Pancerniki w akcji TOM 1

historia
Napoleon V
2016-12-21
2016-12-21
historia pancernik marynarka wojenna historia wojskowości

Autorem monografii jest Hervert Wrigley Wilson (1866-1940),dziennikarz, czołowa postać odrodzenia brytyjskich sił morskich i jeden z założycieli Ligi Marynarki. Wilson przez całe swoje życie zawodowe specjalizował się w dziełach opisujących wiele aspektów walki na morzu (taktykę, strategię i samo uzbrojenie),wydając wiele książek, która miały znaczny wpływ na reformę królewskiej marynarki wojennej. Interesująca nas książka ukazała się po raz pierwszy w 1926 r.

Tyle tytułem wstępu, przejdźmy więc do konkretów? Pierwsza kwestia - okładka. Twarda, wytrzymała - przetrwa niejedną lekturę i agresywne przewertowanie ;) Oczywiście dodatkowym plusem jest przepiękne zdjęcie. Po drugie - zawartość. Czego możemy się dowiedzieć po przeczytaniu "Pancerników"? Przede wszystkim poznamy w zakresie wyczerpującym (na tyle na ile da się wyczerpać historię w tej ilości materiału) historię pancerników - od momentu wprowadzanie pancerza, przez wojnę secesyjną, wojnę duńską z 1864 i właściwie WSZYSTKIE bardziej znaczące konflikty, podczas których użyto sił morskich, aż po wstęp do I wojny światowej Książka, łącznie z przedmową, wstępem, bibliografią, tabelą i innymi 358 stron.

Wady książki? W sumie znalazłem tylko jedną - cenę, jeśli można ją uznać za feler. Niestety, książki w Polsce w ogóle są drogie, ale jeśli przeciętne romansidło kosztuje 30-40 zł, to moim zdaniem tym bardziej warto wydać 70 zł (na stronie wydawnictwa promocja i 56 zł) na "Pancerniki w akcji", choć oczywiście taka kwota może przewyższyć niejeden budżet "na książki". Ewentualnie dodałbym też lepszy podział treści wewnątrz książki - jakieś podrozdziały czy coś :)

Bardzo ciekawy reprint książki z 1919 roku. Praca ma nieco mylący tytuł- bowiem nie opowiada tylko o pancernikach, ale o wszelkiej maści opancerzonych okrętach. Okres który obejmuje to według autora "od momentu wprowadzenia pancerza do zakończenia działań światowych z Niemcami". Autor ma na myśli oba tomy. Wydany tom I zaczyna się wprowadzeniem pancerza i udziału pierwszych okrętów tego typu w wojnie secesyjnej a kończy walkami Grecko - Tureckimi w 1913 roku.
Na końcu mamy dodany rozdział o utraconych pancernikach w wyniku katastrof a nie działań wojennych.
Język autora z początku wydawał mi się nieco suchy, ale szybko przywykłem do tego faktu i przestałem zauważać tą niedogodność. Z tekstu bije ogromny zasób wiedzy jaki posiadał pisarz. Książka nie ogranicza się tylko do syntetycznego opisu działań wojennych, ale i wyciąga wnioski, oraz snuje analizy podparte danymi liczbowymi. To podejście czyni tę pozycję jeszcze bardziej wartościową. Z dzisiejszego punktu widzenia wielkim plusem jest fakt, iż autor miał możliwość rozmowy ze świadkami tych zdarzeń. Z racji upływu czasu dziś tego typu zabieg jest niemożliwy. Tekst uzupełniają tabele, mapy i zdjęcia. Wszystko dość staranne i właściwe dobrane.
Jakby tego było mało - załączniki (na końcu pracy) to bogate tabele zawierające ogromną ilość danych.
Książka ma też swoje wady - niewielkie moim zdaniem. Nie wszystkie kalibry przełożono na nasz system metryczny, musimy obcować z calami itp. Utrudnia to nieco czytanie. Wprawdzie w przedmowie uprzedzono o tym, ale i tak było to uciążliwe.
Wydanie jest staranne i dopracowane. Twarda oprawa (choć wielka szkoda, że nie lakierowana) spina blok białego papieru wysokiej klasy. Bardzo dobrze wychodzą na nim mapy i schematy.
Książka obowiązkowa dla wilków morskich i każdego kto lubi trochę węższy zarys historii.

7,5/10

7,5/10

• Nieprzeczytane
  • Marynistyka
  • Okręty i wojna na morzu
  • Przeczytane na studia
  • I wojna światowa