Kto, jak nie ja? cz.2

Okładka książki Kto, jak nie ja? cz.2 Katarzyna Kołczewska
Okładka książki Kto, jak nie ja? cz.2
Katarzyna Kołczewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wszystkie oblicza kobiety literatura piękna
Wszystkie oblicza kobiety
Prószyński i S-ka
2016-12-14
2016-12-14

Czasem jest tak, że życie układa samo scenariusz naszego życia. Całkowicie wbrew naszej myśli. Książka daje wiele do myślenia

Przeczytałam książkę z gatunku literatury pięknej i bardzo chciałam napisać do niej komentarz, gdyż uważam ją za świetnie wymyśloną historię. Po cichu liczę, że jednak opisywana kobieta istniała w rzeczywistości, a książka była pewnym uznaniem dla jej poświęcenia. A zarazem aby pokazała wielu osobom, jak silne są kobiety i jak wiele mogą zmienić, nawet jeśli robią coś całkiem innego niż planowały.
Wchodząc tylko delikatnie w treść książki, kobieta początkująca alkoholiczka (czy można mieć różne stopnie zaawansowania, w sumie nie wiem) musi nagle stać się zastępczą matką, aby uchronić dziewczynkę przed domem dziecka w których różnie losy dzieci się toczą. Więc robi coś niezwykłego przygarnia dziecko, którego nie chce. Przygarnia dłuższą przyszłość, mimo że liczyła że wszystko szybciej się skończy. A sama adoptowana dziewczynka nie radzi sobie z życiem i też dorzuca zastępczej matce wiele emocji. Obie się zmieniają i widzimy wiele ciekawych i trudnych momentów w obu życiach. Bardzo ciekawa historia.

Ania była ginekolog, walcząca z uzależnieniem, zostaje opiekunka trzyletniej Oli. Rodzice dziecka giną w wypadku samochodowym i tylko Ania może się nią zająć. Jak potoczą się losy tej dwójki, jaka to będzie miłość, co czeka na końcu tej drogi?

Piękna, smutna a zarazem dająca nadzieją powieść Katarzyny Kołczewskiej. Anna to dojrzała kobieta, która wpadła w tragiczny i błędny krąg uzależnień, alkohol i leki to było coś z czym się nie rozstawała i w taki sposób toczyło się jej życie, aż do czasu... Gdy jej siostrzenica z mężem giną w wypadku samochodowym okazuje się że to właśnie Anna jest jedyną osobą, która może zaopiekować się ich osieroconą trzy letnią córką, kobieta nie zdawała sobie sprawy jak bardzo ten wypadek odmieni jej życie. ,,Kto, jak nie ja" to powieść o przeciwnościach losu, pokonywaniu traumy i walce z uzależnieniem dla dobra osoby, która niespodziewanie zawitała w jej życiu, oraz o trudach dorastania i wychodzenia z nastoletniego buntu. Zdecydowanie dobra do polecenia książka dla fanów tej "spokojniejszej" literatury.

Przepiękna na wskroś prawdziwa książka o ludzkich wadach, słabościach i dobru, które " drzemie " w człowieku i wydobywa się w chwili " wyższej konieczności "
Autorka niebywale szczerze przedstawia obraz samotnej kobiety, której wygodne dotychczas życie zostało kompletnie zdezorganizowane przez cudze problemy.
Bez ogródek pokazuje degenerację - popadanie w alkoholizm wzmocniony lekami, osoby, która nie może poradzić sobie ze swoimi osobistymi kłopotami. Przerażająca siła nałogu, i tragiczne jego konsekwencje.

" - są dwa wyjścia. Może pani dokończyć to, co się pani dotąd nie udało, ale zapewniam, że nie będzie to szybka i lekka śmierć. Co zresztą już pani wie. Ból i strach staną się nie do zniesienia, a będzie pani musiała wytrzymać długo. Albo może pani nadać wartość innym rzeczom w życiu. "

Powszechnie alkoholizm przypisuje się tzw. marginesowi społecznemu, tymczasem dotknął osobę wykształconą, bardzo dobrego fachowca w swojej dziedzinie, osobę szanowaną i oddaną bezgranicznie pracy.
" Słyszałam o pani wiele wspaniałych rzeczy i nie pozwolę pani tego tak zakończyć. Pani doktor, stała się pani moim przypadkiem życia.
Ja pani pomogę, ale to pani musi podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia."
Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że kobieta, która była skupiona na swoich życiowych problemach i sobie samej, musiała zając się małym trzyletnim dzieckiem.
" Może Pan Bóg wreszcie zaczął nad nią czuwać ? Tylko skoro tak, to dlaczego trafiła do mojego domu ? To było najgorsze miejsce, w jakim mogła się znaleźć trzyletnia dziewczynka po stracie rodziców."

Dzięki temu " oprzytomniała ", zaczęła na nowo uczyć się życia, takiego codziennego rodzinno - domowego, nie bez trudu, oporu i niechęci. Burzliwy okres dorastania dziewczynki, trudny czas młodzieńczego buntu i powolny proces wyrastania z niego.

Bardzo dobre studium psychologiczne charakterów członków najbliższej rodziny, siła przyjaźni i zrozumienia ze strony zupełnie obcych ludzi.

A na koniec rada, aby wszystkie sprawy załatwiać od ręki, nie odkładać ważnych rozmów na tzw. właściwy moment, bo można nie zdążyć przeprowadzić takiej rozmowy.

Bardzo podobała mi się książka, sposób jej napisania, mądre spostrzeżenia i ciekawy życiowy temat.
Bardzo szybko się ją czyta.

Bez ogródek pokazuje degenerację - popadanie w alkoholizm...

Książka w wielu momentach wzrusza i porusza. Nie jest ani cukierowa, ani przesłodzona, co uważam, że nie jest łatwe przy tego typu tematach. Nie jest to jakaś fascynująca lektura, ale daje chwilę do namysłu, refleksji - nad sobą, relacjami rodzinnymi, wychowaniem dzieci i przede wszystkim nad upływającym czasem.

Piękna powieść. O życiu, walce jaką człowiek musi podejmować w tym życiu. Smutna i wzruszająca, a zarazem genialna.

Ebook.To smutna powieść .

Ebook.To smutna powieść .

Dawno nie czytałam historii tak emocjonalnej, opowiadającej o ludzkich słabościach, walkce z samym sobą i sile miłości do dziecka. Empatycznego czytelnika autorka potrafi, bez wątpienia, doprowadzić do uczuciowego rozedrgania. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Myślami bardzo długo byłam z głównymi bohaterkami powieści – Anną i Oleńką.
Anna jest lekarzem, uznanym ginekologiem w niewielkiej miejscowości. Od dłuższego jednak czasu przebywa na urlopie bezpłatnym, którego przyczyną jest jej uzależnienie od alkoholu. Nie radzi sobie ona obecnie z codziennym życiem i samą sobą – nie wychodzi z domu, nie dba o siebie, nie utrzymuje z nikim kontaktu. Na skutek bardzo tragicznych wydarzeń, jakie przytrafiły się członkom jej rodziny, musi na jakiś czas zaopiekować się trzyletnią, osieroconą Oleńką. Anna, która była właśnie w ciągu alkoholowym, jest całkowicie nieprzygotowana na zajęcie się przerażoną i zdezorientowaną dziewczynką. Lekarka nie miała własnych dzieci i nigdy nie marzyła o ich posiadaniu. Jest załamana i przerażona zaistniałą sytuacją.
Dalsza część książki to walka Anny z uzależnieniem, batalia z urzędami i sądem o przyznanie opieki nad dzieckiem. Bardzo emocjonalne były wątki dotyczące rozpaczy Oli po stracie rodziców, nierozumienie przez nią nowej rzeczywistości, pytania zadawane przez dziewczynkę o to, kiedy wróci mama... Kolejne dramatyczne wydarzenia rodzinne spowodowały, że los Anny i Oleński splótł się na długie lata, stworzyły one małą, ale kochającą się rodzinę. Ale przed coraz starszą Anną los postawił kolejne wyzwanie – bardzo trudny i niezwykle buntowniczy okres dorastania Oli...
Książka warta przeczytania, szczególnie dla tych, którzy potrzebują od czasu do czasu popłakać sobie przy czytaniu. Moim zdaniem, warto czytać książki o ludzkich słabościach, walce z przeciwnościami losu i trudach codzienności. Dzięki nim mamy możliwość korzystania z doświadczeń życiowych bohaterów. Takie powieści są pomocne w radzeniu sobie własnymi problemami.
Gorąco polecam

Anna jest lekarzem, uznanym...

Natrafiłam na książce w audiobooku czytanym przez Edytę Olszówkę i tak naprawdę osoba lektorki zachęciła mnie do posłuchania. Książka jest naprawdę rewelacyjna, pełna emocji, prawdziwa aż do bólu. Poruszonych jest bardzo wiele problemów tj. śmierć rodziców, alkoholizm, narkomania, bunt nastolatka, starość i wiele innych. Niby fabuła to nic wyjątkowego jednak zostało to opowiedziane w wyjątkowy sposób bez koloryzowania. Polecam każdemu.