Polska i Polacy w literaturze francuskiej (XIV-XIX w.)

Dzięki tej antologii można się przekonać, w jaki sposób Francuzi dawniej postrzegali Polaków. To także szansa na poznanie tego, co stanowi jeden z czynników determinujących dzisiejsze rozumienie Polski przez paryżan i innych „camembertów”… Szeroko zakrojone ramy tej antologii w połączeniu z dokonanym z akademicką skrupulatnością wyborem tekstów pozwalają na prezentację rozmaitych perspektyw i wielu poetyk.

Czytając tę książkę, będziecie mieli okazję dowiedzieć się:
- kto uważał, że w Polsce panują syberyjskie mrozy
- co francuskie damy dworu sądziły o bieliźnie polskich dyplomatów;
- kto przedstawiał Polskę jako upiora, którego oprawcy (zaborcy) bezskutecznie próbują dobić za pomocą rozmaitych, mniej i bardziej wyrafinowanych, metod (rozbijanie czoła słupem granicznym, wbijanie kołka w pierś, ćwiartowanie itp.);
- jakie dylematy miał król Polski, Wacław (czy ktoś mógłby wskazać jego portret w Poczcie królów i książąt polskich Matejki?) i jak je rozwiązał;
- którego Polaka poeta nazwał „zbolałym geniuszem”
i wielu innych ciekawych rzeczy.
Oczywiście, antologia ta nie jest wyłącznie zbiorem poprawiających humor ciekawostek, lecz publikacją pozwalającą pogłębić wiedzę m.in. z historii i z historii literatury. (więcej informacji na https://przetlumaczenia.blogspot.com/2018/01/polska-i-polacy-w-literaturze.html)

• Tłumaczone/współtłumaczone
  • Pamiętniki, wspomnienia

Dodaj cytat z książki Polska i Polacy w literaturze francuskiej (XIV-XIX w.)