Sanatorium

Okładka książki Sanatorium Dominika Słowik
Okładka książki Sanatorium
Dominika Słowik Wydawnictwo: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej Seria: O_KAZ Literatura o Kazimierzu literatura piękna
18 str. 18 min.
O_KAZ Literatura o Kazimierzu
Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
2016-10-24
2016-10-24
18 min.

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii „Wokół Wody” Wydanie specjalne Nr 1/23, Lato 2023 Sowa Barbara, Julia Fiedorczuk, Katarzyna Kazimierowska, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Weronika Murek, Daniel Petryczkiewicz, Michał Pospiszyl, Maciej Robert, Adam Robiński, Dominika Słowik, Tomasz Ulanowski
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Julia...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...

Bardzo przyjemne opowiadanie i w stylu, i wymowie, i opisie Kazimierza. Przyjemne oderwanie od rzeczywistości, tym bardziej, że sama akcja choć przyziemna to unosząca się nad podłożem.

Jak zwykle u Słowik, fascynujący świat

Jak zwykle u Słowik, fascynujący świat

Dobrze napisane, szybko i przyjemnie się CHŁONIE.

Dobrze napisane, szybko i przyjemnie się CHŁONIE.

Zadziwiłam się.
W dziwny sposób, to króciutkie opowiadanie „Sanatorium” Dominiki Słowik, od razu wpisało mi się w określoną scenerię. Mimo, że nie znam Krakowa, ani Kazimierza jakoś szczególnie, to od razu „rzuciło mnie” - niby żółtego ludzika na mapie Google – w okolice kościoła św. Katarzyny, od strony ulicy Dietla, przed zakrętem prowadzącym do Bazyliki na Skałce. Czemu tam, nie wiem, bo ani to jakieś charakterystyczne miejsce, ani zbytnio związane z Kazimierzem, ani z kulturą żydowską. Pewnie dla Krakusów to ciut śmieszne. Szłam tą ulicą i widziałam kamienice i mury – tyle.
Zadziwiłam się.
Bardzo rzadko zdarza mi się przeczytać coś na takim poziomie abstrakcyjnego obrazu świata, który do mnie trafia od razu, który tworzy konteksty w mojej głowie niejako mechanicznie. Oczywiście, nie wiem czy zgodnie z przesłaniem, ale właściwie mam to w nosie. Czasem to obrazy są dla mnie oczywiste, ale jestem zaskoczona, że ktoś właśnie tak potrafił je opisać, że trafiały w wyobraźnie. Że ja tak bym nie potrafiła. A z drugiej strony, że jednak bym potrafiła i obraz mój mógłby być niemal podobny.
Zadziwiłam się.
Kazimierz – miejsce dziwne, z klimatem, któremu nie zaprzecza nikt.
W opowiadaniu Kazimierz jest przestrzenią, w której się dzieje. Uderza: choroba ojca – jako schyłek, ludzie w piżamach – jako uwiezieni, bez nadziei, na dodatek znikający, wysmarowani maścią (biel cynkowa, jak kolor skóry zagłodzonych ),krótka wzmianka o chęci wytatuowania nadgarstka (!),mosty zamknięte „niby śniegiem”. Znikanie i zanikanie, przechodzenie z jednej rzeczywistości w abstrakcję obrazów realnych i przejmujących.
Zadziwiłam się.

PS. Z serii 1 publikacji O_KAZ opowiadanie "Sanatorium" podobało mi się najbardziej.

Zadziwiłam się.

Jak ja lubię jak piękne dziewczęta pięknie piszą. Krótkie opowiadanie, trochę cortazarowskie. Nieco odrealniony krakowski Kazimierz. Interesujący wstęp do dalszej znajomości z utalentowaną Autorką. Paszport Polityki trafił w godne ręce.

Całkiem niezłe opowiadanie! Mamy tutaj nie tylko specyficzny, nieco odrealniony klimat, ale tekst wywołuje również pewne odczucie lekkiego niepokoju. A jako wisienka na ciastku funkcjonuje fakt, że autorka zdołała połączyć wszystkie elementy w jedną spójną całość.

A zatem nie tylko Łukasz Orbitowski czy Aleksandra Zielińska potrafią opisać magiczny Kraków!

Kolejna odsłona cyklu o krakowskim Kazimierzu i znowu nie poczułam klimatu tego miejsca, autorka nie ujęła mnie też samym opowiadaniem.
Dam teraz szansę Weronice Murek.

Dam teraz szansę Weronice Murek.

Powtarzam jak mantrę:
„To jest cała seria publikacji poświęcona krakowskiemu Kazimierzowi z własną stroną:
I stamtąd można pobrać wszystkie pozycje. Przez przypadek trafiłem na Szostaka, a teraz kolejno:…”
…..Orbitowski…, Słowik..
Dominika Słowik (ur.1988) - nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 w kategorii proza za książkę „Atlas: Doppelganger”. To 18 – stronicowe opowiadanie nie ma jeszcze opinii na LC, więc jestem pionierem.
No i problem, bo to alegoryczne opowiadanie mnie zauroczyło atmosferą z Bruno Schulza, lecz tchórzę i nie mówię nic więcej, by nie być oskarżany o nadinterpretację. A za ten „urok” muszę dać 10/10

Powtarzam jak mantrę:
…..Orbitowski…, Słowik..
Dominika Słowik (ur.1988) - nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 ...

• Realizm magiczny
  • Polska