Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń

Okładka książki Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń praca zbiorowa
Okładka książki Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń
praca zbiorowa Wydawnictwo: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu historia
historia
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu
2016-11-25
2016-11-25
Toruń historia Twierdza Toruń fortyfikacje

W 1993 r. Lech i Barbara Narębscy oraz Krzysztof Biskup napisali "Studium historyczno-konserwatorskie pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń". Od tamtego czasu minęły 23 lata – to trochę mniej, niż czekamy na kolejny sezon "Miasteczka Twin Peaks", ale prawie ćwierć wieku, to i tak szmat czasu, który był równie nieprzychylny Twierdzy Toruń, co miejscy urzędnicy, na czele z tym najważniejszym. Ale zostawmy politykę, bo nie chcę, żeby mój blog zaczął nią śmierdzieć i skupmy się na tym, co warte uwagi.

"Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń", to dzieło przede wszystkim wolontariuszy, którzy z poświęceniem, przez ponad pół roku przemierzali Toruń wzdłuż i wszerz, fotografując i opisując każdy fort i schron, każdą baterię, bastion i tradytor. W raporcie zebrano łącznie ponad 200 obiektów, zarówno pierścienia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Ich stan, jak również obecną funkcję i status własności, podsumowuje rozdział 5 raportu, doskonale zilustrowany licznymi wykresami. Ponadto w publikacji znajdziecie krótki rys historyczny dziejów Twierdzy Toruń oraz wykaz wcześniejszych opracowań na jej temat.

Najważniejszą częścią raportu stanowi katalog obiektów, w którym dokładnie opisano obecny stan poszczególnych dzieł fortecznych Twierdzy Toruń. Każdą kartę uzupełnia mapka i lokalizator GPS, który przyda się eksploratorom.

"Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń" jest dostępny m.in. w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej w formie bezpłatnego e-booka (http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=172674&from&dirids=1&ver_id&lp=1&QI).
_________________________________

Dodaj cytat z książki Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń