Świat według Amelki

literatura dziecięca
Novae Res
2016-01-01
2016-01-01

Niedawno dotarła do mnie niewielkich rozmiarów książeczka. Przeczytałam ją tego samego dnia, którego listonosz mi ją wręczył. Następnego dnia jej fragment czytałam sąsiadce. A jakiś czas później czytałam ją znowu, od początku niby to mojej pięciolatce, ale podsłuchiwał nas z zaciekawieniem również mój mąż. Pierwsze skojarzenie jakie nasunęło mi się jeszcze podczas czytania niżej prezentowanej książki, to film "I kto to mówi" :) Dlaczego?
"Świat według Amelki" to opowieść małej dziewczynki o jej życiu. Amelka wspomina swoje narodziny i pobyt w szpitalu, pierwsze miesiące życia, pierwsze ważne wydarzenia, takie jak chociażby odwiedziny zaciekawionej rodziny, czy chrzest. Dziewczynka opowiada o powrocie mamy do pracy, o świętach, o rozstaniu z mamą na dłuższy czas, swoich pierwszych urodzinach, nauce chodzenia, narodzinach brata, przedszkolu ... i tak, aż do pierwszych urodzin braciszka. Sposób w jaki toczy swoją opowieść jest na prawdę wciągający. Książkę przeczytałam z dużym zaciekawieniem, nie raz przy tym śmiejąc się z opisywanych sytuacji. Na te wybuchy śmiechu wpływ z pewnością miał język dziewczynki oraz jej wiedza o świecie, dajmy na to porównanie naświetleń stosowanych podczas jej pobytu w szpitalu (ze względu na "żółtaczkę, czerwonkę, czy jeszcze inne kolorowe coś") do solarium. Przy drugim czytaniu zaczęły nasuwać mi się myśli o pewnej niespójności, z jednej strony dziewczynka zna platformę allegro i takie słowa jak homo sapiens, z drugiej strony nie jest pewna, czy to co na stole stoi, to jedzenie. Nie mniej książkę czytałam z dużą przyjemnością.
Ciężko jest mi określić dokładnie grupę wiekową czytelników, dla których ta książką będzie odpowiednia. Myślę, jednak, że mogłaby ona trafić do dzieci szkolnych, w których domu pojawił się właśnie malutki braciszek, albo siostrzyczka. Można by wykorzystać ją również do rozmowy przygotowującej dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa. Na pierwszych słowach książki jest mowa o porodzie, bólu, krzyku rodzącej. Nie ma tam żadnego drastycznego opisu, jednak autorka wystarczająco nakreśla sytuację. Dlatego należałoby zwrócić uwagę, na to co dziecko wie o porodzie i co chcemy mu przekazać.

• 2016 dla dzieci

Dodaj cytat z książki Świat według Amelki