Cudze grzechy

2008-12-01
2008-12-01
Agata Kowalczyk
miłość tragedia ból nieszczęście

Od czasu do czasu lubię przerwać lekturę kryminałów jakąś książką o tematyce obyczajowej. A jak na dokładkę autorką jest Danielle Steel to satysfakcja zapewniona. Książka opowiada o bardzo dzielnej i prawej kobiecie mocno doświadczonej przez życie. A mimo tego nie poddała się i wszystkie niepowodzenia odwróciła w sukces. Bardzo polubiłam główną bohaterkę, mocno jej współczułam śledząc jej losy i kibicowałam w walce o normalne życie. Książka napisana jak zawsze przez autorkę bardzo przystępnym językiem a lektura dostarcza wymaganej dawki emocji. Ponadto czyta się miło, lekko i przyjemnie.

To moja pierwsza książka tej autorki.
Jestem miło zaskoczona.
Długo żyłam w przekonaniu, że książki Daniel Steele będą w klimacie sławetnych Harlequinów dla dojrzałych kobiet tęskniących za namiętnością.
A tutaj bardzo miłe zaskoczenie.
Książka jest napisana czysto, sprawnie, językiem prostym i bez zbędnych ceregieli.
Przedstawia nam historię smutną i przeplatana jest faktami z dziejów świata.
Czytało mi się ją przyjemnie i szybko, jednak ilość bólu, który spotyka główna bohaterkę jest czasami tak duża że aż czujemy go głęboko w sobie.

Myślę że to nie koniec mojej przygody z jej powieściami. Chętnie poznam losy innych bohaterów.

To moja pierwsza książka tej autorki.
Jestem miło zaskoczona.
A tutaj bardzo miłe zaskoczenie.
Przedstawia nam historię smutną i przeplatana jest...

Życie bohaterki przypadło na początek XX wieku w NY. Pochodzi z bogatej, bankierskiej rodziny, którą dotyka tragedia Titanica. Tracąc ojca i brata godzi się na dużo starszego męża, który obiecuje jej swobodę decydowania o sobie. Zły wybór zmusza ją do wyjazdu do Francji tuż przed wybuchem I wojny światowej. W szokujących okolicznościach zostaje matką po wojnie udaje jej się skończyć studia medyczne. Annabelle jest bohaterką, która wplątana w złe czasy chce żyć po swojemu, dąży do realizacji swoich marzeń. To wymaga odwagi i działań wbrew utartym schematom. Jest dzielna, nietuzinkowa i radzi sobie. Ta historia opowiada o tym, że kobiety mogą być wspaniałe w każdej epoce. Polecam.

Przeczytałam, chociaż łatwo nie było. Ciekawe, bo książka wcale nie jest obszerna. Ale ileż tam się lukru wylało! Przynajmniej na pierwszych kilkudziesięciu stronach.

Otóż. Jest sobie bogata rodzina nowojorczyków. Mają cudowne życie, wspaniałych znajomych, wpływy, dwie posiadłości, są szanowani, piękni i szczęśliwi: on, ona i ich dwoje dzieci. Potem on i syn giną w katastrofie Titanica, ona niedługo potem. Zostaje jeszcze córka - poślubiona równie zamożnemu, szacownemu, 19 lat starszemu bankierowi, przyjacielowi rodziny. Są szczęśliwi, są zakochani, ale jest jeden problem: on wzbrania się przed posiadaniem dzieci, ba! przed skonsumowaniem związku! Po dwóch latach przeprowadza z nią szczerą rozmowę, w której tłumaczy się z tego i... wnosi o rozwód, a sam wyjeżdża do Meksyku. Od tej pory okazuje się, że ta słodka landrynka opakowana w kolorowy szeleszczący papierek, ma bardzo gorzkie nadzienie. Anabelle musi zmierzyć się z przyjaciółmi, którzy okazali się fałszywi i zacząć nowe życie. A to wszystko na tle wydarzeń Wielkiej Wojny, która nie zamierzała jej oszczędzać.

Po ciężkim początku, potem już jakoś poszło. Nawet nie było tak tragicznie. Zaskoczyła mnie tylko ta pewność siebie mężczyzn, którzy nie wiedząc nic, na podstawie własnych domysłów odważnie wysnuwają wnioski i bezlitośnie szufladkują kobiety, mając się przy tym za nieskazitelnych panów i władców. A kobieta? Cóż kobieta... puch marny: do domu i dzieci rodzić.

Annabel traci brata i ojca w wypadku zatonięcia „Tytanica”. Po rocznej żałobie wychodzi za mąż za człowieka, który po dwóch latach burze z nią rozwód. Miał tajemnice. W międzyczasie umiera jej mama. Wyjeżdża, bo w oczach ludzi jest zła i sieje zgorszenie. Niestety życie nie jest łaskawe. Kończy studia i zostaje lekarzem.

Świetnie napisana książka o kobiecie która potrafi radzić sobie z problemami i każdą złą przygodę umie zamienić na plus dla siebie.
Annabelle przez całe życie spotykają dramaty i trudności- przez dosyć zawiły tok myślenia przyjmuje "na siebie" tytułowe cudze grzechy.
Jest w niej jednak masa energii i wytrzymałości - wierzy we własne marzenia i stara się doprowadzić do ich osiągnięcia.
W chwilach słabości słucha głosu serca lub ludzi którzy starają się jej pomóc na obranej ścieżce życia.
Niemniej jednak, nie uważam aby książkę można było zaliczyć do grona "płytkich lektur".
Warto ją przeczytać, choćby po to aby wyrobić sobie własne zdanie.

Daniel Steel jest uważana za autorkę płytkich romansów jedynie przez osoby, które... nie czytały jej książek. "Cudze grzechy" to przyjemna powieść osadzona na początku XX wieku w środowisku amerykańskich wyższych sfer oraz w Europie podczas I wojny światowej i po jej ukończeniu. Jest to historia dzielnej młodej kobiety Annabelle, która musi sobie radzić z trudnościami życia, które dają jej małe szanse na to, by była szczęśliwą, pomimo posiadania niemałej fortuny. Autorka pokazuje, że prawość i czystość serca jest drogą do wewnętrznego spokoju i dążenia do realizacji marzeń. Polecam.

Niesamowita historia, która wzrusza, złości i szokuje. Wspaniale opisana opowieść, którą po prostu trzeba przeczytać.

Nie przepadam za romansami dla samego romansu, dlatego rzadko sięgam po literaturę tego typu, tym jednak razem za namową mojej mamy przeczytałam książkę, którą mi poleciła. Nie mogłam wyjść z podziwu, że wcześniej nigdy nie pomyślałam, że te książki, które czyta moja mama mogą tak mi się spodobać.

Najpiękniejsza książka jaką czytałam tej autorki ! :)
Szczerze polecam ! :)

Najpiękniejsza książka jaką czytałam tej autorki ! :)
Szczerze polecam ! :)

Lekka, przyjemnie się ją czyta, szybka akcje, przeżycia bohaterki, polecam :)

Lekka, przyjemnie się ją czyta, szybka akcje, przeżycia bohaterki, polecam :)

• Danielle Steel
  • Romans
  • 2011

Dodaj cytat z książki Cudze grzechy