O wiele więcej

2017-03-15
2017-03-15
2016-03-29
Katarzyna Agnieszka Dyrek
dla nastolatek książki dla młodzieży literatura amerykańska odmiana losu pierwsza miłość powieść obyczajowa przeznaczenie relacje rodzinne tajemnica trauma
Inne

Na początek zacznę od najgorszej tu postać, czyli Mirindy to jak ta kobieta była wyrachowana i zła do szpiku kości jest straszne i szkoda mi Seamus, że był zaślepiony miłością i nie widział, że był manipulowany i nawet jej przemiana na końcu wcale do mnie nie przemawia i chyba nie jestem wstanie jej chodź trochę współczuć.
Seamus chory na stwardnienie rozsiane ojciec trójki dzieci po prostu mężczyzna idealny i chociaż miał w życiu ciężko nie chciał się poddać dla dzieci, i to było piękne.
Faith mimo swoich problemów dostała pomoc i wyszła na prostą ich relacja z Seamusem pięknie pokazana, i chociaż ktoś może powiedzieć, że było mało tych scen i nie czuć było ich miłość ja uważam, że była pięknie pokazana delikatna i subtelna, a zarazem piękna.
Podsumowując książka porusza ciężkie tematy jak aborcja, zdrada, manipulacje, choroba, nowa miłość, książka ciężka ale poruszająca ważne tematy, pięknie napisana szybko się czytało bardzo polecam.

Seamus chory na stwardnienie rozsiane ojciec trójki...

Książka porusza ważne tematy, mimo tego napisana jest prostym językiem. Bardzo szybko się ją czyta, pochłonęłam w jeden wieczór.

Bardzo szybką się ją czyta, co jest jak najbardziej na plus. Pochłonęłam ją w jeden dzień. Porusza ciekawe wątki i pokazuje ludzką przemianę, chorobę. Przede wszystkim pokazuje, czym jest miłość.

Zdecydowanie ogłaszam, że Kim Holden to moja druga ulubiona autorka, zaraz po Collen Hoover. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przeczytałam wszystkie jej dostępne ksiażki, na niektórych rujnując się finansowo - ale co tam ❤🙈

Fak faktem jest to moja najmniej lubiana książka. Troszkę przeciągnięta i nudnawa, w porównaniu do "Drugiej strony" lub "Promyczka" możemy się nieźle zawieść. Plusem na pewno jest to, że są krótkie, bardzo dobrze napisane rozdziały przez co szybko się czyta. Dodatkowo czuje się to co chcą przekazać nam bohaterowie - miłość, oddanie, ból. Niestety bardzo nie poodba mi się wątek miłosny, hoistoria jest nierzeczywista, naciągana i przerysowana. Dodatkowo w książce - albo coś jest dobre/ białe albo złe/czarne. Dodatkowo zakończenie - lekko dobija.

➡️ Muszę jednak przyznać, że autorka porusza ważne tematy - chorobę, samotne rodzicielstwo, przemianę wewnętrzną, walkę o dzieci. To trudna, życiowa historia, pełna wzruszeń, która w pewnych momentach daje wiele do myślenia.

Mam mega mieszane uczucia, bo tą książką można się albo zachwycić, albo odłożyć i o niej zapomnieć. Z jednej strony bardzo mi się podoba, z drugiej jednak...no sama nie jestem pewna. Tak czy inaczej polecam przekonać się samemu.

Miałam problem z oceną, ponieważ książka jest przez dużą część męcząca. Dzieje się dużo złego, postacie od początku są jasno, mocno (aż za) zarysowane. Wiadomo kto jest dobry a kto zły... Postać dobra jest dobra do granic rozsądku, poświęcając wszystko innym, nie mając własnych potrzeb ani słabych chwil, nie mając chwil zawahania i zwątpienia. Postać zła jest zła do szpiku, od początków życia, każda decyzja i działanie ma być zła, wyrachowana i to przez całe życie... nie ma dobrych chwil, nie ma uśmiechu, nie ma prawa się cieszyć, jak zdradza to dziesiątki razy, jak robi karierę to w największej firmie i na najwyższym istniejącym stanowisku, życie jej niczym nie zaskakuje, nie zmienia, nie modyfikuje planów. Opis zmian dokonujących się w postaciach, droga którą powinny przejść nie istnieje. Na jednej stronie są czarne a na kolejnej białe. Radź sobie z taką zmianą narracji czytelniku sam.
Wysoka ocena za to, że książkę czyta się szybko, że mimo absurdów wciąga i interesuje. Plus za to, że emocje opisywane są autentyczne i oczywiście mamy happy end. Książka się nie dłuży. Lekka lektura na wolny wieczór. Jeśli tego potrzebujesz, będziesz zadowolony.

Opowieść tak mocna, że aż mnie skręcała. Czułam wstręt do Mirandy, a podziw i współczucie dla Seamusa. Boleśnie prawdziwa narracja, która nie owija w bawełnę. Mamy tutaj autentyczne uczucia bohaterów na dłoni. Możemy przyglądać się im z bliska, choć momentami mamy ochotę odwrócić wzrok i zaprzeczyć temu, że istnieją. Książka trudna, zagmatwana, ale warta by po nią sięgnąć.

Męcząca strasznie ta książka. Ile się może złego dziać? Tutaj zawsze może być gorzej, szczególnie dobrym ludziom jeszcze można dokopać. Dobrnęłam do końca, ale ledwo ledwo.

"Promyczek" wycisnął ze mnie tyle emocji i łez, że po kolejną książkę Kim Holden sięgnęłam z ogromną nadzieją. Uwielbiam sposób pisania autorki jednak ta historia nie wzbudziła we mnie ani iskierki emocji. Kompletnie nic nie czułam. Wszystko w tej książce jest czarne albo białe. Nie ma nic pomiędzy. A na koniec wszystko co czarne zamienia się w białe i robi się mdło. Reasumując, bardzo przeciętna lektura. Po Kim spodziewałam się więcej... o wiele więcej.

Nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań, a i tak się nieco zawiodłam.

Zacznę od plusów, bo jest ich mniej. Bardzo szybko się ją czyta, rozdziały są krótkie i została rewelacyjnie przedstawiona relacja Seamus z dziećmi. Czytając czuło się jego miłość i oddanie.

Więc co w tej historii kuleje? Wątek romantyczny i bohaterowie. Miłość między Seamusem a Faith jest tak naciągana, że czytając o ich uczuciach nie czułam nic. Poza tym miałam wrażenie, że prowadzą oni dwie, osobne historie - Seamus walczy o dzieci z byłą żoną-wariatką, a Faith poszukuje matki. Gdyby rozdzielić to na dwie osobne książki to okej, ale w jednej to mi się to nie łączyło.

Bohaterów nie polubiłam. Dosłownie nikogo. Byli mi do końca całkowicie obojętni. Każdy przerysowany, bo albo ktoś jest dobry, miły i prawie że święty albo jest też druga strona medalu, postać jest zła, wredna i bezduszna. Tyle. Chyba, że ta zła postać dostanie nagłego i nieoczekiwanego oświecenia. Wtedy pod koniec będzie uosobieniem cnót.
Wszyscy byli tak do bólu typowi, że całą fabułę przewidziałam, kiedy tylko bliżej poznałam bohaterów.

Zakończenie mnie dobiło, bo bardziej nierealistycznego dawno nie widziałam.

Nie jest to najgorsza książka jaką czytałam, ale nie mam po niej jakiś głębszych przemyśleń. Prawdopodobnie za parę godzin zapomnę, że w ogóle miałam ją w rękach.

Nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań, a i tak się nieco zawiodłam.

Urocza i bardzo ciepła powieść. Przyjemnie się ją czytało.

Urocza i bardzo ciepła powieść. Przyjemnie się ją czytało.

• 2017
  • 2017