W zaświatach

Małgorzata Saramonowicz Wydawnictwo: Znak Cykl: Xięgi Nefasa (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction
Znak
Xięgi Nefasa (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Polska Krzywoustego w oparach magii

1 Link do recenzji

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2020/01/ksiazka-xiegi-nefasa-w-zaswiatach.html

Ukochana tajemniczego sługi Krzywoustego o imieniu Nefas została uśmiercona. Nefas pragnie przywrócić do życia Rangdę. Na Nefasie ciąży jednak przyrzeczenie dane podczas krwawego obrzędu Trygławowi: ochrona trójki dzieci.

Książka zaskakująco dobra.
Autorka uzupełnia lukę, jaką pozostawili nasi klasyczni pisarze historyczni, którzy bali się po prostu elementów fantastycznych, które jak ulał pasują przecież do Polski piastowskiej.
Zaznaczam przy tym, że pozycja jest raczej adresowana do młodzieży.
Oczywiście - ktoś mi tu powie: jak to?
Tam się dzieją straszne rzeczy: czarne msze, zdrady,...

Jestem durna, bo zaczęłam czytać od drugiego tomu :)
Ale ksiażka mi się podobała, cały czas akcja akcja. I ciekawie ukazana rzeczywistosć, gdzie ci sami ludzie walczą z pogaństwem z bogiem na ustach ale jak coś ich wystraszy to zaraz odczyniają uroki.

W zasadzie to jest to, to samo co pierwsza część, z tym że tu jest więcej bitew. Nadal czyta się tą książkę bardzo przyjemnie. Wszystko jest tu bardzo klimatyczne. Nefas i pozostali bohaterowie knują podstępy tak jak nas do tego przyzwyczaili w jedynce, z tym że tu są one nieco mniej spektakularne. Ale ogólnie spisków tu nie brakuje. Jest tu trochę świetnych akcji....

Tom drugi połknęłam, jakoś tak przyspieszył, czekam na tom trzeci.

Podoba mi się czas akcji - Polska czasów Krzywoustego. Połączenie świata realnego z magią, pogańskie kulty i chrześcijaństwo ścierają się ze sobą, no i bohater o ciekawej przeszłości. Fajnym zabiegiem autorki było wtrącanie kroniki, by móc umiejscowić czas akcji, która ma właśnie miejsce. Ogólnie jestem zadowolony z lektury

super opowiesc

Długo czytałam tę powieść, przerywając co jakiś czas innymi lekturami. Chyba nie przekonam się do takich klimatów i wciąż będę tęsknić do Saramonowicz od "Luster", "Siostry" i "Sanatorium".

Dla mnie za dużo tu magii, demonów, upiorów, a wszystko to osadzone w niby historycznych realiach.
Sporo się dzieje, a jednocześnie jest nudno. Nefas chyba się zestarzał, działa raczej...

Nie porwała mnie, ale równocześnie nie uważam czasu poświęconego na czytanie za stracony.

Czekam z niecierpliwością na kolejny tom.

Dyskusje

• Fantasy
  • 2018
  • 2019
  • 2017
  • 2017
  • Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki W zaświatach