Uratuj mnie

2007-06-18
Krystyna Kowalczyk
powieść francuska literatura francuska 1990

więcej Więcej

Nie lubię zaczynać i nie kończyć książek - zmęczyłam - ta powieść to największy gniot, jaki przeczytałam od 10 lat.

1937
1922

Książki Musso może nie są jakimś szczególnym odkryciem literackim, ale autor posiadł tę bardzo sympatyczną umiejętność pisania w sposób, który jest tak po ludzku uroczy.
I taka jest też powieść 'Uratuj mnie'.

Sednem książki jest wzajemne przenikanie się dwóch światów. Tego realnego i tego, o istnieniu(?) którego nic nie wiemy. Miejscem tego przenikania jest Nowy Jork....

Książka obraża inteligencję czytelnika, inaczej nie da się tego nazwać. Każda rzecz musi być wyjaśniona po 3 razy, bo przecież czytelnik nie potrafi domyślić się co oznacza gest postaci, jakie kierują nią motywy albo co znaczą wypowiedziane słowa. Gdyby tego było mało... Autor prezentuje porażający brak wiedzy ogólnej (ciąża stwierdzona po tygodniu od stosunku to chyba...

Polubiłam twórczość Musso, ale to było dobrą lekturą. Po opisie zapowiadało się lepiej.

Cytat

Zatem może nic nie jest przypadkowe?
Być może są rzeczy, które muszą się wydarzyć? Zupełnie jakby były zapisane w jakiejś księdze losu".

Jeśli straci się kogoś bardzo bliskiego, to przez pierwszy okres po śmierci, ma się wrażenie, że ten ktoś jest gdzieś w pobliżu, ba nawet wydaje nam się, że idzie chodnikiem naprzeciw nam.
Chociaż może to uczucie już nigdy nie znika? I niby wiemy, że to wszystko urojenie i że tak się zdarzyć nie może, a jednak mamy nadzieję. O tym jest ta książka też.

Ale przede wszystkim...

To moje pierwsze spotkanie z Musso, ale zapewniam, że nie ostatnie. Dużo dobrego naczytałam się na temat tego pisarza więc chciałam wyrobić sobie sama o nim opinię. "Uratuj mnie" to ciekawa i przejmująca książka. Daje do myślenia.

Nie znałem Musso, ale to druga przeczytana przeze mnie jego książka. I znów ktoś z zaświatów wtrąca się w życie ludzi. Generalnie podoba mi się ten styl i zaskakujące zakończenie.

Recenzja w całości na https://czytadlapegrota.blogspot.com

W zimowy dzień, w samym sercu Manhattanu, spotyka się dwoje ludzi: Juliette i Sam. Oboje nie mówią sobie prawdy o swoim obecnym życiu. Pomimo tego spędzają ze sobą cudowny i niezapomniany weekend. Juliette musi jednak wrócić do Paryża. Krótko po starcie samolot którym podróżuje dziewczyna rozbija się…Jeśli...

Kilkumiesięczna przerwa od Musso dobrze mi zrobiła. W “Uratuj mnie” najpiękniejsze jest to, co niedopowiedziane. Bo czasem słowa nie są potrzebne.

Daleka jestem od mówienia, że w książce znajdziemy wątki fantastyczne. Dla mnie to po prostu odrobina magii zamknięta pomiędzy kryminalnym romansem (a może romantycznym kryminałem?). Powoduje to, że w dość prostej historii...

Książka dobra taki typowy klimat autora. Ciekawa i bardxo dobrze się czyta. Polecam

4 111
    2 559