Tajemnica Judasza. Historia niezrozumianego ucznia i jego zaginionej ewangelii

Okładka książki Tajemnica Judasza. Historia niezrozumianego ucznia i jego zaginionej ewangelii James M. Robinson
James M. Robinson Wydawnictwo: Media Lazar, Nadir historia
historia
The Secrets of Judas: The Story of the Misunderstood Disciple and His Lost Gospel
Media Lazar, Nadir
2006-01-01
2006-01-01
Jakub Sławik
Judasz Jezus wiara chrześcijańska

"(...) Polski wydawca zadbał, by książka posiadała odpowiednią otoczkę naukową. Przekładu na język polski dokonał bowiem Jakub Slawik (teolog protestancki, adiunkt w Katedrze Wiedzy Starotestamentowej i Języka Hebrajskiego w ChAT),„Wstęp” (ss.7-32) napisał ks. prof. Wacław Hryniewicz (KUL),a nad całością czuwał prof. Janusz T. Maciuszko (ChAT) jako redaktor merytoryczny. Redaktorzy zaopatrzyli tekst w przypisy, w których podali m.in. dokładne opisy bibliograficzne cytowanych źródeł i informacje na temat polskiej literatury (np. przekładów tekstów gnostyckich i apokryfów) oraz "Glossariusz" (ss. 247-248) wyjaśniający podstawowe pojęcia (13 haseł). Usunęli natomiast obszerną bibliografię, którą podał sam autor (wspomina o niej w „Przedmowie”, s. 36). Na uwagę zasługuje „Wstęp” W. Hryniewicza (autora komentarza do polskiego wydania Ewangelii Judasza, zamieszczonego w dodatku do „Gazety Wyborczej” [Wydanie specjalne nr 16/677, 18 IV 2006, ss. 1-7: Ewangelia Judasza. Pierwsze polskie tłumaczenie kontrowersyjnego apokryfu z komentarzem J. Turnaua, ks. W. Hryniewicza i prof. Z. Mikołejki; tamże ss. 8-10: wywiad K. Wiśniewskiej z ks. prof. W. Hryniewiczem pt. Judasz, przyjaciel Jezusa? oraz artykuł Z. Mikołejki, s. 11: Wyzwanie wiary]),w którym w sposób przystępny przedstawiona została treść Ewangelii; podkreślić należy, iż W. Hryniewicz słusznie wskazał na żydowskie korzenie pisma, zauważając, iż prezentowane w nim poglądy są „interpretacją niektórych koncepcji judaizmu (m.in. dotyczących Pokolenia Seta) za pomocą idei platońskich” (s. 10). Jego zdaniem, publikacja Robinsona pozwala przede wszystkim spojrzeć „z większym zrozumieniem” na postać pseudoepigraficznego autora".
Więcej: http://www.voxpatrum.pl/recenzje/vox%2050-51/rec23.pdf

• Religia-filozofia
  • Antychrześcijaństwo
  • 💣 Antyreligia
  • Posiadam i przeczytałam
  • Wacław Hryniewicz
  • Historia kościoła katolickiego i chrześcijaństwa
  • 0- Posiadam -0