Poezje

C&T Crime & Thriller
1999-01-01
1995-01-01
Witold Hulewicz

Niewielki zbiór wierszy Rilkego może mnie nie zachwycił (nie jestem znawcą ani fanem poezji),ale w wielu miejscach zatrzymał. Rilke odsłania przed czytelnikiem swój wewnętrzny świat, który musiał być prawdziwie głęboki i rozległy.

Dużo o samotności, zgodzie na stratę, rozstanie, o tęsknotach i zmaganiu się z życiem. W wielu miejscach czułem się dotknięty przez piękno.

***

Lektura a następnie analiza dzieł, zwłaszcza klasyków takich jak Rilke to zabawa prawdziwie uzależniająca...

W tym zbiorze znalazły się wiersze, które czytało mi się bardzo przyjemnie tzn.

WIERZĘ, WE WSZYSTKO NIEWYPOWIEDZIANE
Podmiot liryczny pragnie wielbić Boga jak dziecko, autor rozważa czy może temu towarzyszyć pycha.

KARTA TYTUŁOWA
cierpienie ma różne oblicza - Po lekturze tego wiersza nasuwa się pytanie: komu bardziej współczujemy: bogatym czy biednym?

NIE MOGĘ WIERZYĆ, ŻE TA ŚMIERĆ
Autor wierzy, że przyjdzie dzień kiedy ograniczymy ekspansję śmierci; że jego istnienie ma jakiś głębszy sens.

ŚLEPA
nikt nie jest samotną wyspą - cierpiący odnajdą ludzi pragnących wysłuchać ich cierpienia;

REQUIEM

ŚLEPNĄCA

ALCHEMIK

PONTT DE CARROUSEL

Po każdym kolejnym odczytaniu tych wierszy odnajdziemy nowe znaczenia, nowe przesłania.

ULUBIONE FRAGMENTY:
,,są groby, które swym milczeniem opowiadają tamten świat''(s.44),,,Z południa szły twoje listy, jeszcze ciepłe od słońca, lecz osierocone''(s.27). ,,Teraz wszystko we mnie krąży (...) chodzą uczucia (...) po mego ciała ciemnego domu. Niektóre czytają ze wspomnień po kryjomu, ale najmłodsze na świat wyglądają''(s.23).

NIETYPOWA REFLEKSJA
Spróbujcie sobie wyobrazić audiobook, gdzie głosu do poważnych utworów Rilke użycza nie znany i lubiany lektor, lecz...dziecko. Jak by to wpłynęło na naszą ocenę i interpretację wierszy?

***

W tym zbiorze znalazły się wiersze, które czytało mi się bardzo przyjemnie tzn.

WIERZĘ, WE WSZYSTKO NIEWYPOWIEDZIANE

KARTA TYTUŁOWA
cierpienie ma różne oblicza...

Bardzo cenię ten stan umysłu, kiedy marząc na jawie i przebiegając wzrokiem słowa poezji, odczuwam osobiście każdy wyraz ulatujący do góry gdy tylko się na niego spojrzy. W niektórych z nich jest tak wielka siła oddziaływania, że koniecznie staram się je zapamiętać aby tylko zachować chociaż cząstkę tego, co przeczytałem. Lubię wiersze, których smakowanie kończy się dla mnie szybszym oddechem. Nawet gdy gdzieś tam w środku coś mnie zaboli, coś rozjątrzy ranę zasklepioną lata temu. To nie szkodzi, wtedy czuję prawdziwy wpływ poezji na stan mojej duszy. Wiem, że tylko piękne słowa, podobnie jak chwile, potrafią wywołać drgnienie powieki. Poruszyć to, co zwykłego czytelnika zmienia w człowieka. Wspaniały jest stan imaginacji dla którego warto poświęcić kilka godzin, delektując się "Poezjami" Rainera Marii Rilkego i widząc w nich swoje emocje.

Wiersze austriackiego poety mają w sobie coś nadzwyczajnego. Można je oglądać nawet wtedy, kiedy się zamknie oczy. Można słyszeć recytowane fragmenty, gdy już dawno przebrzmiały ostatnie strofy tej niebiańskiej muzyki. Nawet ich schwytanie i ujęcie w sztywne ramy wspomnień nie wymaga wielkiego wysiłku. Tak szybko wpadają w oko i ucho. Tak prędko wywierają wpływ na patrzącą nań osobę. I to nie tylko jego "Księga godzin" pozostawia niezatarte wrażenie. Chociaż ona najbardziej melodyjnie zapadła w mojej pamięci, będąc pełną wysublimowanych form językowych, klasyką ideału. Jej egzystencjalne rozterki czy odniesienia do wyższej materii panującej nad światem, spowodowały moje wzmożone zainteresowanie filozofią wszelkich wyższych form poznania.

U Rilkego słowa układają się w muzykę. Równie dobrze będzie to pieśń zakochania, jak i ukrzyżowania pełnego śmierci. W jednej chwili przypomni chwile zadumy nad jesienią życia aby w okamgnieniu pogonić za czasem dzieciństwa. Ta melodia nasłuchuje i szuka czułych ogniw wrażliwości czytającego ją człowieka. Bo gdy znajdzie słaby punkt, to nie trzeba jej długo zapraszać do rozlania po najgłębszych zakamarkach emocjonalności. Rozfalowana potrafi rozbujać to, co w nas najlepsze. Sądzę, że również mnie oczarowała swoim niebywałym wdziękiem i emanacją wzruszenia na każdy dźwięk słowa miłość. W "Poezjach" ciężko jest ukryć wielką wagę tego uczucia, dominującego zarówno w bólu jak i w szczęściu.

Poezja Rilkego przypomina mi pogromcę węży, występującego w jednym z jego wierszy. Ten kusiciel, podczas upajającej gry na flecie, wzbudza euforię w przysłuchującym mu się słuchaczu bardziej, niż w jadowitej kobrze. Taki sam efekt można uzyskać, zaczytując się w dziełach słynnego poety. Co prawda określiłbym jego twórczość jako wymagającą bardzo dużego skupienia, lecz wrażenia których mi dostarczył wydały się nadzwyczaj duże. Jeśli ktoś pragnie otrzeć się o dobrej jakości lirykę symboliczną, to gorąco zachęcam do spróbowania zmierzenia się z pragnieniami Rainera Marii Rilkego.

Ten krótki zbiór wierszy to moja druga przygoda z poezją R.M Rilke. Kolejna niezwykle udana przygoda. Jeszcze kilka takich i naprawdę będę musiał nauczyć się niemieckiego (choć przekład wydaje się, na ile to możliwe w przypadku poezji, bardzo dobry). Do czasu następnego spotkania pozostaje mi próba mierzenia się z wierszem-pytaniem, które Rilke miał czelność zadać, a które nieustannie powtarza się teraz w mojej głowie niczym wyjątkowo uparte echo:

"Co byś Ty zrobił, Boże, gdyby mnie nie było?
Jam Twe naczynie (a gdyby się zbiło?)
Jam jest Twój napój (a gdyby to zgniło?)
Jam jest Twą szatą, rzemiosłem i siłą,
Ty sens swój stracisz gdy stracę go ja.

Po mnie nie będziesz miał domu, gdzie gra
ku Tobie słowo blisko i serdecznie.
Opuści stopy, strudzone odwiecznie,
sandał kosztowny, którym jestem ja.
I spadnie złota Twa opona.
Twe oczy, które na policzki moje
jak na wezgłowie biorę i ukoję,
przyjdą, szukając, czyli je napoję -
i o zachodzie, jak ciche powoje
oplotą głazów obcych łona.

Co byś Ty zrobił, Boże? Ja się boję."

Świat Rilkego i jego metafory poza zasięgiem percepcji ludzi młodych, którzy nie mając własnego światopoglądu i filozofii życiowej będą odbierajać, to jako li tylko zbiór wierszy

Czekam z niecierpliwością, na ten moment kiedy ją kupię ;)

Czekam z niecierpliwością, na ten moment kiedy ją kupię ;)

Wiele rymów, mało sensownych przemyśleń - rozchwianie emocjonalne zamiast trzeźwego osądu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ocena 1. Ale jestem odporny na poezję, więc proszę się nie sugerować.

Ocena 1. Ale jestem odporny na poezję, więc proszę się nie sugerować.

Seria czytana w 2016-2017 roku.

Seria czytana w 2016-2017 roku.

• Poezja
  • 52 książki (2014)