Only Time Will Tell: Clifton Chronicles, Book 1

Okładka książki Only Time Will Tell: Clifton Chronicles, Book 1 Jeffrey Archer
Okładka książki Only Time Will Tell: Clifton Chronicles, Book 1
Jeffrey Archer Wydawnictwo: Macmillan Digital Audio Cykl: Kroniki rodziny Cliftonów (tom 1) literatura piękna
Kroniki rodziny Cliftonów (tom 1)
Macmillan Digital Audio
2011-05-12
2011-05-12

Bardzo dobry tom 1.
Z przyjemnością sięgam po tom 2.

Bardzo dobry tom 1.
Z przyjemnością sięgam po tom 2.

Bardzo solidna i świetnie napisana pozycja. Dużo się dzieje, można się zżyć z bohaterami. Nie jest to może książka, która zmieni Twoje życie, ale nie zawiedzie Cię jak przyzwoity i godny zaufania przyjaciel.

Całkiem przyjemna lektura. Relacja z perspektywy każdego z bohaterów to pomysł stary i oklepany, ale tutaj sprawdził się całkiem nieźle. Trochę drażniły mnie postaci, gdzie wszystkie te pozytywne są nieskazitelne, a te negatywne całkowicie zepsute. Niestety autor dodatkowo uczynił wszystkich głównych bohaterów wybitnymi. O ile w części pierwszej nie jest to zbyt jeszcze zbyt irytujące, bo dopiero ich poznajemy, to niestety w części drugiej (na której zakończyłem przygodę z serią) jest to już przesadą.

To jest bardzo dobrze napisane. Te same zdarzenia w relacjach kolejnych bohaterów mimo powtarzalności intrygują. Nie można się oderwać. Polecam

Z racji aktywnych wakacji wybrałem audiobooka i to był strzał w dziesiątkę ze względu na interesującą fabułę oraz świetnego lektora .
Nie jest to proza wybitna ale niezwykle wciągająca, z dobrze zarysowanymi postaciami, do jednych żywimy sympatię, inne nas zrażają. J.Archer lekkim piórem opowiada nam nietuzinkową i zawiłą historię Harrego Clintona, syna dokera i kelnerki, który ma jedno marzenie zostać .... dokerem. Niespodziewanie ktoś odkrywa u niego talent śpiewaczy i jego biedny i prosty świat staje się mniej prosty a bardziej skomplikowany.
To książka która wciągnęła mnie od pierwszych stron do końca i na pewno sięgnę po kolejny tom. Atutem książki jest forma przekazu, gdzie tę samą historię poznajemy z perspektywy kilku osób poznając dodatkowe wątki oraz odczucia tych osób, dodaje to przedstawionej historii wielowymiarowość.

"Czas pokaże" to bardzo sprawnie napisana powieść obyczajowo-przygodowa z odrobiną sensacji w tle. Książka spełnia w zasadzie wszystkie wymagania gatunku. Fabuła jest wciągająca, akcja wartka, postaci wyraziste, choć przez to trochę jednowymiarowe, ale w tym rodzaju powieści to nie przeszkadza.

"Czas pokaże" jest pierwszą częścią siedmiotomowej sagi, opisującej losy dwóch rodzin Cliftonów i Barringtonów. Akcja powieści rozpoczyna się w Anglii w latach 20-tych XX w., a fabuła koncentruje się na losach Harrego Cliftona, wychowującego się w ubogiej, bristolskiej rodzinie. Pozornie los chłopca jest przesądzony, jedyne na co może liczyć to przyszłość wypełniona ciężką pracą w dokach. Jednak dzięki nieprzeciętnemu talentowi Harrego i determinacji jego matki oraz życzliwości kilku przyjaciół przed Harrym otwiera się szansa na zdobycie wykształcenia, które w jego przypadku jest jedyną drogą do odmiany swojego losu.
Ponieważ "Czas pokaże" jest pierwszą częścią sagi, autor poświęca w niej dużo miejsca na zarysowanie historii rodzin Cliftonów i Barringtonów i utkanie nici wzajemnych powiązań między nimi. Jestem już po lekturze dwóch kolejnych tomów serii i mają one zdecydowanie bardziej przygodowo-sensacyjny charakter niż pierwszy tom. Wszystkie powieści czytało się bardzo przyjemnie. Oprócz historii rodzinnych ukazane jest również dość wyraziste tło społeczne i historyczne.
Mimo, iż powieść przedstawia dość postępowe poglądy w odniesieniu do czasów, w których rozgrywa się akcja, jak np. przełamywanie barier klasowych, czy emancypacja kobiet, to jednak prezentowana tu jest jednostronna, brytyjska wizja świata, w której przemycane są dość stereotypowe wyobrażenia na temat tego co niebrytyjskie. Nie budzi to jednak irytacji, a jedynie lekki uśmiech pobłażania.
Polecam "Czas pokaże", a sama planuję przeczytać wszystkie części sagi.

Pozostając w świątecznym klimacie, z grypą wredną na karku, przystąpiłam do lektury prostej i przyjemnej, która wyszła spod pióra Archera. Lubię go właśnie za tę lekkość stylu i tematu. Autor opowiada dobrą historię, która bawi i odpręża. Historię życia Harry’ego Cliftona, syna dokera i kelnerki, który dzięki determinacji matki i pomocy przyjaciół kształci się i opuszcza swoją sferę. Czeka na niego świetlana przyszłość, ale i jak rafy, pojawiają się przeszkody liczne i niespodziewane. Bardzo przyjemna lektura. Początek historii zaledwie. Przede mną wiele tomów kroniki rodziny Cliftonów. Zostawiam je sobie na potem, gdy zapotrzebowanie mojego organizmu na optymizm zwiększy się.

Czytam (a raczej slucham) 6 tom Kronik Cliftonow. Przy trzecim mialam chwile zwatpienia, myslalam, że za dużo, za dugo, będzie nudno, ale nie było. Wszystkie tomy czyta się świetnie, wiele wątków można przewidzieć, ale jest też wiele zaskakujących zwrotów akcji.

Taka na oderwanie się. Chociaż też edukacyjna o sytuacji politycznej Wielkiej Brytanii

Z wielką chęcia wypożyczę.Dalsze tomy.Bo mnie to wciąga i mogę poznać historię ciekawego człowieka /N a tle UK

• Jeffrey Archer