Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki
Giovanni Giacomo Casanova Wydawnictwo: OXFORD Educational Sp. z o. o. Seria: Klasyka Romansu literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Klasyka Romansu
Mémoires
OXFORD Educational Sp. z o. o.
2009-10-13
2009-10-13
9788325204778
Tadeusz Evert
romans Casanova pamiętnik

więcej Więcej

Pamiętniki uwodziciela wszechczasów okazały się przede wszystkim nudne, pełne nieistotnych szczegółów i nazwisk, przestałem słuchać audiobooka bardzo szybko; tylko dla amatorów.

Casanova funkcjonuje w naszym języku, ale dopiero teraz trochę się o nim dowiedziałam. Zapiski są w większości ciekawe choć chaotyczne, opis ucieczki nudny. Warto się doszkolić odnośnie walut (np. cekin wenecki).

Takie romanse mogę czytać. Szokujące, niemoralne, ale jednak filozoficzne. Brak sprośności. To mi się podoba.

Życie Casanovy to wprost wymarzona materia na powieść, a spisane przez niego pamiętniki czyta się lekko i przyjemnie. Najciekawsze były jego wyprawy po Europie. Życie prowadził dość awanturnicze, więc często zmuszony był do opuszczenia krajów, w których się zatrzymał. Jak można się domyślić, mnie zainteresowały najbardziej opisy dziwacznych zwyczajów Anglików i pobytu w...

Zapraszam do posłuchania mojej recenzji na YouTube (mniej niż 3min):

„Pamiętniki” słynnego uwodziciela są interesującym obrazem epoki, w jakiej żył Casanova. O tyleż ciekawym, że nie ograniczają się do jednego tylko miasta, kraju, czy regionu, bo zawitał do wielu europejskich krajów. A ponieważ na trasie jego podróży znalazła się także Warszawa, to mamy również trochę komentarzy dotyczących Polski, Polaków i Stanisława Augusta...

Usłyszałam o tej książce w czasach szkoły podstawowej....wtedy to była jedna z tych pozycji tzw. "niemoralnych" lub odważnych...
Dzisiaj stwierdzam, że wśród erotyków to "bułka z masłem".

Do "Pamiętników" podchodziłam jak do jeża - jak widać sława tego XVIII-wiecznego awanturnika szkodzi mu nawet po wiekach. Niektóre moje obawy co do nieobyczajnych scen się sprawdziły, ale błogosławionych niespodzianek było więcej. Casanova naprawdę ma pierwszorzędne pióro! Aż skojarzyło mi się z "Niebezpiecznymi związkami" P. Laclos. Pisze zajmująco i z polotem, powabnie...

Bardzo spodobały mi się przygody Casanovy - szczególnie te umieszczone w pierwszym tomie (wydawnictwo Czytelnik wydał "Pamiętniki" w dwóch częściach). Intrygi majstersztyk!
Szkoda, że nie ma dostępnego tłumaczenia całego utworu, a tylko te najlepsze kąski.

Bardzo interesująca książka, można się z niej dowiedzieć wiele o zwyczajach epoki i można tu przeczytać relację obcokrajowca, który odwiedził Polskę niedługo przed rozbiorami i osobiście poznał króla i ludzi z jego dworu. To jednak niesamowite, bo jakoś zawsze jednak słyszałam o królu Stanisławie Auguście z perspektywy Polaków.

• Klasyka
  • Chcę w prezencie