rozwińzwiń

Dekada przełomu. Polska lewica opozycyjna 1968-1980

Okładka książki Dekada przełomu. Polska lewica opozycyjna 1968-1980 Michał Siermiński
Okładka książki Dekada przełomu. Polska lewica opozycyjna 1968-1980
Michał Siermiński Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa Seria: Biblioteka Le Monde Diplomatique historia
362 str. 6 godz. 2 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Le Monde Diplomatique
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
362
Czas czytania
6 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365304179
Tagi:
PRL opozycja Kuroń Michnik Solidarność
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
65
47

Na półkach:

"Dekada przełomu" to książka nie tyle przełomowa, co podsumowująca intuicje obecne wcześniej i będąca raportem z wnikliwej lektury źródeł. Teza głosząca, że lewicowa inteligencja porzuciła marksizm na rzecz liberalizmu, pojawiała się wcześniej, rzadko jednak ją rozwijano. Siermiński wykonał ogromną robotę, przekopując się przez archiwa i publicystykę (oraz książki) takich postaci jak Jacek Kuroń, Adam Michnik, Leszek Kołakowski czy Karol Modzelewski, naświetlając ich ewolucję światopoglądową i nierzadko karkołomną interpretację rzeczywistości. Jak bardzo błędne były to rozpoznania widzimy najpełniej po lekturze posłowia, autorstwa Zbigniewa Marcina Kowalewskiego, który z konsekwentnie trockistowskich pozycji opisuje splot endecji (i ogólnie skrajnej prawicy) oraz komunizmu, a w zasadzie partyjnej biurokracji, która zawłaszcza autentyczny ruch robotniczy. Co ciekawe, wbrew Kuroniowi czy Michnikowi autor widzi erupcję ksenofobii i nacjonalizmu nie w `68. lecz dwie dekady wstecz. W istocie Kowalewski, podpierając się licznymi źródłami, dowodzi, że cała Polska Ludowa powstała na fundamencie czystek etnicznych i narodowych resentymentów. Jednocześnie dostrzega momenty, w których robotnicy występowali w swym klasowym interesie, bez antysemickiej podpórki, i był to zarówno rok `56, jak i `80. To zapomniane (zdradzone?) rewolucje, bo zawłaszczyła je lewicowa inteligencja. Co ciekawe, wg danych, również marzec`68, choć inicjowany w dużej mierze przez studentów, został wsparty masowo przez robotników i to oni lądowali na komendach. Dlaczego opozycja demokratyczna, wbrew faktom, snuje swoją opowieść o "opuszczeniu przez klasę robotnicza"? Czy był to tylko instrument, by uzasadnić własną ewolucję światopoglądową? Takich tez autorzy nie stawiają. Siermiński i Kowalewski raczej pokazują fragmentaryczność i subiektywność wizji środowiska późniejszego KOR-u, zarazem dowodząc że ich żądania "demokracji pracowniczej" z 1965 roku cały czas były (i są) aktualne, co robotnicze wystąpienia tylko potwierdzają.

PRZECZYTAJ:
http://pracowniczademokracja.org/wp-content/uploads/2019/01/Jacek-Kuro%C5%84-Karol-Modzelewski-List-otwarty-do-partii-5.pdf

https://magazynkontakt.pl/list-otwarty-do-partii-po-latach/

OBEJRZYJ i POSŁUCHAJ:
Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie – Marcin Zaremba : https://www.youtube.com/watch?v=dMGP0OtDA4E

Relacja wideo: Syjoniści pisze się przez "Ż". Kampania antysemicka 1967-68 i Marzec '68
https://polin.pl/pl/wydarzenie/syjonisci-pisze-sie-przez-z-kampania-antysemicka-1967-68-i

"Dekada przełomu" to książka nie tyle przełomowa, co podsumowująca intuicje obecne wcześniej i będąca raportem z wnikliwej lektury źródeł. Teza głosząca, że lewicowa inteligencja porzuciła marksizm na rzecz liberalizmu, pojawiała się wcześniej, rzadko jednak ją rozwijano. Siermiński wykonał ogromną robotę, przekopując się przez archiwa i publicystykę (oraz książki) takich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    1
  • historia
    1
  • 01. Epub+
    1
  • Legimi
    1
  • Stoi na półce
    1
  • 2018
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dekada przełomu. Polska lewica opozycyjna 1968-1980


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne