Strażnicy światła

kryminał, sensacja, thriller
Marcin Rusnak
horror fotograf wyspa powieści literatura amerykańska literatura XXI wieku
Inne

Bardzo ciekawa książka, która jest czymś zupełnie innym, niż obiecuje okładka. Kogoś w wydawnictwie zdecydowanie poniosła fantazja i zapewnił temu tytułowi kiepskie opinie, ponieważ czytelnik oczekujący kryminału musi się rozczarować. Opis na odwrocie książki to zbrodnia, całkowicie wprowadza w błąd. Co nie znaczy, że nie jest to pozycja warta przeczytania.

"Strażnicy...

Bardzo dobra powieść, jednak nie dla fanów kryminałów. To przede wszystkim powieść skupiająca się na przyrodzie i na szukaniu jej związków z człowiekiem. Ukazująca, że człowiek jest też tylko jej częścią. Czarująca unikalnym klimatem wyspy, będącej ostoją dzikiej zwierzyny, rezerwatem przyrody.

Jestem urzeczona tą pozycją. Właściwie to ciężko ubrać mi w słowa moje wrażenia i podziw nad tym tytułem. Otrzymałam więcej, niż się spodziewałam.
(Ale uwaga, nie czytajcie całego opisu z tyłu. Ja to zrobiłam po skończeniu lektury i to był najlepszy pomysł. Gdybym zaczęła książkę od tego, to miałabym inne oczekiwania, a tak po prostu przyjęłam to, co książka za sobą...

Szkoda czasu! Nudna książka przyrodnicza! Ani opis, ani okładka nie zgadzają się z zawartością. To jakiś żart.

Ta książka to zupełnie nie moja bajka, taki "slow kryminał", bo zbrodnia jest, ale pośród wszystkich opisów przyrody, wszystkie "wypadki" wydają się czytelnikowi elementem jakby z filmu przyrodniczego, gdy lew zjada antylopę i to nie szokuje, bo tak jest w przyrodzie. Plus za zagadkę, którą chce się rozwiązać, minus za przydługie opisy (choć trzeba przyznać, że dość...

Nie dla mnie. Poddałam się po 200 str listów do nie żyjącej matki i opisów morskich zwierząt. Piękne opisy, gdybym bardziej interesowała się życiem oceanu, może dotrwałabym do końca książki :)

Niestety, książka mnie zawiodła. Opis z tyłu w żadnym stopniu nie odzwierciedla tego, co rzeczywiście możemy w niej spotkać. Miał być przerażający thriller, a była... niezwykle nudna obyczajówka. Jeśli chcecie poczytać malowniczych i intrygujących opisów przyrody - polecam. W innym jednak przypadku, jeśli szukacie dreszczyku emocji, cóż, raczej tego w tej książce nie...

Wszystko byłoby dobrze gdyby nie te szczegółowe opisy życia zwierząt, chwilami czułam się jakbym czytała książkę przyrodniczą. Jak dla mnie te opisy przyćmiły cały sens książki, która ma potencjał i mogłaby być naprawdę niezła.

To jest naprawdę bardzo piękna, bardzo malownicza opowieść.
Jakby baśń, ale jednak realistyczna.

Utrzymana w bajkowym klimacie, bo jest pełna kipiącej, żyjącej, intensywnej dzikiej przyrody.
I ta przyroda jest głównym bohaterem opowieści, jej treścią, a ludzie i ich problemy tylko tłem, kolejnym planem, który gdzieś tam z tyłu się przewija dodatkowo.

Według mnie to...

Książkę "Strażnicy światła" dostałam na gwiazdkę. Przeczytałam kilka sprzecznych opinii i tak jak inni doszłam do wniosku, że to jest kryminał w stylu Agathy Christie. Powieść mile mnie zaskoczyła.
Na wyspy Farallońskie przyjeżdża Miranda, fotografka przyrody. Na miejscu spotyka szóstkę biologów mieszkających w spartańskich warunkach. Każde z nich przywozi ze sobą bagaż...

• 2018
  • 2019