Dama Kameliowa

Okładka książki Dama Kameliowa
Aleksander Dumas (syn) Wydawnictwo: OXFORD Educational Sp. z o. o. Seria: Klasyka Romansu literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Klasyka Romansu
Dame aux Camélias
OXFORD Educational Sp. z o. o.
2009-10-01
2009-10-01
9788325204730
Stanisław Brucz
romans kurtyzana gruźlica

Na półkach: , , , ,

"Dama kameliowa" inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia pisarza, ale czytając tę książkę myślałam, że więcej jest w niej faktów aniżeli fikcji. Wychodzi na to, że się pomyliłam. Armand Duval, Aleksander Dumas - nawet tutaj widać podobieństwo...

Największe wrażenie zrobiły na mnie początek i koniec tej opowieści, z jedną bardzo istotną różnicą. Na początku na równi współczułam dwojgu młodym bohaterom, niestety na końcu taki stan rzeczy nie mógł się utrzymać. Naprawdę przykro mi z tego powodu.

Patrząc bardziej obiektywnie "Dama kameliowa" powinna dostać mniejszą ocenę, natomiast patrząc bardziej subiektywnie książka ta wywołała we mnie sporo emocji, stąd jedna gwiazdka więcej. Chociaż nie jestem czytelniczką, która z takich powodów sięga po historie pisane słowem.

Klasyka!!!

Klasyka!!!

Pióro autora nie bardzo trafiło w moje gusta, historia ciekawa, czytało się dobrze, ale nie powiedziałabym, że to wybitne dzieło (jak sporo osób twierdzi "klasyka, którą trzeba znać").

Przesłuchałam w wersji audiobooka i muszę przyznać, że w takiej formie odbierało się Damę kameliową jakby słuchając historii życia przyjaciela, który miał potrzebę otworzyć się przed kimś zaufanym.
Historia piękna, chwilami nieco naiwne zachowania bohaterów lub wydumane, grubymi nićmi szyte problemy psują odbiór. Napisana pięknym językiem w gawędziarskim stylu.
Trzeba też podkreślić, że Dumas musiał mieć w sobie dużo zrozumienia dla kobiet i być bardzo wrażliwym na drugiego człowieka. Książka wręcz emanuje wielopłaszczyznową miłością do Małgorzaty.

Trzeba też...

Nadzwyczaj mocno się cieszę, że Dama Kameliowa znalazła się w moich rękach, gdyż przypomniała mi jak bardzo cenię sobie klasyczną literaturę.

Elegancki i romantyczny dziewiętnastowieczny Paryż, zjawiskowo piękna kobieta i nieprawdopodobnie zmysłowo brzmiące francuskie nazewnictwo to doskonały wstęp do historii o miłości. Tytułową Damą Kameliową jest paryska kurtyzana Małgorzata Gautier, która wielce ceni sobie wygodne, luksusowe życie jakie zapewniają jej majętni kochankowie. Okazuje się jednak, że największym bogactwem nie są kosztowności, a czyste i romantyczne uczucie, o czym bohaterka przekonuje się wchodząc w relację z młodym Armandem Duvalem. Przyśpieszająca bicie serca postawa szalenie, bezgranicznie zakochanego Armanda sprawia, że w dotychczas egoistycznej, a nawet niesympatycznej Małgorzacie dokonuje się wewnętrzna przemiana. Bohaterka otwiera się na czystą, nieskazitelną, gotową na poświęcenia miłość, która ze względu na ówcześnie panujące zasady społeczne nie powinna mieć miejsca. Skazany więc na podszepty i klęskę płomienny romans przedstawiony został w przepięknym, subtelnym stylu, który daje przestrzeń dla wyobraźni. Niestety, historia pięknej miłości Małgorzaty i Armanda nie ma szczęśliwego zakończenia, a schyłek tej opowieści przepełniony jest smutkiem, żalem i samotnością.

Książka nie jest obszerna, rozwój akcji jest więc dynamiczny, a emocje wysoce wyraziste. Czytałam z przyjemnością, ciekawością i odrobiną wzruszenia - polecam.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Syn to jednak nie ojciec, a zatem pióro Dumasa Juniora różni się znacznie od nieporównywalnie lepszego kunsztu pisarskiego pierwszego i zdecydowanie niepodrabialnego Aleksandra Dumasa. Aczkolwiek, mówiąc zupełnie szczerze, "Dama Kameliowa" to całkiem atrakcyjna opowieść, nie wyróżnia się niczym ponadprzeciętnym, bo takie historie już znamy, sam wątek miłosny nie ma jakieś szczególnie głębokiej warstwy emocjonalnej, ale czyta się to wszystko dość przyjemnie, szybko, momentami niemal bezwiednie i można "złapać się" niejednokrotnie na czystym zaciekawieniu treścią opowiadania głównego bohatera. Prawdziwa Dama Kameliowa stała się w końcu szerokopojętą inspiracją dla kultury, sztuki, filmu, opery... Warto więc zapoznać się z krótką historią jej dramatycznej egzystencji, a wybranie dzieła młodszego Dumasa jako "kompendium wiedzy" jest decyzją jak najbardziej odpowiednią.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowieść po części prawdziwa, po części trochę podkoloryzowana, więc ja traktuję ją jako typową powieść nie na faktach.

Po przeczytaniu mam jedną główną refleksję - kobieta stając się prostytutką niemal nigdy do końca nie wychodzi z tego zawodu, bo niemal zawsze jest coś, co będzie się za nią ciągnęło. Staje się w jakiś sposób "naznaczona" i żadne "nowoczesne", "postępowe" podejście tego nie zmieni. Mam jednak szacunek do kobiet, które zdobywają tak pieniądze z czystej desperacji, np. żeby utrzymać własne dziecko i uważam, że zawsze warto wspierać takie osoby, żeby pomóc im definitywnie zakończyć burzliwą przeszłość.
Jednak inaczej odbieram kobiety, które kierują się tylko posiadaniem luksusów i taka jest tytułowa dama kameliowa, która przez pół książki drażniła mnie swoją pustotą, zachłannością, bezmyślnością i wulgarnością. Do tego bywała prostacka i prymitywna. Później zyskałam do niej nieco sympatii, bo dało się zauważyć jej dobre strony i wyraźną przemianę. Małgorzata wraz z upływem czasu rozwija się jako osoba i rozkwita jako kobieta, a wszystko pod wpływem prawdziwej miłości.

...No ale nawet sam autor zaznaczył, że takie kurtyzany, które potrafią kochać zdarzają się bardzo rzadko, o ile się zdarzają.

Książka piękna, chociaż na swój bardzo szczególny, specyficzny sposób. Zasłużenie nazwana arcydziełem.

Dałem się nabrać. Cały czas czekałem na muszkieterów, Montechristo, czy kogoś w żelaznej masce.
Do końca wierzyłem, że coś się jednak wydarzy.
Aleksande Dumas, ale syn!
Mimo wszystko fajna miłosna historyjka, czasem nawet wzruszająca

Do końca wierzyłem, że coś się jednak wydarzy.
Aleksande Dumas, ale syn!
Mimo wszystko fajna miłosna historyjka, czasem nawet wzruszająca

Nie jest to niestety ojciec.

Nie jest to niestety ojciec.

📍W "Damie Kameliowej Aleksander Dumas (syn) opisał historie swojego romansu ze znaną wtedy w Paryżu luksusową kurtyzaną Marie Duplessies.
Powieść ta była kilkakrotnie ekranizowana, w Polskiej ekranizacji z 1994 roku wystąpili m.in Anna Radwan, Jan Frycz, Anna Dymna, Stanisława Celińska, Jan Englert.📍
Jest to historia, która łamie na kawałki serca takich romantycznych wrażliwców jak ja 🙈
To historia pięknej, romantycznej, czystej miłości między młodym Armandem Duval'em a paryską kurtyzaną Małgorzatą Gautier. Miłości, która od początku była skazana na porażkę.
Zakończenie łamie serce, bo mimo że od samego początku wiemy, że nie doczekamy się w tej historii happy endu, to poznanie wszystkich szczegółów tej historii, poczynając od metamorfozy charakteru Małgorzaty pod wpływem miłości zakochanego w niej Armanda (A może bardziej po prostu zdjęcia przez niego maski, którą musiała ona przywdziać prowadząc takie życie), tego cichego poświęcenia Małgorzaty i potem okrutnie krzywdzącego ją zachowania Armanda, który usprawiedliwiając go trochę - działał tak pod wpływem rozpaczy i złamanego serca doprowadza do łez.
Po raz kolejny po takiej historii zostaje z licznymi pytaniami "dlaczego ze sobą nie porozmawiali?", "czemu Małgorzata mu nie powiedziała?", "dlaczego pozwolili by duma i zawziętość ostatecznie ich rozdzieliły?"
Wtedy przecież wszystko miałoby szanse skończyć się inaczej... Ale nie byłaby to już wtedy ta piękna historia, która moim zdaniem dzięki temu jak jest tragiczna tak bardzo zapada w pamięć.

Jest to historia, która łamie na kawałki serca takich romantycznych...