Życie motyli

Wydawnictwo Literackie
2017-02-15
2017-02-15
literatura polska powieść obyczajowa

A ja nadal w książkach Katarzyny Ryrych, która urzekła mnie swoją sagą „Czarna walizka”, a potem niewielkim „Tercetem prowincjonalnym”. Kolejna jej pozycja, gdzie kilku rozbitków życiowych wspomaga się wzajemnie i kieruje swoje życie na nowe tory. Nieśpiesznie opowiedziana, nieprzesłodzona historia, która tchnie ciepłem i optymizmem i która uczy, że warto zaufać ludziom, nawet tym na pierwszy rzut oka podejrzanym. Kawałek pięknej prozy, nie przez przypadek wydało ją Wydawnictwo Literackie.
Ogromnie polecam.

Powieść z tych jakie chcę czytać, a są one rzadkością. Sympatyczni bohaterowie, w których odnajduję cząstki siebie. Czytałam z dużym zainteresowaniem i już w połowie dopadł mnie lęk z gatunku "szkoda, że niedługo skończy się". Powieść zrelaksowała mnie i pozostawiła czar na kilka dni.

Historia banalna? Tak, jak wiele innych, normalna. Ktoś powie, po co czytać o rozwodzie, długach, nieszczęśliwym życiu; ale, to nie dotyka mnie, to nie moja historia, mnie się to nie przytrafi, nie zdarzy. Ścieżki naszego życia są różne, nie wiesz co Ciebie spotka.

Mimo to, historia, choć banalna, jest poruszająca i jak najbardziej realna, taka życiowa. Napisana swobodnym językiem, z humorem. Polecam ;-)

Bardzo lubię historie opowiadane przez autorkę, atmosferę jaką tworzy w swoich powieściach. Zawsze znajdę w nich coś dla siebie.
Głowna bohaterka, Izydora, próbuje siebie odnaleźć, a z czasem nawet polubić. Nie powiem aby mnie nie irytowała, ale z czasem przekonałam się do niej. Za to ciotka Zofia - świetna, a Józef z Kazikiem - morowe chłopaki;).

Nie pamiętam, żeby Katarzyna Ryrych kiedykolwiek mnie zawiodła. Rozkoszuję się każdą jej książka, czy to dla dzieciaków, czy też dla nas, starszaków 😊 Uwielbiam i już!

Nie inaczej było z „Życiem motyli”. Pasjonujące studium kobiecości, tej dojrzałej, nieco nieśmiałej, zahukanej, niezadowolonej z siebie, ze swojego ciała, z całokształtu życia, na które składają się obowiązki matki i żony, a w którym brak czasu i chęci, żeby zaopiekować się sobą, żeby siebie po prostu polubić. No bo jak można polubić zaniedbaną pięćdziesięciolatkę z nadwagą, która w życiu nie osiągnęła prawie nic, której nie szanuje dorosły już syn mieszkający za granicą, a którą na dodatek mąż artysta wymienił właśnie na nowszy model? Tak właśnie wygląda życie Izydory, która miała być Isadorą, ale urzędnik nie znalazł takiego imienia, więc spolszczył je, przyprawiając tym samym matkę Izydory o palpitacje serca.

Kiedy Izadora ma już wszystkiego dość, kiedy czuje, że musi uciec, sprzedaje dom po rodzicach i odnawia kontakt z ciotką Zofią i przeprowadza się do małego, z pozoru sennego miasteczka, aby z nią zamieszkać i odnaleźć siebie na nowo. Miasteczko ma swoje dobre strony, kryje jednak w sobie również wiele szarości i czerni. Czy to dobre miejsce na zmiany? Wydaje się, że nawet dom nie polubił Izadory.

„Motyl musi swoje wymarznąć, żeby doczekać do wiosny. Zmarznie, zasypia, a na wiosnę się budzi”.

Czy Izydora doczeka swojej wiosny? Czy obudzi się z marazmu silniejsza, spokojniejsza, piękniejsza, żywsza?
„Życie motyli” to nie hollywoodzka opowieść z happy endem, nie znajdziecie tu wylewającego się z każdej strony lukru, od słodyczy nie będzie Was mdlić. Co zatem na Was czeka? Samo życie, moi drodzy, ze wszystkimi jego odcieniami, częściej gorzkie niż słodkie, ale na pewno bardzo prawdziwe. Jeżeli szukacie książki o zmianie, o rozwoju, o powolnym odnajdywaniu siebie, swojego wewnętrznego piękna i mądrości, w dodatku podanej w bardzo inteligentny sposób, z dużą dawką poczucia humoru i optymizmu, to bardzo Was zachęcam do poznania tej historii. Kto wie, może odnajdziecie w niej cząstkę siebie?

Niestety jestem bardzo rozczarowana powieścią, spodziewałam się zupełnie czegoś innego po przeczytaniu streszczenia na ostatniej stronie okładkowej... W życiu Myślałam, że to w życiu Izydory ma wiele się zmienić... nazajutrz okazuję się, że więcej dzieje się dookoła jej życia, zamiast w jej życiu. Książka kompletnie nie przypadła mi do gustu i z każdą następną stroną czytało mi się ją coraz gorzej.

W ,,Życiu motyli" Katarzyna Ryrych porusza temat samotności i braku zainteresowania w małżeństwie, pokazuje, że życie kobiety i jego jakość zależy od jej wyborów.
Izydora, można powiedzieć że ofiara niefortunnego imienia i niespełnionych ambicji matki, pracująca jako księgowa w domu kultury, ma 50 lat i poczucie nieudanego życia. Mimo tylu lat na karku nie ma nic, czym mogłaby się pochwalić. mąż zamienił ją na lepszy, młodszy model, syn robiący karierę za granicą, tylko w okresie świąt przypomina sobie, że ma matkę.W obliczu kłopotów finansowych kobieta postanowiła sprzedać mieszkanie po rodzicach i przeprowadzić się do niewielkiego miasteczka, do swojej ciotki .Izydora czuje się na początku nieswojo w domu ciotki, w dodatku ma wrażenie, że krąży po nim jakiś duch. Z czasem odkrywa rodzinne sekrety,dokonuje rozliczenia własnego życia i małymi krokami idzie naprzód.
Życie motyli to książka o wszystkich aspektach życia to piękna opowieść o dorosłej kobiecie, która szuka ucieczki od codzienności i problemów, jakie niesie ze sobą życie.

Książka o piećdziesięcioletniej, niezadowolonej z życia kobiecie z nadwagą, która na końcu książki nadal jest piećdziesięcioletnią, niezadowoloną z życia kobietą bez nadwagi. Zastanawiające jest dla mnie to, że wszystkie nieszczęśliwe kobiety z nadwagą na końcu książki z reguły są już bez nadwagi. I tę różnicę uzyskują tak jakby mimochodem, bez poświęcania temu specjalnej uwagi. To czy nie mogłyby tak, zanim zostały nieszczęśliwe? Rzecz w tym, że nie mogłyby, bo gdyby to było takie proste, one wcale nie musiałyby być nieszczęśliwe. Może by ktoś napisał książkę o tym, jak któraś została szczęśliwa razem ze swoją nadwagą.
Książka napisana jest męczącym dla mnie stylem "wypracowania", jakby autorka była świeżo po kursie kreatywnego pisania.
JEST spis treści!

Optymistyczna i ciepła powieść obyczajowa.Autorka porusza temat samotności i braku zainteresowania w małżeństwie.Warto czasem coś zmienić w swoim życiu i to od nas samych zależy ile zainwestujemy w samych siebie i jakie będą tego efekty.Polecam.

Beznadzieja.

Beznadzieja.