Okładka książki Psychopedagogiczne mity. Jak zachować naukowy sceptycyzm w edukacji i wychowaniu
Tomasz Garstka Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska Seria: Inspiracje edukacyjne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Inspiracje edukacyjne
Wolters Kluwer Polska
2016-01-01
2016-01-01
edukacja psychologia pedagogika wychowanie sceptycyzm

Okładka książki Psychopedagogiczne mity 2. Dlaczego warto pytać o dowody Tomasz Garstka, Andrzej Śliwerski
Ocena 7,0
Psychopedagogi... Tomasz Garstka, And...
Okładka książki Współpraca z rodzicami w szkole Katarzyna Kiełczewska Anna, Tomasz Garstka
Ocena 5,0
Współpraca z r... Katarzyna Kiełczews...

Tę książkę czytałam niczym horror lub thriller, z wypiekami na twarzy. Ile sama popełniałam błędów! O niektórych już wiedziałam wcześniej, lecz bez takiego naukowego tła i badań (np. modalności w uczeniu się), a o innych dopiero się dowiedziałam z książki (cykl Kolba). Popularne tezy, mity i kity szkoleniowe. Chociaż sama nie pracuję z dziećmi ani z młodzieżą, uważam tę pozycje za obowiązkową lekturę dla trenerów biznesowych i coachów oraz terapeutów.

Jednej rzeczy mi jednak zabrakło w tej książce. Jak odróżniać bełkot od rzetelnych badań i czytać książki popularnonaukowe dobrze? Szczególnie, że ich autorzy często manipulują danymi tak, że trudno się połapać.

Przeczytałam z uznaniem dla autora za rzetelne przedstawienie niezgodności, jakie wkradają się do świata nauki na paszporcie fałszu, marketingu, potencjalnych korzyści, pozyskania popularności, itp.
Zgadzam się z poglądami autora w każdym rozdziale i cieszy mnie również to, że zostały przytoczone w dużych ilościach opinie innych autorytetów z różnych dziedzin.
Książka, myślę, trafiła w potrzeby wielu pedagogów, dla których edukacja młodych ludzi jest wyzwaniem, ponieważ wyczerpała tematy, które zawsze są dyskusyjne i powodują spory.
Ja z pewnością do niej wrócę.

Książka,...

Dodaj cytat z książki Psychopedagogiczne mity. Jak zachować naukowy sceptycyzm w edukacji i wychowaniu