Koniberki

baśnie, legendy, podania
Literówka
2016-11-17
2016-11-17
koniki morał przygoda baśń opowieść uczucia

W pięknej oprawie - http://kwyrloczka.pl/2022/05/06/o-tym-jak-w-kwiatach-tetni-zycie-koniberki-weronika-szelegiewicz/

Z DEDYKACJĄ OD SAMEJ AUTORKI

Muszę powiedzieć, że to zobowiązuje. Raz, że dedykacja, dwa – piękne wydanie. Papier gruby trochę jak bibuła, twarda okładka, sznureczkowa zakładka. Bardzo fajne ilustracje Anny Gensler. Na bibliotecznej półce zachwycała swą zielonością. Wzięłam więc bo i tytuł chwytliwy. Wewnątrz mieszkają istoty zwane koniberkami. Małe skrzydlate koniki mieszkające na kwietnej łące. Każdy ma swój kolor, swoją osobowość i swój kwiat. Poznajemy je w jedenastu opowieściach z ich łąkowego świata.

HA, HA, HA

Taka fajna książka – ciepła, pozytywna, wróżkowo – cukierkowa, nic tylko rzygać tęczą. To powiadam Ja – niszczyciel dobrego humoru i pogromca literatury dla najmłodszych. Nie lubię książek o emocjach pisanych dla przedstawienia samych emocji. O tym, jak ktoś cierpi, bo inni mu dokuczają, jak kocha z przeszkodami, które oczywiście udaje się pokonać, jak przyjaciele wygrywają trudne wewnętrzne walki innych istot. Na końcu wszyscy się przytulają. Źli zmieniają się w dobrych, kochanych i paskudnie przesłodzonych. Kiedy tylko przypomnę sobie fabułę, mój głos znika i narratorem opowieści w moim umyśle staje się cukierkowa baba o cieniutkim głosiku i artykulacji wróżki zębuszki, która w nadwiślańskim kraju nawet NIE ISTNIEJE!

CO NA TO DZIECI?

Maluchom to się chyba nawet podobało. Nie jestem pewna ile w nich zrozumienia dla skomplikowanych emocji innych istot. Czy dzieci w wieku lat dwóch i pięciu rozmyślają nad takimi sprawami? Tak czy siak, jakiś czas koniberki były obecne w naszym domu, gdzieś tam wyskakiwały nieoczekiwanie z dziecięcych zabaw przesłodzone imiona jak Serpentyna, Rubinek, Słoneczko, Węgielek, Gwiazdeczka… zbiera mi się na mdłości, przepraszam. Latały sobie po łące wyobraźni, właziły w różne dziwne miejsca i same spotykające je sytuacje były dla dzieci ciekawe, a nie wyjaśnianie i nazywanie emocji tym sytuacjom towarzyszącym.

NIEBEZPIECZNE TREŚCI

Uczucia pięknie są w książce nazwane, wszędzie króluje miłość, przyjaźń, wzajemny szacunek. Wszyscy sobie pomagają i szczęściu nie ma granic. Można, dzieckiem będąc, zachwycić się takim światem. Aż tu nagle pod płaszczykiem tego idyllicznego społeczeństwa przemycamy takie drobne new age dla najmłodszych. O tym, jak jesteśmy częścią natury, która w pewnym momencie każe nam opuścić bezpieczną łąkę i udać się do innego, jeszcze bardziej sielankowego świata. Należy bowiem odchodząc we właściwym momencie, ustąpić miejsca młodszym. Stare Koniberki muszą więc same poddać się eutanazji, aby nie cierpiały z powodu starości i aby uniknąć przeludnienia na łące, albo raczej przekoniberkowienia. Tak właśnie książka się kończy, a ponieważ taka „śmierć” w utopijnym świecie zastanawia i robi wrażenie, dzieci o nią pytają i na długo zapada ona w pamięć.

PAMIĘTAJMY

Można dzieciom przeczytać wszystko. Pożycza się, kupuje książkę i nie wie co ona tak naprawdę kryje. Ważne, żeby dziwne treści wykorzystać jako naukę. Jako opozycje do świata, jaki my chcemy dać naszym pociechom. Pamiętajcie, aby tłumaczyć dzieciom świat.

Z DEDYKACJĄ OD SAMEJ AUTORKI

Piękne historie o magicznych stworzeniach. Koniberki na zamieszkiwanej łące przeżywają niesamowite przygody, w których zawarte są najważniejsze wartości, tj. przyjaźń, wzajemna pomoc, szacunek, miłość i wiele innych. Polecam!

Moja czteroletnia córka pokochała koniberki. Przy okazji uczy się nowych słów, bo książka napisana jest ładnym, bogatym językiem. Przygody koniberków stały się zarzewiem długich, poważnych rozmów o Życiu, Przyjaźni, Strachu...

"-Są takie dni, kiedy nic nam się nie udaje i myślimy, że wszyscy są przeciwko nam. Każdy czasem się tak czuje.
-Naprawdę?
-Tak. I w takie dni lepiej nie podejmować żadnych decyzji"

Koniberki poruszają problemy śmierci, moralności czy miłości. Mogłoby się wydawać, że problemy będą bagatelizowane przez baśniową otoczkę świata w którym się rozgrywają, ale wcale się tak nie dzieje. Są pokazane w sposób dojrzały, dzięki czemu nawet osoby dorosłe mogą, wynieść dzięki tej pozycji pozytywne refleksje. c:

-Naprawdę?
-Tak. I w takie dni lepiej nie podejmować żadnych decyzji"

Proste opowieści o pięknych istotkach zwanych koniberkami. Koniberki przeżywają wszystko to, co współczesne dzieci i dorośli - zawierają przyjaźnie, zmagają się ze zmianami w swoim życiu, przeżywają różnorakie emocje. Na podstawie ich przeżyć dzieci mogą się nauczyć, jak radzić sobie z przemocą rówieśniczą, jak uporać się z pojawieniem się młodszego rodzeństwa, jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi itp. Książka godna polecenia :)

#198 - Koniberki - Weronika Szelęgiewicz Autorka - Wydawnictwo Literówka

#59/52/2019

Zachwyciła nas ta książka o konikach ze skrzydełkami - zwanych Koinberki.

Książka jest pięknie wydana w twardej oprawie, ma prawie 180 stron i dodatkowo bardzo ciekawe ilustracje.

Jest ona podzielona na 11 rozdziałów, a każdy z nich opowiada o innych przygodach koników i daje inną wartość dziecku.

Uczy ona o miłości, przyjaźni, pomocy, wsparciu i tolerancji

Już dawno nie czytałyśmy z Ewą książki, która dawałaby tak dużo wartości, podanych w bardzo ciekawy i przystępny dla dziecka sposób.

#198 - Koniberki - Weronika Szelęgiewicz Autorka - Wydawnictwo Literówka

#59/52/2019

Zachwyciła nas ta książka o konikach ze skrzydełkami - zwanych Koinberki.

Idealna książka na prezent dla dziecka od 4 roku życia :)
Koniberki to istotki, które są krzyżówką konia z motylem.
Są piękne, pełne gracji i elegancji.
Mieszkają na łące w kwiatach, żywią się nektarem.
To co jest cudowne w tej książce, to zgrabnie nakreślony charakter postaci.
Nasz maluch ma pełną paletę cech, zarówno dobrych jak i tych złych.
Rubinek, przywódca Koniberków to uosobienie dobroci, mądrości i cierpliwości.
Natomiast Węgielek to nicpoń, który dokucza każdemu.
Każde zachowanie Koniberka niesie za sobą konsekwencje. Jeśli jesteś nieposłuszny i niegrzeczny, to szanse na przyjaźń są nikłe.
Z jednej strony łąka jest piękna, daje naszym bohaterom dom, a z drugiej strony pokazuje jak niebezpieczna potrafi być.
Cudowna historia o przyjaźni, poświęceniu i odpowiedzialności.
Mnóstwo przygód, zaskakujących zwrotów akcji i śmiechu.
Świat stworzony przez autorkę zachwyca.
Zapraszam do zajrzenia na www.zaczytanasowka.pl sklep dla mola książkowego.
Ilustracje zapierają dech w piersiach.
Książka jest wydana pięknie.

Idealna książka na prezent dla dziecka od 4 roku życia :)
Koniberki to istotki, które są krzyżówką konia z motylem.
Są piękne, pełne gracji i elegancji.
Mieszkają na łące w kwiatach, żywią się nektarem.
To co jest cudowne w tej książce, to zgrabnie nakreślony charakter postaci.
Nasz maluch ma pełną paletę cech, zarówno dobrych jak i tych złych.
Rubinek, przywódca...

2045

Jeśli szukacie ciekawej, mądrej a zarazem ciepłej lektury dla młodszych dzieci polecam przygody koniberków!

Przyznaję się, że wybierając książki dla Lilki najczęściej sięgam po własne wspomnienia, po klasykę, idąc sprawdzoną i przede wszystkim bezpieczną drogą. Robiąc to, czuję, że dobieram coś ciągle i ciągle niepowtarzalnego, coś co teraz jest skwapliwie powielane, replikowanie, kserowane w dość brutalny sposób. Bardzo chętnie jednak opuszczam to bezpieczne terytorium i podglądam, wypatruję, albo przypadkiem trafiam na niespodzianki. Tak w naszej czytelni pojawiły się właśnie „Koniberki” Weroniki Szelęgiewicz.

CALOSC: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.co.uk/2016/11/jak-uchwycic-basniowosc-czyli-koniberki.html

Tak zupełnie inna książka... O uczuciach, o emocjach, o podejmowanych decyzjach i ich konsekwencjach. A wszystko podane w prostej, ale nie prostackiej formie dla dziecka wczesnoszkolnego pod postacią wymyślonych stworków czyli koniberków. Nie ma tu pośpiechu, sensacji, czarów. Z drugiej strony są przygody i jest ich dużo. Się dzieje. Warto sięgnąć bo jest to mądra opowieść o życiu stworzona dla dzieci. Maluchy odnajdują w niej swoje sprawy z przedszkolnego świata i rodzinnego domu(np. obie bohaterki chcą tą samą rzecz albo "mam dość mojego brata"). "Koniberki" to świeże powietrze na książkowej dziecięcej półce. I potrzebne dzieciom i dorosłym (też) :)

Dodaj cytat z książki Koniberki