Przenosiny

Okładka książki Przenosiny Arthur Geisert
Okładka książki Przenosiny
Arthur Geisert Wydawnictwo: Zakamarki Seria: HISTORIA BEZ SŁÓW interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
28 str. 28 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
HISTORIA BEZ SŁÓW
La grosse graine
Zakamarki
2017-02-13
2017-02-13
28 min.

Choć ta książeczka jest bardzo wyjątkowa, to nie odbierałam jej tak na samym początku. Po szybkim przekartkowaniu stwierdziłam, że jest dziwna, i że dziecku trudno będzie ją zrozumieć. Dopiero przyjrzenie się ilustracjom na spokojnie, uświadomiło mi jak bardzo się myliłam.
Książka składa się z samych obrazków. Nie ma w niej żadnej treści. To dziecko ma opowiedzieć historię, którą widzi. To jego wyobraźnia powinna się uruchomić. W związku z tym, że na pierwszy rzut może wydać się trudna, warto stworzyć tę opowieść z dzieckiem.
Według mojej wersji, książka opowiada następującą historię:
Na pewnej wysepce, tuż u podnóża wulkanu, znajduje się niewielka wioska małych stworzeń. Któregoś dnia, dzieje się coś niezwykłego. Na wyspę dociera bardzo dziwna roślina. Małe stworzonka postanawiają przeciąć tę roślinę. Nasiona, które się z niej wysypują, mali ludkowie wsadzają w ziemię. Roślina rośnie, rozwija się. Aż pewnego dnia dochodzi do tragicznego zdarzenia, wybucha wulkan i wznieca pożar. Ludkowie muszą szybko ratować swoje życie i mienie. W ucieczce z wyspy pomocna okazuje się wsadzona roślina.
Ta opowieść jest niezwykła. Ilustracje choć może nie są spektakularne, to wyrażają wszystko to co powinny. A im dłużej i częściej się je ogląda, tym bardziej przywiązuje się do przedstawionej historii. Pięknie pokazany jest proces, w którym mali ludkowie zaczynają dbać o roślinę, pielęgnować ją. Ich troska zostaje wynagrodzona, potem ona służy im pomocą.
Książka oprócz poszerzania wyobraźni dziecka, może również stać się źródłem wiedzy. Opowieść może być punktem wyjścia do rozmów o życiu, o tym co nas spotyka, także o niespodziewanym nieszczęściu. Niesamowite ile mądrości można wywnioskować z samych obrazów. Czasem mówią one więcej niż słowa.

Polecam,

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam!

Historia jest doskonałą bazą do pierwszych doświadczeń z książką. Może być początkiem świetnej przygody, ponieważ pole do jej interpretacji przez małego czytelnika jest wprost ogromne.

Historia została skonstruowana w taki sposób, że dzieci czytają o całej palecie emocji, wielu sytuacjach, w których można odczytać wiele różnych reakcji. Dzieci we wspaniały sposób używają swojej wyobraźni. I doskonale czerpią ze swoich malutkich doświadczeń.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

... Przenosiny Arthura Geiserta to jedna z książek w serii Historia bez słów ... w tej serii ukazały się jeszcze dwie inne pozycje ... sam pomysł z Historiami bez słów wydaje mi się genialny ... takie "czytanie" bardzo rozwija wyobraźnię i jest rewelacyjnym sposobem na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem ... z założenia to "czytanie" świetnie sprawdzi się nawet u maluchów, które jeszcze zupełnie nie znają alfabetu ... historia, która przedstawiona jest na ilustracjach daje niepowtarzalną szansę na to, aby dziecko samo stworzyło jakąś opowieść ... dodało do tych ilustracji swoje emocje i słowa ... dodatkowym plusem jest fakt, iż za każdym razem można snuć inną opowieść ... może być wesoła lub smutna ... dramatyczna lub optymistyczna ... w zależności od tego jaki nastrój ma nasze dziecko danego dnia ... kiedy ta książka pojawiła się u mnie w domu byłam zachwycona, ponieważ bardzo byłam ciekawa jak sobie moja A. poradzi z takim kreatywnym "czytaniem" ... poradziła sobie śpiewająco ;-) ... jak zobaczyła ilustracje zareagowała: o swinki :-) ... niestety nie była jednak nimi zauroczona ... nie jest to jej ulubiona bajka a szkoda ... jak dla mnie te ilustracje okazały się za poważne dla maluchów ... intrygujące i na swój sposób piękne, ale zbyt dorosłe ... mimo wszystko polecam Przenosiny starszym dzieciom ... to dla nich fantastyczna alternatywa na spędzanie czasu wolnego ... a do tego można z nią poćwiczyć opowiadanie, myślenie przyczynowo-skutkowe i wzbogacić słownik wyrazów, którymi nasze pociechy operują ;-) :-) ... ta książka sprawdzi się również w gabinecie logopedycznym ;-) ... poruszy wyobraźnię i uatrakcyjni zajęcia :-) ...

mufloneks.blogspot.com

• Odmładzające