Robin Hood

Okładka książki Robin Hood Howard Pyle
Okładka książki Robin Hood
Howard Pyle Wydawnictwo: Arkadaş Yayıncılık Ekranizacje: Przygody Robin Hooda (1938) bajki
bajki
The Merry Adventures of Robin Hood
Arkadaş Yayıncılık
2011-01-01
2011-01-01
turecki
Ali Aydoğan
Ekranizacje:
Przygody Robin Hooda (1938)

Po prostu uwielbiam wszystko co jest związane z banitą z Sherwoodzkiego lasu!
Choć nie! Wróć! Nie lubię tych nowych kinowych adaptacji, szczególnie tej Guya Ritchie.
Odkąd widziałem w latach 80tych pierwszy odcinek Robina z Sherwood, przepadałem dla niego. Ta pozycja to świetna gratka dla takich zatraceńców jak ja, choć jest bardziej sielankowa i komediowa.
Polecam!

Po prostu uwielbiam wszystko co jest związane z banitą z Sherwoodzkiego lasu!
Polecam!

Najlepsza moim zdaniem wersja przygód Robina i jego bandy w starej wesołej Anglii. W dzieciństwie egzemplarz który dostałem bodaj na 8 urodziny został zaczytany na śmierć. Ten który posiadam obecnie, też już swoje przeszedł ,ale jeszcze się trzyma :)

Przaśna jak Chleb babciowy na chrzanowych liściach ,

Przaśna jak Chleb babciowy na chrzanowych liściach ,

Doprawdy wesołe są to przygody Robina Hooda. Biesiadowanie, walka na kije, łucznictwo - rywalizacja, adrenalina, śmiech i zabawa. Jednym słowem najlepsza rozrywka, która w połączniu z prawdziwą wolnością sprawia, że życie płynie błogo.

Wbrew powszechnemu przekonaniu wesoła banda nie grabi bogatych, tylko nieuczciwych; najeźdźców ze stałego lądu, czyli Normanów, bo Saksończyków zostawia z reguły w spokoju. Opowieść punktuje też obłudę, spekulację i ... tak tak zbrodnię, gdyż ludzkie życie, nieważne jako ono jest, jest tu wartością najwyższą. Szlechetne serce, tężyzna fizyczna i sprawność, piękno natury - to jest to.

Uwaga, uwaga. Książka zawiera osiem części. W niektórych wydaniach jest sześć, co czyni ją niekompletną, w sumie pozbawioną najważniejszych treści. Osiem części i epilog, którego jednak nie poleca się wrażliwcom.

Niezwykle przyjemny zbiór opowieści o legendarnym leśnym rozbójniku. Niech XIX-wieczne pochodzenie tekstu nikogo nie przestraszy! Czyta się lekko, z zaskakująco dużym zainteresowaniem i równie nieoczekiwaną, a przy tym ogromną frajdą! Warto sięgnąć dla poznania kultowej postaci oraz przeżycia wesołej przygody.

PS. Ubolewam nad brakiem przypisów dotyczących terminu "Merry England", co pozwoliłoby na pełniejsze zrozumienie wielokrotnie powtarzanej gry słów i być może trafniejszy dobór tłumaczenia niż "wesoła Anglia".

PS. Ubolewam nad brakiem przypisów dotyczących terminu "Merry...

Jest to moja kolejna już przygoda z historią o Robin Hoodzie i mimo iż część z tych historii czytałam w innym wydaniu nadal są to pełne humoru opowieści o najpopularniejszym "dobrym złodzieju" w historii.

Uwaga! wystrzegajcie się tłumaczenia Pawła Merecza wydanego przez wyd. Zielona Sowa. Tłumaczenie to jest niepełne, książka w tym wydaniu składa się tylko z sześciu części, czyli 3/4 całej książki. Albo tłumacz oszukał wydawnictwo tłumacząc 3/4 książki a biorąc pieniądze za całość, albo też wydawnictwo Zielona Sowa oszukuje czytelników wydając jako kompletną książkę tylko 3/4 jej zawartości i nigdzie w wydaniu nie podając iż istnieją jeszcze dwa rozdziały i epilog.
Polecam za to przeczytać Wesołe przygody Robin Hooda w tłumaczeniu Jerzego Krzysztonia które podobnie jak angielski oryginał składa się z ośmiu części i epilogu. Na ironię zakrawa fakt iż tłumaczenie wydane za komuny jest pełne i kompletne, a to wydanie z XXI w. tłumaczone w wolnej i demokratycznej Polsce jest ocenzurowane, jednak takie są fakty.

Co do samej powieści jej autorem jest amerykański pisarz i ilustrator Howard Pyle, który pod koniec XIX wieku zebrał liczne średniowieczne przekazy o bohaterze angielskich podań i ballad legendarnym Robin Hoodzie. Stworzył z nich pasjonującą powieść przygodową która zainteresuje tak starszych jak i młodszych czytelników
Robin Hood wraz z wesołą kompanią odbiera dobra pazernym bogaczom a rozdaje je biedakom nie unikając przy tym ani bohaterskich czynów, ani wesołej zabawy.
Książka jest napisana żywym, gawędziarskim stylem narracji.
Niezliczone filmowe adaptacje przygód Robin Hooda powstały właśnie na podstawie tej oto powieści Howarda Pyle.
Polecam „Wesołe przygody Robin Hooda” tak dzielnych jak on rębaczy Anglia już nigdy nie zobaczy.

Autor recenzji: Paweł Kwiecień
Wszelkie prawa zastrzeżone

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Kiedyś,jak byłem w ruchu Światło-Życie,byliśmy na wycieczce 2-dniowej,a ja spózniłem się na mszę świętą i chyba obiad,bo czytałem tę książkę w miejcowej bibliotece.przypadkowo zabrałem ją do domu,i do dziś nie oddałem do biblioteki(jakby co,książkę posiadam,jeśli jest ona w moim pokoiu)

Bardzo wesoła i ciekawa. Niekoniecznie wciągająca, ale na pewno można sobie poprawić humor po złym dniu.

Bardzo to naiwne i trochę powtarzalne, ale szybko się czyta i ma taki uroczy klimat.

• Przygodowe
  • Dzieciństwo