Morten A. Strøksnes Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie flora i fauna
Havboka – eller Kunsten å fange en kjempehai fra en gummibåt på et stort hav gjennom fire årstider
Maria Gołębiewska-Bijak
Wydawnictwo Literackie
krajobraz kultura literatura faktu morze niebezpieczeństwo Norwegia obyczajowość przygoda przyroda reportaż styl życia wyprawa
flora i fauna
Maria Gołębiewska-Bijak

Sięgając po tę książkę miałam w głowie zarys historii. Dwóch badaczy, którzy chcą się dowiedzieć więcej o rekinie polarnym, prowadzą polowanie, by tę rybę złowić w celach naukowych.
Nic bardziej mylnego. Jest to książka o dwóch zwykłych osobach, które chcą rekina jedynie zobaczyć i wykorzystać jego wnętrzności do własnych celów.
Pierwszym co mnie zdziwiło w tej książce to...

Mocno zawiodłam się na tej książce. Po opisie, samym tytule wprowadziła mnie w błąd. Oczekiwałam bowiem akcji na morzu, trudnych przeżyć (typu sztormy, wichury) itp. Okazało się, że akcja powieści dzieje się w znacznej większości na lądzie, co jakiś czas główni bohaterowie wypływają na otwarte wody. Ponadto, w książce co jakiś czas, między wierszami miały być wplątane...

Narracja jest bardzo przyjemna - trochę leniwa, trochę od niechcenia, opowieści snują się swoim niespiesznym rytmem. Między opowieściami o pływaniu w poszukiwaniu rekina autor przemyca wiele ciekawostek na temat mórz, stworzeń w nim żyjących oraz legend dotyczących północy.

Nie jest to lektura wciągająca, z którą można zarwać noc, za to jest idealna gdy mózg potrzebuje...

przereklamowane. Po ok. 1/3 książki zaczyna się robić nudno i zastanawiałem się co jeszcze może się wydarzyć. Miałem rację nic się nie wydarzyło. Książka ani mądra ani interesująca

Uwielbiam książki o morzu, o życiu, o historii świata. Uwielbiam podróże, szczególnie te na Północ. Z Księgi morza wyniosłam wiele nauk i ciekawostek (np to że rekin polarny jest takim skurczybykiem, że zjada swoje rodzeństwo już w brzuchu matki!). Narracja jest wartka mimo iż akcja nie wciąga równie mocno co morderstwa w Orient Ekspresie, a jednak uwielbiałam powroty do...

Gdzieś w mrokach głębin wód arktycznych kryje się jedno z najbardziej tajemniczych i mało znanych stworzeń - rekin polarny. "Księga morza" to opowieść o dwóch zapaleńcach, którzy za punkt honoru postawili sobie złowienie tego drapieżnika.

Jak powszechnie wiadomo, łowienie ryb polega w znacznie większej mierze na przygotowaniach i oczekiwaniu niż na samym podciąganiu na...

To jedna z tych książek gdzie odzywa się we mnie przygoda której chciałbym zaznać. Uwielbiam również temat rekinów więc ta książka stanowi dla mnie świetne uzupełnienie. Polecam :)

Na półkach: , , , , , , , ,

Pewnie wiecie, że po literaturę popularnonaukową sięgam rzadko. Jednak w tym wypadku nie mogłam się oprzeć. Nie mogłam się oprzeć genialnemu tytułowi i nie mogłam się oprzeć obiecywanej dygresyjnej formie. I oparłam się tym łatwiej, że nie jest to nawet typowa literatura popularnonaukowa. Zaciekawieni? Zapraszam.

Ciąg dalszy...

Właśnie skończyłam czytać książkę norweskiego dziennikarza. Trochę mi to zajęło, gdyż "Księga morza (...) jest naszpikowana takim ogromem informacji na temat ludzi i świata, a także i kosmosu, że nie spieszyłam się z nią. Pozwalałam informacjom stopniowo osiadać w moich ośrodkach zapamiętywania :)
Polecam każdemu, gdyż jak wspomniałam, autor porusza dosłownie morze wątków,...

Dyskusje

• 2018
  • Chcę w prezencie
  • Skandynawia
  • Natura
  • Z biblioteki

Morten A. Strøksnes Księga morza, czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku Zobacz więcej

Video

Video