rozwiń zwiń

Niedobra miłość

Okładka książki Niedobra miłość
Jonathan Kellerman Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Alex Delaware (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Alex Delaware (tom 8)
Bad Love
HarperCollins Polska
2015-08-12
1995-01-01

Okładka książki Miasta zbrodni: Berkeley, Nashville Faye Kellerman, Jonathan Kellerman
Ocena 5,6
Miasta zbrodni... Faye Kellerman, Jon...
Okładka książki Podwójne zabójstwo. Santa Fe, Boston Faye Kellerman, Jonathan Kellerman
Ocena 6,0
Podwójne zabój... Faye Kellerman, Jon...

Niestety nie przypadła mi do gustu ta książka, wręcz muszę przyznać, że męczyłam się czytając ją. Być może zamysł był dobry, ale wykonanie słabe. Zdecydowanie zbyt dużo niepotrzebnych i rozwlekłych opisów, które odwracały uwagę od fabuły, przez co książka w ogóle nie wciągała.

"Niedobra miłość" autorstwa Jonathana Kellermana okazała się rasowym kryminałem i thrillerem w jednym🖤
"Wyłączyłem magnetofon. Palce zesztywniały mi od zaciskania. Serce waliło gwałtownie, a usta były wyschnięte.
Zapach kawy ściągnął mnie do kuchni. Napełniłem filiżankę. Wróciłem do salonu i przewinąłem taśmę. Maksymalnie ściszyłem i wcisnąłem PLAY. Poczułem skurcz w żołądku. Potem nadeszły krzyki.
Były odrażające.
Kogoś krzywdzono.
Potem znowu ta dziecięca pieśń. W powtórce nawet jeszcze gorsza. Metaliczny warkot nasunął mi na myśl poszarzałą twarz, zapadnięte oczy i ledwie poruszające się drobne usta.
"Niedobra miłość. Parszywa miłość..." "
Alex Delaware to psycholog, który niejednokrotnie współpracował z policją. Pewnego dnia otrzymuje przesyłkę, w środku której znajduje się kaseta magnetofonowa, a na niej przerażający głos krzywdzonego dziecka. Mężczyzna rozpoczyna prywatne śledztwo, które prowadzi go do konferencji naukowej sprzed kilku lat, w której brał udział. Okazuje się, że pozostali uczestnicy zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach, a Alex zaczyna obawiać się czy nie będzie kolejny.
Autor świetnie prowadzi fabułę. Wraz z głównym bohaterem krok po kroku odkrywamy kolejne poszlaki, które prowadzą nas aż do mordercy. Rozwiązanie zagadki okazuje się zaskakujące, mimo to jest dokładnie przemyślane, spójne, nie przekombinowane jak to czasem bywa z kryminałami.
W żadnym razie nie jest to krwawa, przerażająca powieść odpowiednia wyłącznie dla czytelnika o mocnych nerwach. Porusza ona jednak bardzo trudną tematykę, jaką jest przemoc wobec dzieci. Niektórych może to odstraszyć, mimo to gorąco zachęcam do lektury. Z pewnością za jakiś czas sięgnę po kolejną książkę tego autora. 🔫🔪

Z pewnością pomysł na fabułę jest niebanalny, a i do wykonania nie mam za wiele zastrzeżeń.
Wszystko zaczyna się od tego, że główny bohater otrzymuje dziwną przesyłkę z nagraniem ludzkich krzyków, które powodują, że włos człowiekowi staje dęba na głowie. Ten specyficzny akustyczny występ zakończony jest kilkukrotnie powtórzonym tekstem o niedobrej miłości. Głos należy do dziecka, ale jest zupełnie wyprany z emocji. Chcąc się dowiedzieć kim jest nadawca i dlaczego wysyła ludziom tak dziwne i zupełnie niezrozumiałe „prezenty” Alex Delaware rusza tropem hasła „niedobra miłość”. Z przerażeniem odkrywa, że to co uznał pierwotnie za żart lub zwykłą pomyłkę, to drobiazgowo zaplanowana zemsta. I to bardzo krwawa.
Autor porusza ciekawą kwestię psychicznego krzywdzenia dzieci i jego możliwych skutków. A także (co chyba jest najważniejsze) marnych możliwości wykrycia takiego przestępstwa i ukarania sprawcy. Przy okazji przemieszczania się głównego bohatera po Los Angeles, pokazuje nam też różne oblicza miasta, w którym niewyobrażalne bogactwo graniczy z równie niewyobrażalną nędzą. Zaś bardzo szczegółowe i plastyczne opisy pozwalają wyobrazić sobie wszystko tak dokładnie, że można prawie poczuć woń bezdomnych niemytych tygodniami…
Akcja książki toczy się stosunkowo wolno, polega głównie na szukaniu powiązań pomiędzy ofiarami, na rozmowach z potencjalnymi świadkami, czy rodzinami zamordowanych, za to znacznie przyspiesza pod koniec. Finał dosyć zaskakujący.
Z przyjemnością sięgnę po kolejne części cyklu.

Autor ma bardzo lekki styl i dobrze się go czyta. Ciekawa zagadka kryminalna i postaci które stają na drodze do jej rozwiązania. Dodatkowy plus za detektywa Milo, dowód na to że homoseksualista to normalny 100% fajny facet. Oswajajmy się z tym że jesteśmy różni :)

Zdecydowania najlepsza jak do tej pory część cyklu o Psychologicznym Bondzie! Przemoc psychiczna to coś znacznie gorszego niż znęcanie się fizyczne znęcanie się, zwłaszcza jeśli podlegają jej dzieci, nawet te nie do końca niewinne. Psychologiczne tortury bolą o niebo bardziej niż najgłębsze rany, a blizny po nich nie znikają już nigdy. A gdzie można znaleźć dogodniejsze warunki dla podobnych praktyk, jeśli nie w Zakładzie psychiatryczno-poprawczym dla nieletnich? W świetle prawa i przy pełnej akceptacji rodziców rozgrywa się piekło młodych dusz. Ale jeśli komuś mimo wszystko uda się przeżyć piekło, nie boi się już niczego. I z dużym prawdopodobieństwem zechce się zemścić na oprawcach...
Osobiście wcale mu się nie dziwię!

Tym razem Alex Delaware zostaje na siłę wciągnięty w paszczę szaleństwa. Pewnego dnia otrzymuje on tajemniczą przesyłkę. Czując, że grozi mu niebezpieczeństwo stara się rozwikłać tajemnicę serii morderstw, którymi ofiarami są terapeuci.
Jak w każdej części przygód psychologa mamy mroczną intrygę, ciekawie poprowadzoną akcję i mile spędzony wieczór przy czytaniu. Na pewno sięgnę po kolejny tom, ponieważ podoba mi się sposób w jaki Kellerman buduje napięcie.

Książka z którą mam pewien problem. Z jednej strony podoba mi się styl autora oraz mimo trudnych i zawiłych tematów posługiwanie się prostym lecz nie prostackim językiem. Jednak z drugiej strony jest główny bohater który jest strasznie irytujący. Nie wiem jak jest on przedstawiony w poprzenich częściach serii i jakoś nie mam ochoty tego sprawdzać. Głównym powodem mojej irytacji jest jego charakter. Ciężko to napisać bez wchodzenia w przykłady które mogłyby wam zaspoilerować zawartość książki a ja staram się tego nie robić. Jednak jest pewien czyn który doprowadzał mnie nie jako do furii. Chodzi mianowicie o z jednej strony zasłanianie się tajemnicą lekarską i nie mówieniem o pewnych elementach a z drugiej strony mówieniem całkowicie obcym osobom [z którymi po raz pierwszy się kontaktuje], o aktualnym etapie śledztwa. Trochę też irytuje jego szybkość z jaką zmienia zdanie. Na przykład mówi coś w stylu "nie przeprowadzimy się bo...", i tu jakiś powód. A kilka chwil później decyzja ulega zmianie o 180 stopni.
Książka nie powinna być brana pod uwagę jako kryminał ponieważ mimo kilku elementów to kluczowe elementy rozwiązują się niejako poza kartami powieści a my widzimy tylko tego efekty. Jako thriller powieść radzi sobie lepiej ale nie powiedziałbym iż jest to jakaś wybitna pozycja. Czyta się szybko ale przez głównego bohatera trudno nie być obojętnym wobec tego co przeżywają bohaterowie. Napisałem bohaterowie ale książka jest delikatnie mówiąc "teatrem jednego aktora", i nie narzekałbym gdyby bohater nie był taki jak Alex. Pozostali bohaterowie to tylko tło i nic więcej a szkoda ponieważ dowiedziałbym się dużo więcej o śledczym który prowadził sprawę z tej powieści.

Zapraszam również na mego bloga:

Książka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Na początku myślałam, że sytuacja w książce rozwinie się w całkowicie innym kierunku ale się myliłam. Zaskoczyło mnie zakończenie książki. Autor pisze w bardzo prosty sposób przez co szybko się ją czyta. Bardzo polecam!

Bogate opisy miejsc, jednak potrafią nie męczyć. Przemycany w słowach zapach tworzy atmosferę tajemniczosci. Razem z głównym bohaterem szuka się klucza do zbrodni i analizuje psychikę potencjalnego przestępcy. Czyta się przyjemnie.

Psycholog Alex Delaware często współpracuje z policją. Przeżył sporo niebezpiecznych sytuacji, widział wiele złego, niełatwo go przestraszyć. Na głuche telefony reaguje wzruszeniem ramion,te wszystkie anonimy trafiają do kosza.
Ale w tej przesyłce zaczyna go coś niepokoić, szary papier i brak nadawcy.
W środku kaseta, oraz dziecięcy głos,który powtarza "Niedobra miłość" w tle dużo krzyku, bólu, przerażenie i przerażający strach dziecka.
Tymczasem uczestnicy konferencji, którzy byli tematem do rozmów "Niedobra miłość" zaczynają ginąć w dziwnych, niewyjaśnionych okolicznościach. Czy Alex tym razem będzie następny na liście zabójcy?
Z Jonathanem Kellermanem spotykam się po raz pierwszy nigdy jeszcze nie miałam styczności z tym autorem wypadł w moich oczach bardzo dobrze.
Doskonała fabuła, akcja przyspiesza tempo i to szybko, zaskakuje coraz bardziej z każdą upływającą kartką, którą czytałam, bardzo buduje napięcie w książce.
Kellerman spisał się genialnie w swoim thrillerze napisał świetny, przerażający i rewelacyjny thriller.
Jest mroczna, ciemna tajemnica..sadystyczny psychopata, a także doktorek, który jest bardzo zagrożony przez zabójcę.
Książka wciągnęła mnie niesamowicie,zaskoczyła pochłonęłam błyskawicznie.
Jest to teraz mój ulubiony pisarz Kellerman z chęcią przeczytam kolejne jego dzieła!!!

Ale w tej przesyłce zaczyna go coś niepokoić, szary papier i brak nadawcy.
W środku kaseta, oraz dziecięcy głos,który powtarza "Niedobra...

Dodaj cytat z książki Niedobra miłość