Kolejny rozdział

literatura obyczajowa, romans
Prószyński i S-ka
2017-02-02
2017-02-02
kryzys twórczy literatura polska niebezpieczeństwo odmiana losu pisarka poszukiwanie sensu życia redaktor strach

Oficjalne recenzje i

Kiedy fikcja nie jest fikcją

Link do recenzji

165 6 13

Powieść obyczajowa, w której redaktor Maciej Tarski i współpracująca z nim pisarka Kalina Milewska otrzymują od tajemniczej osoby o nicku XYZ maile. Każda wiadomość posiada załącznik z kolejnym rozdziałem książki o Macieju i Kalinie. Opowieść o ich życiu, porażkach, o tym jacy są z łudząco podobnymi imionami i nazwiskami. Oboje są przerażeni tymi mailami i szukają ich nadawcy...

Osobiście uważam, że książka nie jest dla mnie niestety. Dwa razy przerywałam czytanie, nie bardzo kleiła mi się treść lektury. Koniec niby zaskakujący i jak to bywa w kryminale nie obstawiałabym tej osoby jako XYZ. Ale co mnie najbardziej zdziwiło, to fakt że dosłownie w ostatnim rozdziale książki okazuję się, że to zupełnie inna osoba wysyłała maile. Myślę, że ta ostatnia osoba ( nie będę zdradzać kto) niepotrzebnie została dopisana jako faktyczny autor tekstów. Mogło zostać tak jak było i wszystko byłoby jasne. Tak na prawdę zagubiłam się na końcu książki.
Mój plus dla książki za to, że przeczytałam do końca 😊 Myślę, że nie wszystkie książki pasują każdemu, ale warto próbować...

Wciąga, momentami wzrusza i daje do myślenia. Skłania do tego, by inaczej spojrzeć na drugiego człowieka i na siebie samego.

Nie, nie, nie...
Zmęczyłam, bo inaczej nie można tego ująć. Dosłownie przez chwilę zainteresowała mnie fabuła. Rozumiem, że czytelnik miał się zastanowić nad sobą, życiem, relacjami, ale budując mało sympatyczną postać głównej bohaterki, mnie nie przekonało.
Moze Kalina to alter ego autorki i obie nie mogły znaleźć pomysłu i weny? Kto wie...
Szkoda, bo po okładce i streszczeniu z tyłu zapowiadało się dobrze.

Nie, nie, nie...
Szkoda, bo po okładce i...

Intrygująca fabuła. Polecam.

Intrygująca fabuła. Polecam.

Inspirująca historia pewnego redaktora i pisarki. Ktoś bacznie przygląda się ich życiu, prywatnym problemom, wątpliwościom i błędom rozliczając ich w przesyłanej w odcinkach powieści.
Naprawdę bardzo dobra książka. Do końca zastanawiałam się kto może być w kręgu podejrzanych. Okazało się, że nie można nikomu ufać. Każdy może być podejrzany.

Czytałam naprawdę z zapartym tchem. Dawno nie czytywałam żadnych książek z braku czasu i innych priorytetów. Kupiłam ją na straganie nad morzem. Zaintrygował mnie tytuł i okładka. Dodatkowo fakt, że autorką jest polka. Do tej pory czytywałam jedynie powieści zagranicznych autorów. Chciałam przetestować twórczość Pani Agaty i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Powieść napisana w dobrym tonie, prowadzi czytelnika za rękę zmieniając otoczenie i bohatera, a także moment opowieści. Autorka była w stanie przez cały czas lektury utrzymać moje zainteresowanie, więc naprawdę jest to wyczyn godny pochwały.
W dzisiejszych czasach zarówno ja, jak i wiele innych osób szybko się nudzi, lub męczy, bo z tyłu głowy mielę cały czas ostatnie sytuacje, problemy i kwestie, do których będę musiała wrócić po odłożeniu książki. Jednak tutaj mogłam się zatopić w świecie spisków i podejrzeń bez jakichkolwiek skrupułów bawiąc się w odkrywanie prawdy. Z miłą chęcią wracałam do książki w wolnych chwilach.

Podsumowując, moim zdaniem książka jest dobrze napisana, historia jest przedstawiona z odpowiednią energią, nic nie jest oczywiste. Do samego końca. Później, po skończeniu książki dalej się zastanawiałam, czy aby na pewno rozumiem zakończenie. Jednak do dzisiaj nie mam pewności, czy dobrze zinterpretowałam całą historię. Uwielbiam lektury, które dają do myślenia i pozostawiają czytelnika z refleksją i skłaniają do zastanowienia się ponownie nad całością.

Czytałam naprawdę z zapartym...

"Kolejny rozdział" książkę lekko i przyjemnie mi się czytało, przeczytałam w parę godzin. Fabuła ciekawa, jest to powieść obyczajowa z nutką kryminalną. Powieść ma w sobie dużo tajemnic. Polecam intrygująca historia

"(...) szarpała nerwy, wzbudzała emocje, a jednocześnie skłaniała do refleksji i głębszego wejrzenia we własne życie. Ale taka własnie powinna być dobra książka."
Powyższy cytat z książki :-)
Ta książka z pewnością taka nie jest. Nuda, nuda, nuda. W konkursie na pisanie o niczym- podium gwarantowane. Z trudem doczytałam do ostatniej strony. Oby to jednorazowa wpadka Autorki!

Powyższy cytat z książki :-)

1915

Z każdą stroną robiło sie ciekawiej. Pochłonęłam w jeden dzień.

Z każdą stroną robiło sie ciekawiej. Pochłonęłam w jeden dzień.

Książki tej autorki lubię za nieprzewidywalność. Tyle, że ta książka im dalej się wchodzi w fabułę, można przewidzieć co dalej. Trochę powiedziałabym naciągana. Lekka, łatwa i przyjemna. Aczkolwiek jako odskocznie od ciężkich tematów polecam.

Powieść obyczajowa z kryminalną otoczką.
Z każdym kolejnym rozdziałem kolejny dreszczyk emocji.
Lubię książki Agaty Kołakowskiej. Lubię jej styl.
Ciekawie kreśli portrety psychologiczne bohaterów.
I w znakomitym stylu potrafi stopniować napięcie.
Atmosfera książki jest pełna tajemnic.
Ktoś bawi się naszym kosztem. Zna nasze sekrety.
Ktoś wie o nas więcej, niż my sami. – Kto?
Powieść czyta się jak sprawnie napisany kryminał.
Ale też jak dobrą powieść obyczajową.

Powieść obyczajowa z kryminalną otoczką.
Z każdym kolejnym rozdziałem kolejny dreszczyk emocji.
Lubię książki Agaty Kołakowskiej. Lubię jej styl.
Ciekawie kreśli portrety psychologiczne bohaterów.
I w znakomitym stylu potrafi stopniować napięcie.
Atmosfera książki jest pełna tajemnic.
Ktoś bawi się naszym kosztem. Zna nasze sekrety.
Ktoś wie o nas więcej, niż my sami. –...