rozwińzwiń

Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw

Okładka książki Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw Oskar Pietrewicz
Okładka książki Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw
Oskar Pietrewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Asian Century Cykl: Biblioteka Jedwabnego Szlaku popularnonaukowa
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Cykl:
Biblioteka Jedwabnego Szlaku
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Asian Century
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394677909
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Półwysep Koreański. Wyzwania i zagrożenia Oskar Pietrewicz, Jan Rowiński
Ocena 6,0
Półwysep Korea... Oskar Pietrewicz, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
335
28

Na półkach: , , ,

Bardzo ciekawa książka opisująca raczej nieznany z polskiej perspektywy obszar świata. Autor na początku dokonuje szybkiego podsumowania historii Korei po to by przejść do bardziej współczesnych zagadnień z XX i XXI wieku.
Na mały minus można zaliczyć język w stylu publikacji naukowej.
Książka jest obecnie dostępna w wersji elektronicznej za darmo, więc na prawdę warto się z nią zapoznać.

Bardzo ciekawa książka opisująca raczej nieznany z polskiej perspektywy obszar świata. Autor na początku dokonuje szybkiego podsumowania historii Korei po to by przejść do bardziej współczesnych zagadnień z XX i XXI wieku.
Na mały minus można zaliczyć język w stylu publikacji naukowej.
Książka jest obecnie dostępna w wersji elektronicznej za darmo, więc na prawdę warto się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
14

Na półkach: ,

Półwysep Koreański to miejsce fascynującej rywalizacji. Nawet ostatnie miesiące pokazały jakim zapalnym miejscem jest ten skrawek Azji. Kolejni co raz bardziej szaleni dyktatorzy na północy, na południu nowoczesne bogate państwo, w tle wszystkie wielkie mocarstwa. Niestety autor przedstawił temat na zasadzie chronologicznego spisu wydarzeń. Zero analizy, zero polotu. To jest po prostu mało ciekawa książka mimo tak ciekawego tematu. Może to ostre podsumowanie, ale książka przypomina wydrukowaną w większym nakładzie pracę magisterską.

Półwysep Koreański to miejsce fascynującej rywalizacji. Nawet ostatnie miesiące pokazały jakim zapalnym miejscem jest ten skrawek Azji. Kolejni co raz bardziej szaleni dyktatorzy na północy, na południu nowoczesne bogate państwo, w tle wszystkie wielkie mocarstwa. Niestety autor przedstawił temat na zasadzie chronologicznego spisu wydarzeń. Zero analizy, zero polotu. To...

więcej Pokaż mimo to

avatar
359
289

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra analiza i przedstawienie interesów i działań mocarstw wobec Półwyspu Koreańskiego. Naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją, gdyż zdecydowanie jest ona wyróżniającą się w poruszanym przez nią temacie Korei. Dodatkowym plusem książki jest jej względna aktualność, gdyż została wydana w październiku 2016 roku i praktycznie nie zdążyła się jeszcze zdezaktualizować. Polecam!

Bardzo dobra analiza i przedstawienie interesów i działań mocarstw wobec Półwyspu Koreańskiego. Naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją, gdyż zdecydowanie jest ona wyróżniającą się w poruszanym przez nią temacie Korei. Dodatkowym plusem książki jest jej względna aktualność, gdyż została wydana w październiku 2016 roku i praktycznie nie zdążyła się jeszcze zdezaktualizować....

więcej Pokaż mimo to

avatar
519
27

Na półkach: , ,

Początek nieco chaotyczny, choć to zapewne efekt tego, iż autor próbował zawrzeć w krótkim wstępie bardzo długą i skomplikowaną historię Półwyspu Koreańskiego przed XIX wiekiem.
Trochę szkoda, że autor jednoznacznie określił mocno dziś dyskutowane pochodzenie Kim Ir Sena, zwłaszcza, że pojawia się trend uznawania przynajmniej częściowo jego partyzanckiej działalności - wypadałoby chociaż zaznaczyć, że nie ma dziś jednoznacznej opinii na ten trudny temat (Robinson czy Oberdorfer).
Poza tym jednak praca jak najbardziej interesująca, merytoryczna, napisana dobrym językiem i stylem, nawet dla osoby tak niezorientowanej w sprawach Azji Wschodniej i Półwyspu Koreańskiego jak ja. Bardzo dobry podział pracy na rozdziały i podrozdziały, przez co od XIX wieku autor bardzo klarownie zarysował historię obu Korei.
Aż ciekawi mnie opinia autora na temat wczorajszego wystrzelenia rakiety ponad Japonią.
(I bardzo podoba mi się uwaga pod koniec o tym, że Korea Północna ma czytelne przykłady Libii i Ukrainy, dlaczego nie powinno się rezygnować z programu atomowego.)
Podsumowując - na pewno solidna pozycja, przystępna dla osób nieobeznanych w temacie.

Początek nieco chaotyczny, choć to zapewne efekt tego, iż autor próbował zawrzeć w krótkim wstępie bardzo długą i skomplikowaną historię Półwyspu Koreańskiego przed XIX wiekiem.
Trochę szkoda, że autor jednoznacznie określił mocno dziś dyskutowane pochodzenie Kim Ir Sena, zwłaszcza, że pojawia się trend uznawania przynajmniej częściowo jego partyzanckiej działalności -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Właściwie to w jaki sposób ocenić książkę, która wyczerpująco traktuje obrany temat? Publikacja Oskara Pietrewicza jest bardzo niepozorna: niewielki format, wydanie raczej niczym się nie wyróżniające, nawet liczba stron nie przeraża jak na podjętą problematykę. Jednak poprzez analityczne podejście do sprawy, obiektywne przedstawienie racji wszystkich występujących stron (głównie, oczywiście, obu Korei) i sensowne jak się wydaje wnioski udało się stworzyć kompendium wiedzy o Półwyspie Koreańskim, które przedstawia nam wszystko to, co powinna wiedzieć osoba zainteresowana tamtym regionem. Jak przystało na tego typu opracowania, nie da się jednoznacznie zakwalifikować „Krewetki między wielorybami”. Mamy tu historię regionu koreańskiego, jego tło społeczne, opis stosunków międzynarodowych, charakterystykę polityki prowadzoną przez oba te azjatyckie kraje, temat bezpieczeństwa narodowego i współczesnych konfliktów, a wszystko okraszone wstępem sięgającym koreańskich legend.

Książka podzielona jest na dwie główne części. Większa z nich obejmuje historię obu Korei od powstania po współczesność. Warto odnotować, że ostatnie z opisywanych wydarzeń miały miejsce niemal w połowie 2016 roku, więc dostajemy bardzo aktualną porcję wiedzy. Przeważa tutaj polityka, zwłaszcza rozpoczęte w latach 90-tych i początku dwutysięcznych zmagania między czterema głównymi graczami w regionie, gdzie obie Koree stanowią kość niezgody. Autor przeskakuje z opisu jednej Korei na drugą, ukazując różnice w postrzeganiu rzeczywistości przez rządzących tymi państwami i jednocześnie odmienną percepcję jeśli chodzi o kondycję krajów. Widać to szczególnie w podejściu do spraw bezpieczeństwa: Korea Południowa kojarzona jest z nowoczesnością i rozwojem, lecz wciąż pamiętane są tam zbrodnie japońskie podczas okupacji przez Kraj Kwitnącej Wiśni (co dosyć znacząco utrudnia wszelkie próby pogłębionej współpracy),która to okupacja z kolei położyła podwaliny pod obecny sukces gospodarczy. Podobnie z państwem Kim Dzong Una, który nie jest przedstawiony jako zło wcielone (jak to często bywa w mediach),a bardziej za wyrachowanego polityka, który stara się balansować między silniejszymi od siebie, od czasu do czasu posuwając się do szantażu nuklearnego i rakietowego. Plus za to na konto autora, ponieważ pozwala dzięki temu bardziej zrozumieć motywację rządzących i uprzytomnić sobie, że z pewnością – zwłaszcza dotyczy to Północy – na ich czele nie stoją szaleńcy. Niejako przy okazji uświadamia nam, że Półwysep Koreański przez cały czas jest areną wielu sprzeczności, a założenie, że tamtejsze problemy można rozwiązać bez Koreańczyków jest nie tylko naiwne, lecz przede wszystkim niebezpieczne, gdyż może prowokować do podejmowania działań prowadzących do zaognienia i tak napiętej sytuacji.
Druga, znacznie krótsza, część poświęcona jest skróconemu opisowi podejścia każdego z kluczowych rozgrywających w obszarze Półwyspu tj. USA, Chin, Japonii, Rosji i obu Korei. Jest to swoiste streszczenie (lub jak kto woli – podsumowanie) zawierające najważniejsze uwagi odnośnie postępowania w zbliżającym się okresie niepewności. Wyraźnie przy tym widać, że obecna sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że cały omawiany obszar przestał być obiektem peryferyjnej rywalizacji, a stał się przedmiotem zainteresowania całego świata.

Właściwie jedyna sprawa utrudniająca czytanie to dosyć duża drobiazgowość zawarta w książce tycząca się polityki ostatnich kilkunastu lat. Mnóstwo traktatów, dat, porozumień, kolejnych części sesji zjazdów negocjacyjnych, prób łagodzenia sytuacji lub taktycznego zaostrzania oraz odniesień do aktów prawnych nie wpływają korzystnie na czytanie, choć z drugiej strony jest to konieczność jeśli chciałoby się przedstawić pełny obraz. Obecność przypisów miejscami także pomaga zrozumieć meritum konfliktów.
Całość podsumowuje zestaw podstawowych map ilustrujących obie Korea i sam Półwysep, flagi państwowe, a także para tabel z zestawionymi danymi gospodarczymi. Dla osób zainteresowanych polityką Pyongyangu i Seulu jest to pozycja obowiązkowa.

Właściwie to w jaki sposób ocenić książkę, która wyczerpująco traktuje obrany temat? Publikacja Oskara Pietrewicza jest bardzo niepozorna: niewielki format, wydanie raczej niczym się nie wyróżniające, nawet liczba stron nie przeraża jak na podjętą problematykę. Jednak poprzez analityczne podejście do sprawy, obiektywne przedstawienie racji wszystkich występujących stron...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
5

Na półkach: ,

Klarownie napisana, dobrze się czyta!

Klarownie napisana, dobrze się czyta!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    86
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    19
  • Geopolityka
    2
  • 2017
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Korea
    2
  • 07.Pdf+
    1
  • Filozofia i Polityka
    1
  • 2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne