A Perfect Heritage

Penny Vincenzi Wydawnictwo: Headline Review literatura piękna
Headline Review
2014-06-19
2014-06-19

Jedna z niewielu książek, w których bohaterowie rzeczywiście pracują na różnych stanowiskach, a działanie firmy jest ciekawie opisane. Ilość postaci wprowadzonych na początku może przestraszyć ale w toku powieści nie mylą się i każda ma swoją historię zarówno w pracy jak i poza nią. To jest tez rzadki przypadek gdy książka jest lepsza niż opis wydawcy!

Bardzo dobra powieść obyczajowa. Pierwsza książka Penny przypadkowo znaleziona w bibliotece i na pewno nie ostatnia. Czyta się dobrze, wciągająca historia osadzona w świecie biznesu. Wyraziste bohaterki, rodzinne historie, tajemnice i rozterki i pięknie pokazany Paryż oraz lazurowe wybrzeże. Autorka zabiera na nas na spacer po urokliwym Paryżu i klimatycznym Grasse. Polecam

Zwykła, ale tak nie do końca.

Po przeczytaniu streszczenia z tyłu nie zapowiada się, aby było to coś świetnego. Raczej kolejna pospolita obyczajówka. I po części tak jest, ale to jak Pani Penny wykreowała poszczególne postacie i ich historię, to zdecydowanie wiele zmienia. Gdyby nie dziwna rozpiska na początku raczej wątpię, aby ktokolwiek spamiętał ich wszystkich, także...zdecydowanie plusik z ten pomysł!
Bianca, Patric, Saul, Athina, Lucy, Florence, Cornelius, Berti i tak dalej, i tak dalej. Chyba drugi raz stykam się z taką ilością bohaterów, ale to właśnie to sprawia, że ta powieść jest tak indywidualna. Każdy z nich ma swoją historię, po części niektóre są powiązane ze sobą, ale te zawiłości, konflikty, romanse, przyjaźnie i tego typu relacje nadają indywidualności tej książce. Są po prostu takie życiowe, nie wyssane z palca z realnością równą zero, tylko wręcz odwrotnie. Fikcja, ale ta dobra i fajna. Zdradzają odrobinę, z pewnością każdy kto przeczyta Dziedzictwo zapamięta Athinę, tej postaci za nic nie da się podrobić. Jedyna w swoim rodzaju.
Każdy kto oglądał serial Dynastia i ten z dawnych lat, i ten aktualny odnajdzie się w świecie wykreowanym przez Panią Penny. Może nie jest tak poplątany i drastyczny, ale to są właśnie te klimaty. Akcja kiedy już się rozkręci to leci w najlepsze, wiele wątków fajnie ze sobą współpracujących, trochę humoru, ale i miłości oraz dramatu, no i szczęścia oraz smutku, trudnych decyzji.
Styl jakim jest pisana powieść nie należy do tego trudnego i skomplikowanego. Słownictwo zrozumiałe, ale na poziomie. Bez zarzutu.
Kończąc paplaninę, Doskonałe Dziedzictwo jest zdecydowanie warte uwagi, w szczególności dla osób, które lubią obyczajówki, ale z urozmaiceniami, które nie sprawiają, że pozycja jest najzwyklej mówiąc nudna i monotonna. Dziedzictwo to zupełne przeciwieństwo tych dwóch określeń.

Zwykła, ale tak nie do końca.

Bardzo ciekawa i wielowątkowa powieść obyczajowa. Athina Farrell, Florence Hamilton i Bianca Bailey to kobiety, które próbują postawić na nogi podupadającą firmę kosmetyczną stworzoną przez Athinę i jej męża. House of Farrell to firma rodzinna , prowadzona przez lata przez rodzinę Farrellów. Po śmierci męża Athiny znacznie traci na wartości i nie przynosi praktycznie żadnych zysków. Stoi na granicy bankructwa. Bianca podejmuje się przywrócić jej dawną świetność i ponownie wprowadzić na rynek.
Athina , kobieta despotyczna i przebiegła, robi wszystko , żeby jej to utrudnić. Bianca, pracoholiczka z ogromnymi ambicjami, łatwo się nie poddaje i ma do pomocy Florence z tajemnicą skrywaną przed światem przez dziesiątki lat. Wszystkim paniom zależy na uratowaniu rodzinnej firmy Athiny i każda z nich ma swój wkład w nowe dzieło wymyślone i opracowane przez Biancę. W akcję książki wplecione są też losy innych bohaterów współpracujących z Biancą. Nie brakuje tu niedomówień i zgrzytów rodzinnych. Jest też trochę zdrad i romansów i ogólnie czyta się bardzo miło.

Moja kochana Penny Vincenzi... To strasznie długa opowieść, ale jakże piękna. Jeśli szukacie wielkiego tempa, nadzwyczajnych emocji, powiem wprost - to nie ten adres. Mnóstwo wątków, mnóstwo postaci, wielorakość charakterów i i postaw, a jednocześnie wszystko współgra, nie daje poczucia zagubienia, splątania... Sagi, to coś, co kocham i nie pierwsza książka tej autorki przemawia do mnie całą sobą. Może nie trafi w gust wszystkich, ale ja gorąco polecam.

2087

Świetna powieść obyczajowa o trzech silnych kobietach: Athinie Farrel założycielce kosmetycznego imperium,Florence pracownicy czołowego sklepu House of Farrel i Biance Baily ambitnej,dążącej do celu kobiecie sukcesu.Domowe kłopoty,walka o utrzymanie firmy,sekrety sprzed lat.Wszystko to znajdziemy w tej wciągającej powieści.Polecam!

Nie przypuszczałam, że powieść Penny Vincenzi aż tak mnie wciągnie. Kiedyś czytałam jakąś książkę autorki (nawet nie pamiętam tytułu) i nie byłam zachwycona. A ta zauroczyła mnie bez reszty. Akcja dzieje się współcześnie w Londynie w przededniu Jubileuszu królowej Elżbiety. Firma kosmetyczna, stojąca na krawędzi finansowej porażki próbuje wrócić do dawnej świetności przez ponowne, spektakularne wejście na rynek. Dwie kobiety, właścicielka firmy Athina i businesswoman Bianca, będąca głównym motorem zmian prowadzących do sukcesu, stoją po dwóch przeciwnych stronach. Chociaż chodzi im o to samo, nie potrafią się porozumieć. Athina to tradycja, Bianca uosabia nowoczesność, która nie za bardzo się podoba właścicielce, przekonanej, że jest ona wymierzona przeciwko niej, a że jest wyjątkowo egocentryczną i despotyczną osobą, robi wszystko, żeby storpedować zamiary swojej (w jej mniemaniu) rywalki. Dochodzi do przezabawnych, ale również denerwujących sytuacji. Athina jest niemiła, traktuje ludzi z wyższością, umniejszając ich zasługi, nie wyłączając własnego syna, ale budzi mimo wszystko sympatię i współczucie i przede wszystkim zaciekawienie, co jeszcze jest w stanie ta starsza pani wymyślić, żeby uprzykrzyć życie Biance i całemu, niesamowitemu zespołowi pracującemu nad poprawą wizerunku firmy. Fascynujące, naprawdę.

Trzecią postacią, mającą ogromne znaczenie dla powieści jest Florence, dzięki której wracamy do przeszłości, do początków firmy, która powstała w roku wstąpienia Elżbiety na tron, poznajemy zakulisowe wydarzenia, dość zaskakujące i nadające powieści kolorytu.

Vincenzi barwnie opowiada o życiu głównych bohaterów, dużo się dzieje i jest interesująco. Najmniej zaciekawił mnie wątek Saula i chętnie bym go wyrzuciła z powieści, gdyby tak bardzo i w sposób istotny, nie był związany z głównym bohaterami. Nie przemówiła do mnie ta dziwna postać. Natomiast klimat powieści, bardzo brytyjski, mnie przekonał. Podobała mi się ta dość przewidywalna bajka, od początku było wiadomo, jak poszczególne wątki powinny się zakończyć, ale sposób w jaki zostały doprowadzone do końca jest trochę zaskakujący. Polecam, bo jest to bardzo ciekawa lektura, dość lekka i niewymagająca, ale na pewno nie płytka.

To moje 4. spotkanie z prozą Penny Vincezi i po raz 4. jestem zachwycona. Opowiadana przez autorkę historia (a właściwie historie, bo bohaterów jest kilkunastu) całkowicie mnie pochłonęła.
Vincezi to jedna z tych autorek, które piszą lekko, zabawnie, z ikrą, pod płaszczykiem lekkich opowieści przekazując coś więcej, a od lektury nie można się oderwać.
O ile dobrze policzyłam jest to 15. książka w dorobku autorki. Bardzo się z tego cieszę i liczę, iż wydawnictwo szybko opublikuje kolejne powieści Vincezi.
Pisarka prezentuje nam losy kilkunastu bohaterów rozgrywające się współcześnie w Londynie w 2011 roku w Londynie na przestrzeni kilkunastu miesięcy oraz blisko 40 lat wcześniej w Londynie, Paryżu i innych słynnych miejscach.
Bohaterowie zdają się mieć ze sobą bardzo niewiele wspólnego. W pewnym momencie łączy ich jedno - luksusowa marka kosmetyczna House of Farrell, marka, której najsłynniejszym, kultowym wręcz produktem jest Krem, TEN KREM. Jednak w pewnym momencie okazuje się, iż bazowanie na jednym kremie, nawet najbardziej znanym, luksusowym wręcz spektakularnym, to za mało, firma ma długi, zaczyna podupadać. Czas na szukanie ratunku. I zaczyna się.
Każdy z głównych bohaterów ma inną wizję ratowania firmy, następuje konflikt osobowości, pokoleń, spojrzenia an biznes i świat. Wszyscy chcą niby tego samego, a jednak wszystko zaczyna wrzeć, wręcz kipieć. Do tego dochodzą problemy prywatne każdego z licznych bohaterów.
Vincezi z wielka zręcznością łączy tak wielu bohaterów posiadających różnorodne charaktery, z walka o przetrwanie firmy i ich prywatnymi, często tragicznymi sprawami. Powstał dzięki temu wspaniały kolaż, wręcz energetyczny, wymykający się z kieliszka niczym bąbelki szampana. Bowiem cała książka aż kipi energią, odrobinę krzywym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, sporą dozą sardonicznego poczucia humoru.
Czyta się wspaniale. I mimo sporej objętości (703 strony) książkę pochłania się w 2-3 dni.
Gorąco zachęcam do lektury. Doskonałe dziedzictwo, to świetna książka nie tylko na zimę. To także powieść na każdą inną porę roku, powieść ukazująca, jak jeden krok, jedna decyzja mogą zmienić całe nasze życie, zadecydować o jego dalszym przebiegu, jak niewiele trzeba żeby stracić (lub zyskać) coś naprawdę ważnego.

O ile dobrze...

• 2017