Pocałunki składane na chlebie

Okładka książki Pocałunki składane na chlebie Almudena Grandes
Okładka książki Pocałunki składane na chlebie
Almudena Grandes Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Los besos en el pan
Sonia Draga
2017-05-17
2017-05-17
2015-11-01
Katarzyna Okrasko
Katarzyna Okrasko

Losy mieszkańców jednej z madryckich dzielnic w dobie kryzysu, jaki dotknął nie tylko Hiszpanię w roku 2008, ich zmagania z codziennymi problemami, obawami o utratę pracy w wyniku upadku własnych biznesów, przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych, czy zamykania przychodni zdrowia, obcinaniem wysokości pensji, koniecznością spłacania zaciągniętych wcześniej kredytów, niepewnością jutra. Ten trudny i dramatyczny czas dla wielu osób, dla wielu rodzin był ogromnym wyzwaniem, niewiadomą; budził strach, wpędzał w depresje. Nie wszyscy potrafili się uporać z zaistniałą sytuacją, bo jak powiedziała jedna z bohaterek, ówczesne pokolenie nie było przyzwyczajone i nawykłe do stawania na przeciw trudnościom, nie potrafiło cieszyć się tym co posiada, uśmiechać się nawet w chwilach trudnych, często nie umiało dostosować się do nowej rzeczywistości, co wymagało niestety kreatywności, pomysłu i działania. Ale w tej książce jest też coś, co podnosi na duchu - ludzka solidarność, zarówno ta rodzinna, jak i społeczna, wzajemna pomoc, wspieranie, nie tylko wśród najbliższych, ale także wśród przyjaciół, sąsiadów, znajomych.

Książka, przez to że ma wielu bohaterów, wiele postaci, a jej akcja dzieje się w różnych miejscach i w różnych rodzinach, wymaga pewnego skupienia, choć tematy w niej pokazane są bliskie każdemu z nas.
Czy jest to wybitna książka ... - raczej nie, ale na pewno ciekawa i dlatego czyta się ją dość przyjemnie.

Z jednej strony pokazuje wielowymiarowo moment kryzysu z 2008 roku, jednak napisana bardzo chaotycznie i czasami ciężko się połapać kto jest kim, z kim i dlaczego. Ogólnie poza tłem, nic nadzwyczajnego.

Temat ciekawy, jednakże przerosła mnie mnogość postaci, których losy poniekąd splatają się, lecz nie powodują że się do nich przywiązujemy, zaczynamy kibicować.

Bardzo sympatyczna i pozytywna powieść opowiadająca historie osób, rodzin z jednej dzielnicy Madrytu dotkniętych na różne sposoby współczesnym kryzysem

„Pocałunki składane na chlebie” to klimatyczna powieść, w której jest miejsce na rozległą gamę emocji. Czyta się z przyjemnością, a potem żałuje się, że to już koniec…
Akcja rozgrywa się we współczesnym Madrycie.
Poznajemy wielu bohaterów mieszkających w tej samej dzielnicy. Pochodzą oni z różnych środowisk, są w różnym wieku, mają za sobą odmienne doświadczenia, nieraz nawet nie wiedzą nawzajem o swoim istnieniu.
Łączą ich życiowe problemy spowodowane światowym kryzysem gospodarczym z 2008 roku.
Postacie stworzone przez Almudenę Grandes borykają się nie tylko z kłopotami finansowymi. Bardzo przeżywają codzienne smutki, porażki, rozstania, zdrady, ale także radości i pozytywne niespodzianki od losu.
Każdy ma tu swoją wartą uwagi historię, którą śledzi się z zapartym tchem, tym bardziej, że autorka często przywołuje zdarzenia z przeszłości, dzięki czemu możemy lepiej poznać bohaterów, ich decyzje, rozterki, marzenia…
Czasem w tych portretach czytelnik może odnaleźć cząstkę siebie.
Całość czyta się z dużymi emocjami, gdyż akcja jest nieprzewidywalna i nieraz perypetie bohaterów okazują się inne niż byśmy się tego spodziewali. Ot, życie – chciałoby się powiedzieć.
I tak właśnie jest, bo to książka o codzienności, która wcale nie jest nudna, intryguje, ciekawi, raz bawi, innym razem wzrusza.
Miło spędziłam czas z bohaterami tej niecodziennej, klimatycznej opowieści, która snuta jest barwnym stylem.
I tego właśnie Wam życzę, jeśli sięgnięcie po „Pocałunki składane na chlebie”. Naprawdę warto to zrobić.

Akcja rozgrywa się we współczesnym Madrycie.

Lekka i przyjazna lektura, choć opowiada o trudzie zmagania się z problemami w czasach, gdy wielu traci pracę, mieszkania i stabilizację. Ktoś się załamuje, kto inny zakochuje, inny zmienia profesję lub godzi się na obniżone zarobki. Nieoczekiwanie wielu potrafi się skonsolidować, pomagać tym, którym wiedzie się jeszcze gorzej. Inni pogrążają się w przygnębieniu i smutku. Zakończenie pokazuje bezradność społeczników wobec bezdusznej machiny państwa niezdolnego do rozwiązywania problemów tych najbardziej niezaradnych i słabych.

Zwykli ludzie zmagający się z życiem podczas kryzysu gospodarczego w Hiszpanii. Problem w tym, że tych historii, choć ciekawych, jest po prostu za dużo. To bardziej scenki z życia niż historie z zachowaną chronologią, wiec trudno zapamiętać losy konkretnych osób.

Trudny temat, jakim był kryzys w Hiszpanii pokazany na fragmencie społeczności zamieszkującej dzielnicę w Madrycie, jak sobie radzą, jak zmienia się postrzeganie świata i sąsiada. Bardzo ciekawa książka, język autorki przystępny a całość napełnia optymizmem.

Nie zraźcie się ciut kiczowatym tytułem - to bardzo dobra obyczajówka!

Nie zraźcie się ciut kiczowatym tytułem - to bardzo dobra obyczajówka!

Książka na urlop. Można ją w każdej chwili odłożyć, bo składa się z krótkich scenek, których bohaterami są coraz to inni mieszkańcy dzielnicy. Tematyka nie jest zupełnie lekka, bo dotyczy tego, jak ludzie radzą sobie w kryzysie. Ale że radzą sobie całkiem nieźle, to nie psuje nam to urlopowego nastroju. Początkowo gubiłam się wśród bohaterów, zwłaszcza że połowa kobiet nosi imię Maria lub jakąś wariację tego imienia.
Generalnie można mieć odczucie, że przeczytało się coś wartościowego, ale niezbyt męczącego. A "szczęśliwe zakończenie" i poczucie humoru autorki pozwalają nam utrzymać wakacyjny nastrój.

• 2017
  • Hiszpania

Dodaj cytat z książki Pocałunki składane na chlebie