Jestem, ocalałem

- Kategoria:
- poezja
- Wydawnictwo:
- Oficyna Wydawnicza ATUT
- Data wydania:
- 2016-12-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-12-02
- Liczba stron:
- 96
- Czas czytania
- 1 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379772162
Tom prozy poetyckiej, który jest ósmą publikacją autora związaną z Wrocławiem. Gabriel Kamiński opisuje w niej dwie powiązane ze sobą biografie – swoją i kolegi ze szkolnej ławki. Ich drogi się rozeszły, lecz to, co przeżyli: dorastanie i dojrzewanie, oraz ich późniejsze życiowe losy związały ich z dzielnicą Wrocławia – Grabiszynkiem, i resztą miasta. Jest to poetycka opowieść będąca rozliczeniem z dzieciństwem, młodością i dorosłością autora oraz jego alter ego – kolegi ze Szkoły Podstawowej nr 82. Autor dojrzewał w rodzinie inteligenckiej, kolega w typowo robotniczej. Te dwa synchroniczne światy to przecinały się, to wykluczały. Zamierzeniem Kamińskiego było pokazanie, na ile związki jego i kolegi z danym miejscem życia, z warunkami dorastania, możliwościami kształtowani własnego spojrzenia na ludzi i świat zdeterminowały ich późniejsze poczynania. Książka będąca rodzajem opus vitae jest zapisem historycznej prawdy i doświadczenia przeżytego na własnej skórze. Po Nie ma między nami różnicy, Ulicy Przodowników Pracy, Wratislavia cum figuris I i II, Panu Swenie albo wrocławskiej Abrakadabrze, Moim roku 1968 i ostatnio Balladzie o domu i innych rzeczach śmiertelnych – jest swoistym podsumowaniem i zamknięciem wielowątkowej opowieści Kamińskiego o Wrocławiu, mieście, w którym jego rodzina ukoiła,
jak pisał we Wratislavia cum figuris I, swoją bezdomność.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Nie przepadam za książkami polskich autorów. Zazwyczaj razi mnie prosty język, zdania wzięte prosto z ulicy i płytka, uwłaczająca inteligencji fabuła. Po drugiej stronie są autorzy uznani, którzy dla odmiany wykazują czytelnikowi, że jedynym sposobem na opis rzeczywistości jest szyderstwo i kpina z tych, którzy nie potrafią dostosować się do zmieniającego się świata.
Na tym tle książka Gabriela Kamińskiego wyróżnia się łagodnością i wyrozumiałością wobec ludzkiego losu. Jest w nim zgoda na przemijanie, na różnorodność doświadczeń i postaw. Na szczególną uwagę zasługuje język - bardzo giętki i potoczysty, dbający o frazę i czystość przekazu. Ta książka pokazuje, jak wiele znaczeń odbija się w zbitkach liter. Widać, że autor cały zanurzony jest w literaturze, doskonale wie jak poczynać sobie ze słowami, by uzyskać zamierzony efekt.
"Jestem, ocalałem" to zbiór poematów, w których Gabriel Kamiński prowadzi nas przez swoje wspomnienia, przez życie od najwcześniejszych lat. Nie brak tu kolegów ze szkoły i podwórka, band dzielnicowych, które dawno odeszły już w zapomnienie. Wrocław jawi się jako zbiór oddalonych od siebie skupisk ludzkich, gdzie należało przestrzegać ustalonych reguł i zachowywać odpowiedni dystans od innych. Samodzielna wędrówka do oddalonej dzielnicy była wyprawą, która mogła zakończyć się tragicznie.
Czytając książkę miałam wrażenie, że autor otwiera różne szuflady i wyciąga z nich wspomnienia, której najmocniej odcisnęły się w jego pamięci. I nie są to tylko zatarte wrażenia z dzieciństwa, równie mocno pamięta młodość czy wchodzenie w dorosłość. Pojawia się także nowe pokolenie, żony i nieuchronne zmiany, które podczas życia nas dotykają.
Książkę wzbogacają zdjęcia autora oraz miejsc, o których pisze. Na ich podstawie najlepiej widać, jak przestrzeń powojennego Wrocławia coraz mocniej się kurczy, coraz mniej luk pomiędzy budynkami, coraz ciaśniejsze są w nim parki.
Warto przeczytać tę książkę. Choćby po to, żeby zanurzyć się w zmieniającą się, dynamiczną przestrzeń tego miasta.
Polecam.
Nie przepadam za książkami polskich autorów. Zazwyczaj razi mnie prosty język, zdania wzięte prosto z ulicy i płytka, uwłaczająca inteligencji fabuła. Po drugiej stronie są autorzy uznani, którzy dla odmiany wykazują czytelnikowi, że jedynym sposobem na opis rzeczywistości jest szyderstwo i kpina z tych, którzy nie potrafią dostosować się do zmieniającego się świata.
więcej Pokaż mimo toNa tym...