Aniołek Jaś uczy dzieci przykazań Bożych

2014-01-01
2014-01-01
10 min.

1964

Literatura dziecięca obejmuje tak wiele różnorodnych książek, że niemałym wyzwaniem jest odnalezienie w nich interesujących perełek bądź konkretnych lektur. Jednak jakiś czas temu wpadłam na pomysł zaopatrzenia domowej biblioteczki w tytuły, w jakich występuje imię mojego synka, czyli Jaś. Myślę, że to świetna pamiątka na dalsze lata - zawsze łatwiej dziecku utożsamić się z głównym bohaterem.

"Aniołek Jaś uczy dzieci przykazań Bożych" to świetny wstęp do rozmów o religii. Małe dzieci mogą nie rozumieć różnorodnych zawiłości religijnych, a książeczka autorstwa Małgorzaty Wilk wspaniale tłumaczy, na czym polegają przykazania. Informacje są dostosowane do wieku kilkulatków oraz ich stopnia wiedzy o świecie.

Owa lektura uświadamia, że należy wierzyć w Boga, a nie czary i wróżby. Do Pana Boga można zwracać się jedynie w modlitwie, a nie podczas innych czynności. Niedziela to dzień do świętowania oraz spotkania z Jezusem w kościele. Należy słuchać rodziców i pomagać im, a przykazanie "nie zabijaj!" dotyczy szacunku dla własnego oraz czyjegoś zdrowia i życia. Szóste przykazanie opiera się (w przypadku dzieci) do rozsądnego użytkowania komputerów, aby nie zaglądać na strony przeznaczone dorosłym. Kradzież to nie tylko przywłaszczenie sobie czyjegoś mienia, ale również korzystanie z czyichś pomysłów bez pozwolenia. Do tego nie wolno kłamać oraz zazdrościć, jak również rozglądać się za innymi partnerami, gdy ma się żonę lub męża.

Uważam, że jest to bardzo dobra lektura dla wierzących dzieci, ponieważ przekazuje niezbędną wiedzę, wyręczając w tym rodziców. Oczywiście warto, aby cała rodzina porozmawiała o konkretnych przykazań, dodając coś od siebie - w końcu do każdego z nich można podać inne przykłady ich łamania.

• Biblioteczka dzieci

Dodaj cytat z książki Aniołek Jaś uczy dzieci przykazań Bożych