie wyszło tak, jak tego oczekiwałam.
Inne jej książki wspominam jakoś lepiej.

Każdy,no prawie każdy z nas ma swoje rozrachunki z przeszłością.Jakoś tajemnicę, która jest znana tylko tym wybranym.Jane jest taką osobą,to można by powiedzieć typowa mieszkanka Wysp Brytyjskich.Mężatka prowadząca wraz z mężem firmę ogrodniczą.Jej życie jednak nie jest usłane różami.
Kobieta czuje,że w jej wydawałoby się poukładanym życiu jest coś nie tak.
Że ten związek nie ma w sobie tego czegoś,że potrzebuję zmian.
Akcja książki nie pędzi, nie czyta się tej książki błyskawicznie.
Wręcz przeciwnie, trzeba się skupić by lepiej poznać to co się dzieje wokół Jane.
Kobieta wspomina swe dawne lata, kiedy z bratem i kolegami i koleżankami opowiadali sobie często wymyślone sekrety.
Był tam tam też,ten piąty sekret.Sekret o którym nikt nie chciał mówić,coś co mogło zniszczyć rodzinne życie Jane.
Tak więc warto przeczytać Piąty Sekret, bo to mądra i wartościowa choć trudna książka.

Kobieta czuje,że w jej wydawałoby się poukładanym życiu jest coś nie tak.
Że ten związek...

Książka podobała mi się, chociaż muszę przyznać, że po przeczytaniu kilkunastu stron chciałam odłożyć książkę, ponieważ denerwowała, mnie główna bohaterka. Jane jest mało sympatyczna i czasami drażniło mnie jej zachowanie, ale przemogłam się i przeczytałam do końca i nie żałuje. Polecam

Bohaterka od pierwszej strony działa na nerwy , książka ogólnie bez ładu i składu a do zdrady swojego męża bohaterka podchodzi tak,jakby właściwie nic się nie stało. Jestem na nie.

Dawno nie czytałam książki, która by tak mnie zirytowała. Nie mogę wyjść z podziwu dla autorki, jak można było wykreować tak antypatyczną główną bohaterkę. Postacie wręcz przerysowane, świat przedstawiony ok, ale reszta....

Bardzo wciągający dramat psychologiczny
przeczytałam jednym tchem

Bardzo wciągający dramat psychologiczny
przeczytałam jednym tchem

Mocna, trudna, ciekawa.
Notka na okładce zapowiada coś zupełnie innego, jakąś mieszaninę sensacji i romansu. Tymczasem otrzymujemy raczej dramat psychologiczny.
Dobrze poprowadzona akcja, doskonale pokazane jak ludzie potrafią latami projektować na innych swoje własne lęki, urazy i zranienia, jak mogą się latami niszczyć i ranić, nadinterpretować lub "niedointerpretować" czyjeś zachowania, dorabiać cała historię do niedopowiedzeń. A wszystko właśnie przez niedopowiedzenia i sekrety, przez tematy tabu, przez brak Prawdy po prostu.
Świetne obserwacje. Polecam.

Mocna, trudna, ciekawa.

Książka niesamowicie przypadła mi do gustu. Przeczytałam ją na jednym wdechu i wracałam kilkakrotnie.
Polecam.

Polecam.

• Własne
  • Wymienię
  • Na wymianę/sprzedaż
  • Lit. angielska

Dodaj cytat z książki Piąty sekret