Zapomniany pergamin

Sonia Draga
2007-01-01
2007-01-01
Sława Lisiecka
średniowiecze kobieta podarunek historia intryga architekt perrgamin tajemnica

Jakiś czas temu otrzymałam od znajomego pewną czytelniczą nominację. Nie wyrobiłam się co prawda w terminie, ale wyrobiłam się z nią w ogóle 😁
„Zapomniany pergamin” to fikcja literacka, zawierająca jednak postacie historyczne oraz pewne wydarzenia z przeszłości (np.mowa tu o papieżu Janie XXIII, Czechu Janie Husie, czy znanym w tamtych czasach architekcie Ulryku von Ensingenie).

Akcja dzieje się w XV wieku, w Niemczech. Książka opowiada o pewnym dokumencie, którego posiadaczką jest piękna Afra. Okazuje się, że skrywa on okropną prawdę o przeszłości Kościoła. Nasza główna bohaterka ma wiele przygód związanych z tym pergaminem. Stopniowo poznaje całą prawdę, sama biorąc udział w niejednej intrydze.
Ciekawy pomysł na fabułę, jednak akcja rozkręca się bardzo powoli. Dla mnie za wolno. Samo zakończenie takie nagłe i dla mnie niesatysfakcjonujące.
Za to polubiłam Afrę😉- odważną i pełną determinacji kobietę, której los też nie oszczędzał w młodości.
Ocena 6/10.

Główną bohaterką jest Afra, córka bibliotekarza. Nauczona łaciny, włoskiego, pisania i czytania, czyli wyjątkowa zdolność jak na średniowiecze. Akcja rozgrywa się ok 1400 roku. Afra jest służką u wielkiego pana, który traktuje się raczej podle, ciężko pracuje, a nawet raz posiada ją, czego owocem jest ciąża, którą musi ukrywać. Nie chcę spojlerować, ale ogólnie akcja się dobrze rozwija, jak książka sensacyjna, thriller, w tle pojawiają się też tajemnicza organizacja, która chce posiąść tytułowy zapomniany pergamin, który jest groźny dla Matki Kościoła i chrześcijaństwa.
Polecam, czyta się dobrze i szybko, trzyma w napięciu…

z braku laku...

z braku laku...

Lekcje historii powinno się pobierać z takich lektur. Polecam

Lekcje historii powinno się pobierać z takich lektur. Polecam

Ciekawa historia jednak nie zachwycił mnie styl autora. Porównanie do Browna moim zdaniem przesadzone.

Mroczny okres średniowiecza, wyraźny podział na bogatych i biednych, powstawanie nowych katedr, którym towarzyszyło wiele mrożących krew w żyłach momentów i szkatułka z tajemniczą zawartością. Czy można chcieć czegoś więcej od dobrej powieści? Okazuje się, że tak. Autor miał świetny pomysł, ale sama jego realizacja w moim odczuciu trochę kuleje. Momentami opisy są za długie, według mnie, nie wnoszą żadnej wartości dodanej, wpływają jedynie na objętość powieści. Zachowanie głównej bohaterki Afry od czasu do czasu irytowało mnie do tego stopnia, że miałam ochotę trochę nią potrząsnąć. Jednak w ogólnym rozrachunku uważam, że jest to dobra powieść i nie żałuję czasu poświęconego na jej przeczytanie.

Spodziewałem się więcej po książce "niemieckiego Dana Browna". Ni które momenty przydługawe i do tego irytująca główna postać.

Zapowiadało się na ciekawą powieść. Koncepcja była dobra, ale autorowi chyba zabrakło pomysłu.
Spodobała mi się tematyka książki, ale niestety Philipp Vandenberg wszystko spaprał. Początek był dobry, akcja wartka, ale jednak czegoś zabrakło. Na dodatek Afra to najbardziej irytująca główna bohaterka z jaką w ogóle się spotkałam!
Zgodzę się z @Ayuto też odniosłam wrażenie, że autor po napisaniu połowy książki nie wiedział już co napisać.
Czarę goryczy przelało zakończenie. Absolutnie rozczarowujące, zupełnie jakby Vandenberg nie miał pojęcia jak zakończyć swoją powieść.
Podsumowując - słabo. Mam nadzieję, że pozostałe książki Philippa są lepsze.

Zgodzę się z @Ayuto też odniosłam wrażenie,...

Jeśli macie do przeczytania coś innego, przekładajcie przeczytanie tej, niech czeka na końcu kolejki, bo to "ligowy średniak".Jest to książka historyczna, w której historii jest jak na lekarstwo, a główna bohaterka irytuje jak Antoni Macierewicz.

Ciekawa pozycja z rodzaju historical-fiction

Ciekawa pozycja z rodzaju historical-fiction