Koniberki

baśnie, legendy, podania
Literówka
2016-11-17
2016-11-17
koniki morał przygoda baśń opowieść uczucia

Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki O królewiczu, który się odważył! Julia Hanke, Katarzyna Wierzbicka
O królewiczu, ... Julia Hanke, Katarz...
Okładka książki O dziewczynce, która chciała ocalić książki Lisa Aisato, Klaus Hagerup
O dziewczynce,... Lisa Aisato, Klaus ...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...

Szczerze to nie wiem co powiedzieć. Gdy trafiłam pierwszy raz na książkę, od razu zachwyciłam się opisem obiecującym dużo magii i baśni. Byłam bardzo podekscytowana, (chyba nawet bardziej niż moja córka, bo ostatecznie czytać dokończyłam sama.)

Spodziewałam się naprawdę solidnej dawki baśni w wymyślonym świecie. Zaczęłam czytać i trochę mój entuzjazm siadł. Czemu? Nie wiem w sumie ale odniosłam wrażenie, że w tym baśniowym wyobrażeniu zabrakło baśni.

Owszem, są tam istoty zwane koniberkami, czyli upraszczając małe koniki ze skrzydłami, żyjące w kwiatach łąkowych, mają dość urocze imiona i jak dla mnie tu się magia i baśń kończy, a zaczynają przygody ze zwykłego ludzkiego życia, które troszkę zmodyfikowane pasują też do tych stworzeń, czyli: dzieci dokuczające sobie nawzajem, nieśmiałość, brak przyjaciół, pierwsze miłostki, samotność, różne wypadki tragiczne w skutkach, traumatyczne przeżycia, przeszkody do pokonania w drodze do miłości i takie tam. I w tym wszystkim zabrakło dla mnie takiej prawdziwej magii, takiego efektu woow, tego zachwytu. Czegoś co naprawdę sprawiłoby, że wstrzymałabym oddech. A przede wszystkim, zabrakło mi w tej historii dziecięcego uroku.

Całość nie jest zła, nie mogę tego powiedzieć, jest po prostu taka zwyczajna. Zwyczajne codzienne przygody, niezwyczajnych stworzeń.

Zapowiadało się naprawdę dobrze, ale w tej literaturze dla dzieci zrobiło się za mało literatury dla dzieci, a za dużo elementów dla dorosłych.

Wydaje mi się, że chyba opis książki jest zbyt szumny, bo ja osobiście nie znalazłam w książce aż tyle magii i baśniowego klimatu.

Nie wiem jak mam się odnieść do kwestii odchodzenia starych czy chorych koniberków, na łąkę gdzie zawsze świeci słońce, gdzie nie ma chorób, cierpienia i samotności, a wszyscy są szczęśliwi. To taka metafora naszej śmierci, ale chyba nie do końca urealniona.

Jedyna rzecz jaka bezwarunkowo, od samego początku do samego końca zachwycała mnie i urzekała za każdym razem, to ilustracje. To w nich jest cała magia, urok, delikatność. Dla samych ilustracji warto przeczytać, szkoda tylko, że jest ich tak mało.

Bardzo przyjemna książka do czytania np. na dobranoc. Piękne ilustracje. Polecam

W pięknej oprawie - http://kwyrloczka.pl/2022/05/06/o-tym-jak-w-kwiatach-tetni-zycie-koniberki-weronika-szelegiewicz/

Z DEDYKACJĄ OD SAMEJ AUTORKI

Muszę powiedzieć, że to zobowiązuje. Raz, że dedykacja, dwa – piękne wydanie. Papier gruby trochę jak bibuła, twarda okładka, sznureczkowa zakładka. Bardzo fajne ilustracje Anny Gensler. Na bibliotecznej półce zachwycała swą zielonością. Wzięłam więc bo i tytuł chwytliwy. Wewnątrz mieszkają istoty zwane koniberkami. Małe skrzydlate koniki mieszkające na kwietnej łące. Każdy ma swój kolor, swoją osobowość i swój kwiat. Poznajemy je w jedenastu opowieściach z ich łąkowego świata.

HA, HA, HA

Taka fajna książka – ciepła, pozytywna, wróżkowo – cukierkowa, nic tylko rzygać tęczą. To powiadam Ja – niszczyciel dobrego humoru i pogromca literatury dla najmłodszych. Nie lubię książek o emocjach pisanych dla przedstawienia samych emocji. O tym, jak ktoś cierpi, bo inni mu dokuczają, jak kocha z przeszkodami, które oczywiście udaje się pokonać, jak przyjaciele wygrywają trudne wewnętrzne walki innych istot. Na końcu wszyscy się przytulają. Źli zmieniają się w dobrych, kochanych i paskudnie przesłodzonych. Kiedy tylko przypomnę sobie fabułę, mój głos znika i narratorem opowieści w moim umyśle staje się cukierkowa baba o cieniutkim głosiku i artykulacji wróżki zębuszki, która w nadwiślańskim kraju nawet NIE ISTNIEJE!

CO NA TO DZIECI?

Maluchom to się chyba nawet podobało. Nie jestem pewna ile w nich zrozumienia dla skomplikowanych emocji innych istot. Czy dzieci w wieku lat dwóch i pięciu rozmyślają nad takimi sprawami? Tak czy siak, jakiś czas koniberki były obecne w naszym domu, gdzieś tam wyskakiwały nieoczekiwanie z dziecięcych zabaw przesłodzone imiona jak Serpentyna, Rubinek, Słoneczko, Węgielek, Gwiazdeczka… zbiera mi się na mdłości, przepraszam. Latały sobie po łące wyobraźni, właziły w różne dziwne miejsca i same spotykające je sytuacje były dla dzieci ciekawe, a nie wyjaśnianie i nazywanie emocji tym sytuacjom towarzyszącym.

NIEBEZPIECZNE TREŚCI

Uczucia pięknie są w książce nazwane, wszędzie króluje miłość, przyjaźń, wzajemny szacunek. Wszyscy sobie pomagają i szczęściu nie ma granic. Można, dzieckiem będąc, zachwycić się takim światem. Aż tu nagle pod płaszczykiem tego idyllicznego społeczeństwa przemycamy takie drobne new age dla najmłodszych. O tym, jak jesteśmy częścią natury, która w pewnym momencie każe nam opuścić bezpieczną łąkę i udać się do innego, jeszcze bardziej sielankowego świata. Należy bowiem odchodząc we właściwym momencie, ustąpić miejsca młodszym. Stare Koniberki muszą więc same poddać się eutanazji, aby nie cierpiały z powodu starości i aby uniknąć przeludnienia na łące, albo raczej przekoniberkowienia. Tak właśnie książka się kończy, a ponieważ taka „śmierć” w utopijnym świecie zastanawia i robi wrażenie, dzieci o nią pytają i na długo zapada ona w pamięć.

PAMIĘTAJMY

Można dzieciom przeczytać wszystko. Pożycza się, kupuje książkę i nie wie co ona tak naprawdę kryje. Ważne, żeby dziwne treści wykorzystać jako naukę. Jako opozycje do świata, jaki my chcemy dać naszym pociechom. Pamiętajcie, aby tłumaczyć dzieciom świat.

Z DEDYKACJĄ OD SAMEJ AUTORKI

Piękne historie o magicznych stworzeniach. Koniberki na zamieszkiwanej łące przeżywają niesamowite przygody, w których zawarte są najważniejsze wartości, tj. przyjaźń, wzajemna pomoc, szacunek, miłość i wiele innych. Polecam!

Moja czteroletnia córka pokochała koniberki. Przy okazji uczy się nowych słów, bo książka napisana jest ładnym, bogatym językiem. Przygody koniberków stały się zarzewiem długich, poważnych rozmów o Życiu, Przyjaźni, Strachu...

"-Są takie dni, kiedy nic nam się nie udaje i myślimy, że wszyscy są przeciwko nam. Każdy czasem się tak czuje.
-Naprawdę?
-Tak. I w takie dni lepiej nie podejmować żadnych decyzji"

Koniberki poruszają problemy śmierci, moralności czy miłości. Mogłoby się wydawać, że problemy będą bagatelizowane przez baśniową otoczkę świata w którym się rozgrywają, ale wcale się tak nie dzieje. Są pokazane w sposób dojrzały, dzięki czemu nawet osoby dorosłe mogą, wynieść dzięki tej pozycji pozytywne refleksje. c:

-Naprawdę?
-Tak. I w takie dni lepiej nie podejmować żadnych decyzji"

Proste opowieści o pięknych istotkach zwanych koniberkami. Koniberki przeżywają wszystko to, co współczesne dzieci i dorośli - zawierają przyjaźnie, zmagają się ze zmianami w swoim życiu, przeżywają różnorakie emocje. Na podstawie ich przeżyć dzieci mogą się nauczyć, jak radzić sobie z przemocą rówieśniczą, jak uporać się z pojawieniem się młodszego rodzeństwa, jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi itp. Książka godna polecenia :)

#198 - Koniberki - Weronika Szelęgiewicz Autorka - Wydawnictwo Literówka

#59/52/2019

Zachwyciła nas ta książka o konikach ze skrzydełkami - zwanych Koinberki.

Książka jest pięknie wydana w twardej oprawie, ma prawie 180 stron i dodatkowo bardzo ciekawe ilustracje.

Jest ona podzielona na 11 rozdziałów, a każdy z nich opowiada o innych przygodach koników i daje inną wartość dziecku.

Uczy ona o miłości, przyjaźni, pomocy, wsparciu i tolerancji

Już dawno nie czytałyśmy z Ewą książki, która dawałaby tak dużo wartości, podanych w bardzo ciekawy i przystępny dla dziecka sposób.

#198 - Koniberki - Weronika Szelęgiewicz Autorka - Wydawnictwo Literówka

#59/52/2019

Zachwyciła nas ta książka o konikach ze skrzydełkami - zwanych Koinberki.

Idealna książka na prezent dla dziecka od 4 roku życia :)
Koniberki to istotki, które są krzyżówką konia z motylem.
Są piękne, pełne gracji i elegancji.
Mieszkają na łące w kwiatach, żywią się nektarem.
To co jest cudowne w tej książce, to zgrabnie nakreślony charakter postaci.
Nasz maluch ma pełną paletę cech, zarówno dobrych jak i tych złych.
Rubinek, przywódca Koniberków to uosobienie dobroci, mądrości i cierpliwości.
Natomiast Węgielek to nicpoń, który dokucza każdemu.
Każde zachowanie Koniberka niesie za sobą konsekwencje. Jeśli jesteś nieposłuszny i niegrzeczny, to szanse na przyjaźń są nikłe.
Z jednej strony łąka jest piękna, daje naszym bohaterom dom, a z drugiej strony pokazuje jak niebezpieczna potrafi być.
Cudowna historia o przyjaźni, poświęceniu i odpowiedzialności.
Mnóstwo przygód, zaskakujących zwrotów akcji i śmiechu.
Świat stworzony przez autorkę zachwyca.
Zapraszam do zajrzenia na www.zaczytanasowka.pl sklep dla mola książkowego.
Ilustracje zapierają dech w piersiach.
Książka jest wydana pięknie.

Idealna książka na prezent dla dziecka od 4 roku życia :)
Koniberki to istotki, które są krzyżówką konia z motylem.
Są piękne, pełne gracji i elegancji.
Mieszkają na łące w kwiatach, żywią się nektarem.
To co jest cudowne w tej książce, to zgrabnie nakreślony charakter postaci.
Nasz maluch ma pełną paletę cech, zarówno dobrych jak i tych złych.
Rubinek, przywódca...

Fantastyczne opowieści o skrzydlatych konikach. Jest tu dużo fantazji, magii, pięknych opisów, cudownych przygód i misja, w której biorą udział bohaterzy.

• Dla dzieci
  • Serie