Everything I Never Told You

Penguin Books
2014-06-26
2014-06-26
Inne

Możemy biec, ale możemy też spacerować.
Tak też jest z niektórymi książkami, jedne czytamy z zapartym tchem, z szelestem kartek wsiąkającym w uszy, a innymi się delektujemy. Oddajemy chwili, w pełnym skupieniu,by nic nam nie umknęło. Czasem osuwamy książkę na kolana, by w zamyśleniu spojrzeć w okno naszego salonu i przy danym fragmencie zatrzymać się na dłużej.
Książka "Wszystko czego Wam nie powiedziałam" właśnie taka była. Jak powolny spacer, którym wędrowałam w coraz głębsze myśli bohaterów, przedzierając się przez narzucony im los. Z każdym rozdziałem coraz bardziej wnikałam w życie rodziny, która już od początku borykała się z traumatycznymi doświadczeniami, natrętnymi przemyśleniami.
Gdy stanęli na ślubnym kobiercu, on w głowie miał tylko jedno - by się nie wyróżniać, by nikt nie zwracał na niego uwagi, ona - stać się kimś, by łatwo było dostrzec ją w tłumie.
Z tymi różnicami zaczęli wspólne życie. I choć miłość powinna być wszystkim, czasem przegrywa z naszymi pragnieniami...

Możemy biec, ale możemy też spacerować.
Książka...

Biorąc się za lekturę powieści „Wszystko czego wam nie powiedziałam” Celeste Ng, nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie znam autorki, zaciekawił mnie natomiast opis wydawcy. Ostatecznie otrzymałam pełną napięcia, niezwykle inteligentną historię rodziny – walczącej z własnymi demonami, nieszczęśliwej i skrzywdzonej. Ta psychologiczna wyprawa w głąb ludzkich pragnień i niespełnionych marzeń pozostawiła mnie z rozdartym sercem, jednocześnie zachwycając autentycznością i opowiedzianą historią.

Ameryka lat 70-tych – rodzina Lee żyje w niewielkiej miejscowości, prowadząc spokojne i poukładane życie. Wszystko zmienia się nagle, gdy Lydia, oczko w głowie rodziców, znika bez śladu, a potem zostaje odnaleziona martwa. Ta tragedia wstrząsa posadami domowników i sprawia, że zostają zmuszeni do konfrontacji ze swoimi lękami i tajemnicami, skrzętnie ukrywanymi przez lata…

Moi drodzy, dawno już nie czytałam powieści, która w tak wielkim stopniu by mnie zdołowała, emocjonalnie przemieliła, a na końcu oczyściła jak swoiste katharsis. Celeste Ng napisała „Wszystko czego wam nie powiedziałam” jako swój debiut, a dojrzałością i wiedzą mogłaby zawstydzić niejednego literackiego wyjadacza.

Opis może być trochę mylący, ponieważ czytelnik spodziewa się dostać thriller, a koniec końców otrzymaliśmy doskonały portret psychologiczny rodziny kochającej, czułej, lecz poniekąd dysfunkcyjnej. Wątki poruszane przez autorkę są bardzo odważne i uważam, iż każdy kto planuje założenie rodziny, powinien tę powieść przeczytać jako swoistą wskazówkę, co należy robić, a czego się wystrzegać. Podziały międzykulturowe, niespełnione pragnienia przerzucane na swych potomków, usilna potrzeba kierowania życiem najbliższych i brak szczerości w codziennych rozmowach – to tylko niektóre z zagadnień przewijających się na kartach tej historii.

Sięgając po powieść Ng musicie przygotować się na trudne tematy i duszną atmosferę, każdy z nas może też znaleźć obraz siebie i swojej rodziny, co czyni ten tytuł ponadczasowym i wielowymiarowym. Ostatecznie pozwala jednak odetchnąć i spojrzeć na świat przez pryzmat nadziei na lepsze jutro.

Z całego serca polecam😉

🛶Lydii już nie ma. Jej ciało zostało odnalezione w jeziorze. Tak trudna sytuacja zmusza członków rodziny Lee do zmierzenia się z głęboko skrywanymi demonami przeszłości. Przyszedł czas na odkrycie tajemnic.

🛶Od pierwszych stron ,,Wszystko, czego wam nie powiedziałam" stwarza duszną i przytłaczająca atmosferę. Książka ma dość ciężki próg wejścia. Przedstawione w niej wydarzenia są wręcz przygniatające, ale jestem pewna, że każda osoba, która zdecyduje się dać jej szansę na pewno tego nie pożałuje. To wielowątkowa historia pełna niedopowiedzeń. Zdaje się być bolesnym apelem niespełnionych pragnień i niezrealizowanych planów.

🛶Na kartach książki ,,Wszystko, czego wam nie powiedziałam" zostaje wyraźnie zarysowany obraz rodziny. Rodziny, która nie potrafiła zdobyć się na szczerość i pod płaszczem pozorów ukrywała swoje prawdziwe myśli i wygórowane oczekiwania. To książka o ludziach, którzy żyjąc obok siebie tak naprawdę nigdy się nie poznali. Ich droga ku znalezieniu własnego miejsca na świecie była pełna zawiłych ścieżek. Bariery kultowe i społeczne często bywały nieprzekraczalne a próby odnalezienia się wśród ,,większości" przynosiły ból i  jeszcze większe poczucie niezrozumienia.

🛶,,Wszystko, czego wam nie powiedziałam" to książka obnażająca ludzkie lęki. Porusza trudne tematy. Stwarza wrażenie tajemniczości. Czytając tę książkę można sie poczuć jak podczas przebywania w ciemnym pomieszczeniu, gdzie najmniejszy promień światła jest na wagę złota. Autorka fenomenalnie prowadzi nas przez tę historię. Stopniowo odkrywa kolejne karty budując przy tym ogromne napięcie. To książka pełna zaskoczeń. Jestem pod wrażaniem zarówno samej historii jak i sposobu jej przedstawienia. Celeste Ng nie zawodzi. Wspaniale było poznać jej debiutancką książkę.

Celeste Ng postanowiła wziąć się za barki z życiem na prowincji w Ameryce lat 70. XX wieku. Na przykładzie jednej rodziny zobrazowała podziały rasowe i międzykulturowe oraz wpływ chorych, niespełnionych ambicji rodziców na działania następnych generacji. W tej lekkiej, smutnej obyczajowej otulinie, będącej swoistą wiwisekcją relacji w jednym zwaśnionym domostwie, przyglądamy się postaciom doświadczającym wykluczenia, bezbrzeżnej samotności, walczącym o autonomię i akceptację oraz ludziom nieudolnym wychowawczo mimo tlącej się w nich miłości do latorośli. Wydarzenia i krzywdy przedstawione w oszczędnej narracji osnutej niedopowiedzeniami, stratami i tajemnicami piętrzącymi się na przestrzeni lat, tubalnie pokazują wpływ socjalizacji pierwotnej (dorastania w toksycznej podstawowej komórce społecznej) na resztę darowanych dni. Ilość katastrof jak na jedną parantelę może przytłoczyć, natomiast skutki braku otwartości, szczerej rozmowy i narracja trzecioosobowa z pewnością poruszą skostniałe czytelnicze serca, przypomną o zadrach z pacholęcych lar schowanych w głębinach serca. Utyskiwałam na pozostałe książki autorki. Ta zaś była lepsza i bardziej refleksyjna, niż niejeden poradnik o tym, czego się wystrzegać, jeśli zdecydujemy się wydać na świat nowe istnienie. A mowa o debiucie.Przekład Tomasz Wilusz

Prawdę mówiąc, po samym opisie i początku książki mogłabym spodziewać się, że tej książce bliżej jest do thrillera. Jednak nic bardziej mylnego. Autorka wykreowała opowieść zawierającą fenomenalny portret psychologiczny całej rodziny i stopniowo odkrywała elementy, jakie wywarły mocny wpływ na bohaterów i podejmowane przez nich decyzje.

Akcja książki dzieje się w latach 70 XX wieku, w małym miasteczku w Ohio. Mieszka tam mieszana rasowo rodzina: Marilyn, James i ich trójka dzieci Nath, Lydia i Hannah. Wszyscy są amerykanami, jednak korzenie Jamesa sięgają Azji, co wpływa na wygląd zewnętrzny jego i jego dzieci.

Pewnego dnia córka Marilyn i Jamesa umiera. Nikt nie wie co się stało, a żałoba i żal po niej sprawia że wszyscy znajdują się w zupełnie innym miejscu.

W ciągu trwania akcji poszukiwałam powodów, przez które Lydia nie żyje. Wydaje mi się, że każdy z członków rodziny, oprócz najmłodszej Hannah, miał spory udział w tym, co zadziało się w jej głowie. Jednak uważam, że przede wszystkim w przypadku tej książki warto skupić się na presji, jaką Lydia odczuwała ze strony rodziców. Poznając ich przeszłość, relacje z ich bliskimi, ich niespełnione marzenia, widać jak bardzo mogło to wpływać na ich dzieci. Szczególnie uderzające jest to, jak nasi bliscy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że najzwyczajniej w świecie mogą wyrządzać krzywdę. niestety, ale rodzice często widzą to, co chcą widzieć.

Początkowo można odnieść wrażenie, że za sprawą Lydii stoi jakaś osoba trzecia, ktoś postronny, jakiś morderca. Jednak prawda okazuje się być zgoła inna, a kolejne fragmenty z przeszłości pokazują to co odczuwała Lydia i jak było naprawdę.

“Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to niezwykle smutna i aktualna książka. Problemy rasowe, brak akceptacji w społeczeństwie, a także zaburzenia w relacjach rodzinnych. Wszystko to może dosięgnąć każdego, w każdym momencie.

Po przeczytaniu tej książki można zastanowić się nad tym jaką cenę można zapłacić za szczęście? To pytanie pozostawia wszystkich w sporym zamyśleniu, tym bardziej gdy ta kwestia dotyczy naszych bliskich.

Akcja książki dzieje się w latach 70...

"wszystko, czego Wam nie powiedziałam" to poruszająca do głębi lektura. pełna subtelności, smutku, żalu, ale i miłości..

Celeste Ng jest autorką, której pióro sobie cenię. jej książki mają "coś" co przyciąga mnie do nich jak magnes, a ponad to kryje się w nich pewna głębia. autorka przemyca w swoich książkach wiele problemów społecznych, które nadal są aktualne.

rodzinę państwa Lee poznajemy w trudnych okolicznościach, które zaważają na całym ich dotychczasowym życiu.
Lydia Lee była spoiwem, które łączyło rodzinę, ale co jeśli dziewczyna zaginie, a jej zwłoki zostaną odnalezione w jeziorze?
czy to wydarzenie rozwiąże więzi rodziny Lee czy też zacieśni je jeszcze bardziej?

to poruszająca opowieść pełna rodzinnych tajemnic, skrywanych uczuć i niewypowiedzianych żalów.. Celeste Ng w bardzo autentyczny sposób przedstawiła relacje jakie łączyły poszczególnych bohaterów. pozwoliła na to, by czytelnik zagłębił się w ich psychikę, aby mógł wejść z butami w ich życie, poznał ich motywację, w jednocześnie pozbawiając ich głęboko skrywanych sekretów.

sposób, w jaki autorka przeplata przeszłość z teraźniejszością, buduje wyczuwalne napięcie. wzbudził we mnie zarazem ciekawość jak i niepewność co do tego jak rozwiąże się ta sprawa. kibicowałam tej rodzinie, aby odnalazła spokój, a ich relacje się ociepliły.

"wszystko, czego Wam nie powiedziałam" to niezwykle mądra i wartościowa powieść, która złamie serce.

to historia o miłości, ale tej duszącej, przytłaczającej..
to historia o popełnianiu błędów życiowych, ale i rodzicielskich.
to historia o narzucaniu na dzieci presji i nie daniu im przestrzeni, by mogły się rozwijać według własnych upodobań.
to historia o żałobie i stracie.

otworzy nam szeroko oczy i zmusi do rozważań nad naszymi własnym motywacjami i decyzjami życiowymi.

rodzinę...

Celeste Ng sprawiła, że momentami trudno było mi kontynuować czytanie – w tej debiutanckiej powieści ból, żal, frustracja i nieszczęście są niemal namacalne. Dusząca i ponura atmosfera rodzinnego dramatu chwyta za gardło, gdy coraz bardziej zagłębiamy się w zawiłości relacji i dorastania, latami skrywane tajemnice, emocjonalne konflikty i miedzykulturowe podziały. Autorka zachwyca przenikliwością spojrzenia – stopniowo wypełnia luki i tworzy przejmujący obraz dysfunkcyjnej rodziny, jednocześnie przybliżając czytelnika do prawdy na temat śmierci Lydii. Powieść Ng w szczery, czuły i bezlitosny sposób opowiada o żałobie i wykluczeniu. O wyniszczającej presji, druzgocących konsekwencjach rodzicielskich błędów oraz o miłości, która bywa toksyczna i niszcząca. Smutna, łamiąca serce historia. Warto przeczytać.

💧Rozpoczęcie książki od śmierci głównej bohaterki jest genialnym zabiegiem, aby bezpowrotnie wciągnąć czytelnika w swoje książkowe sidła. Pragniemy dowiedzieć się czy to było morderstwo, a może nieszczęśliwy wypadek? Jaka była Lydia i jakie wydarzenia doprowadziły ją do tragicznej śmierci? Spodziewałam się, że powieść będzie odkrywać tajemnice dziewczyny na podobieństwo serialu „13 Reasons Why”, ale otrzymałam zupełnie inną kategorię problemów – bardziej subtelnych.

💧Ta subtelność opisywania tej historii podobała mi się właśnie najbardziej. Ostatnio spotykam się w książkach z nadmiarem problemów, wątków i brutalności, ale ich mnogość nie zawsze idzie w parze z odczuwaniem głębokich emocji. Celeste Ng idealnie oddaje prawdziwy obraz rodziny, z całym zestawem niepewności, złych decyzji, niedomówień i nieprawidłowo okazywanej miłości. Ponadto powieść ma interesujący format – płynnie przechodzimy pomiędzy poszczególnymi bohaterami, jakby narrator nie potrafił wytrzymać napięcia i opowiadał na jednym wydechu. Ja również nie mogłam się powstrzymać i wciągnęłam książkę w błyskawicznym tempie.

💧Przedstawiony portret rodziny Lee mnie rozczulił. Wydawałoby się, że miłość jest wystarczającym budulcem do stworzenia idealnej rodziny, jednak czasami kochamy tak bardzo, że nie potrafimy odpuścić. Kochamy tak bardzo, że przytłaczamy dzieci oczekiwaniami. Kochamy tak bardzo, że nie pokazujemy własnego cierpienia. Kochamy tak bardzo, że nasza miłość do jednego dziecka, przewyższa miłość do dwójki pozostałych. Nie chcę zdradzać Wam wszystkich obciążeń, które dotykają rodzinę Lee, bo cała przyjemność jest właśnie w odkrywaniu kolejnych jej kart. Przygotujcie się na momenty wzruszeń, zaskoczenia, ale i nadzieję - bo właśnie z nadzieją zostawiła mnie ta pozycja.

Bardzo dziękuję @wydawnictworelacja za zaufanie i egzemplarz książki do recenzji 💙

"Jak wszystko mogło się tak rozsypać?"

To pytanie zadawałam sobie wielokrotnie podczas lektury książki Celeste Ng, tak samo jak jej bohaterka. Do tego cały czas w głowie miałam piosenkę Taylor Swift "no body, no crime".

Trzecioosobowa narracja nie zawsze pasuje do opowiadanej historii, jednak do "Wszystko, czego Wam nie powiedziałam" jest stworzona. To wielowątkowa, pełna tajemniczości i dramatów powieść, która z pewnością zachwyci wielu z Was. Wszystko zaczyna się od zaginięcia Lydii, której ciało policja odnajduje w pobliskim jeziorze. Każdego zastanawia powód całego zajścia, jak i przyczyna, a relacje w rodzinie Lee zostają poddane próbie. Główną postacią... nie, postacią wokół której toczy się ta opowieść jest Lydia. Szesnastoletnia dziewczyna, pracowita uczennica, zapowiadająca się na dzielną doktorkę. Córka idealna, przyjaciółka, siostra. Taki ideał widzą inni. Tak widzi ją rodzina. Jednak nikt tak naprawdę nie dał szansy na poznanie tej dziewczyny. Może prócz Jacka, którego rola w tej historii będzie miała znaczenie później. Początkowo nic nie zapowiadało takiej kulminacji wydarzeń, ale to, czego doświadczyłam podczas lektury pozostało ze mną do tej chwili. Pamiętam ile bólu, ile złości przeżyły te postacie. Ile tragedii czy tych niespełnionych marzeń. O tej książce trudno jest mówić bez spoilerów, ponieważ tak wiele się tutaj dzieje przy jednoczesnym poznawaniu szczegółów z życia rodziny Lee. Dużą rolę odgrywa tu także przeszłość matki Lydii - jej nastoletnie lata, studia czy małżeństwo z Jamesem, ojcem bohaterki.

"Wszystko, czego Wam nie powiedziałam" pokazuje nam różne ścieżki, lecz to od nas zależy, której z nich uwierzymy. To, co z początku będzie wydawać się prawdą, pod koniec okaże się jedynie wierutnym kłamstwem. Autorka porusza wiele czułych strun. Mówi o rzeczach ważnych, trudnych. Mówi o tym, czego bohaterowie najbardziej się boją. Wszystko to roztacza się pod wspólnym mianownikiem: Lydia Lee. Bardzo bym chciała żebyście poznali tą historię. Miejscami może się ona wydawać ciężka do przebrnięcia, ale warto dać jej szansę. To tak jak z wodami jeziora - pierwsze kroki są trudne, ale im dalej tym tafla wody ponosi nas ku rozwiązaniu zagadki.

[ Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Relacja ]

"Jak wszystko mogło się tak rozsypać?"

O poranku łóżko Lydii było puste. Jedna z córek państwa Lee znika bez śladu.
Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał.
Po trwającym śledztwie i poszukiwaniach ciało dziewczyny zostaje wyłowione z pobliskiego jeziora.
Trudna sytuacja z jaką mierzy się rodzina staje się zapalnikiem do tego by spojrzeć prawdzie w oczy.
Prawdzie, która od lat otoczona była w mydlana bańkę.
Marylin, James, Nath i Hannah każde z nich mierzy się z trudnościami na ich drodze. Żyjąc w wyidelizowanym świecie, boją się konfrontacji z tym co nieuniknione.
Można było się spodziewać, że zaginięcie i śmierć Lydii będzie głównym wątkiem tej historii, ale Autorka pozwala czytelnikowi sięgnąć głębiej. Nie sposób tutaj przybliżyć więcej fabuły by nie zepsuć tego co tak naprawdę ważne w tej książce. To moje drugie spotkanie z Autorka i mimo że to Jej debiut jestem wciąż zauroczona jak operuje słowem. Jak pozwala czytelnikowi poczuć bardziej historię, jak skłania do zastanowienia się i przeżycia jej wspólnie z bohaterami.
Przejmującą, przytłaczająca, pełna smutku i niezrozumienia. Wywołująca wiele skrajnych emocji. Polecam!

O poranku łóżko Lydii było puste. Jedna z córek państwa Lee znika bez śladu.
Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał.
Prawdzie, która od lat otoczona była w mydlana bańkę....

Celeste Ng Wszystko czego wam nie powiedziałam Zobacz więcej
Celeste Ng Wszystko czego wam nie powiedziałam Zobacz więcej