Złodziej grobów

Okładka książki Złodziej grobów Tom Lloyd
Okładka książki Złodziej grobów
Tom Lloyd Wydawnictwo: Rebis Cykl: Królestwo Zmierzchu (tom 3) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
Królestwo Zmierzchu (tom 3)
Fantasy
The Grave Thief
Rebis
2009-08-12
2009-08-12
9788373019713
Agnieszka Jacewicz

Bogowie zdenerwowani sytuacją jaka miała miejsce w Scree, rozsyłają swój gniew po krainach. Wszyscy kapłani, zeloci, czy pokutnicy odczuwają niepohamowaną ochotę trzebienia herezji. Najdrobniejsze przewinienie przeciw bogom jest karane. Powstają kasty, sekty i inne ugrupowania, które terroryzują zwykłą ludność. Isak nie może się zgodzić na rozłam wśród Farlan, dlatego politycznymi naciskami i fortelami jakoś sobie radzi.

Cień rośnie w siłę w Miastokrągu. Jego intrygi zbierają żniwo i odnoszą efekty – chociażby arlekini już propagują przekręconą historię Krain, w której to bogowie są sprawcami całego zamieszania.

Lord Styrax cierpliwie prze na północ zajmując miasto za miastem. Ostateczna konfrontacja jest nieunikniona, ale na czyich odbędzie się ona warunkach?

Jak zwykle autor nie zawodzi nas w barwnej kreacji świata. Jest on mroczny, a wręcz przygnębiający. Kiedy bogowie, w których ludzie wierzą zostają brutalnie zamordowani, a stan kapłański już nie ogranicza się do grzmienia z ambony, ale posuwa do cielesnych kar, a nawet morderstw – w kim pokładać zaufanie? Cień podstawia ludziom rozwiązanie…

Isak rozwija się niebywale. Pogodził się ze swoim wewnętrznym ja, wie że Farlanie są najważniejsi, niestety czasami nawet od przyjaciół. Podejmuje trudne decyzje, jest co raz lepszy w politycznych intrygach i co raz mniej przypomina początkowego woźnicę. Umowy zawierane z boskimi aspektami tylko podkreślają to co do tej pory osiągnął.

Przyjaźń i poświęcenie jest również bardzo istotnym wątkiem tego tomu. Isak wie, że gdziekolwiek się nie uda i jakąkolwiek decyzję by nie podjął ma za sobą lojalnych poddanych, a wśród nich godnych zaufania przyjaciół, którzy zrobiliby dla niego wszystko. Niektórzy skłonni są oddać swoją duszę i wytatuować ciało, aby w konieczności lepiej służyć swemu białookiemu.

Nie jest to fantasy dla wszystkich. Mnogość postaci, wielość wątków, malwersacje polityczne i zawirowania w panteonie powodują, że można się pogubić. Jest to lektura, na której trzeba się skupić i której trzeba się w pełni poświęcić, żeby docenić kunszt autora i coś z niej wynieść. Dla fanów wielotomowych cykli, którzy chcą przeczytać coś po czym w ich sercach pozostanie pustka trudna do wypełnienia.

Coraz bardziej wciąga mnie ten świat. Jest świetnie skonstruowany chociaż imiona mylą się prze potwornie. Powieść jest wielowątkowa i nie skupia się na głównym bohaterze. Powoli poznaję obie strony konfliktu i zaczynam lubić postaci po obu stronach.

Autor wyposażył swój świat w potężną magię i artefakty, wplótł elfy, smoki i arlekinów. Nie zabrakło również demonów i cieni, gdzieś za kulisami kręci się wampirzyca a na usługach władcy znajduje się wiedźma. Pomimo to świat wcale nie wydaje się być przeładowany. Jest tylko bardzo mocno pokomplikowany, magia przeplata się z intrygą polityczną, kłamstwa napędzają zbrojny konflikt.

Świetny kawał fantasy, trochę zagmatwany ale w całościowej ocenie książka jest bardzo dobra.

Niestety, dla mnie to (jak do tej pory) najsłabszy tom z serii. Niby dużo akcji, niby sporo się dzieje... a jednak nie do końca, w połowie książki wkrada się nuda, poczułam kompletny brak zainteresowania tym, co się dzieje z bohaterami. Szkoda, bo wiązałam spore nadzieje z tym cyklem.

Jak do tej pory najlepszy tom z serii. Duzo akcji, dużo magii i tylko polityki za dużo. POLECAM :)

Najchętniej zebrałabym moje opinie z dwóch pierwszych tomów i wrzuciła je tutaj, bo nic nowego o książce nie mogę powiedzieć. Koniec mnie zaskoczył, czekam na tom czwarty. Tym, co przeczytali dwa pierwsze tomy polecam i ten. Wydaje mi się, że osoby, które tak daleko zabrnęły w historię tej książki nie potrzebują wielkiej zachęty i na ten tom.

Książka której nie da się opisać. Wspaniała akcja. Oszałamiające opisy. Magia magia magia..Szaleństwo, bogowie, krew. Sploty czasów, miejsc i ludzi. I wszystko w otoczce niesamowitego świata. To trzeba przeczytać!

• Tom Lloyd
  • Mam

Dodaj cytat z książki Złodziej grobów