Trans-Atlantyk

angielski
Yale University Press
literatura piękna
angielski

Gombrowicz zawsze mnie zachwycał i w Trans-Atlantyku również mnie nie zawiódł! :) Ta książka może jest nieco skompilowana, ale to także ma swój urok.

Wspaniały, szalony, barwny Gombrowicz.

Opinię piszę po latach. Książkę czytałem wielokrotnie.
A fragment "pojedynku" literackiego nieraz czytał na głos i chodziłem, chodziłem, chodziłem po salonie jak i on chodził.
Książka choć wulgarna, to niezwykle aktualna. Może w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwudziestego wieku nie miała swojego wydźwięku ale teraz tamta Polskość jest tą Polskością.
Jeśli nie...

jezu chryste, ale się męczyłem przy tym

Szalenie trudna książka i sam nie wiem czy po prostu mnie przerosła literacko, czy zwyczajnie nie podpasowała. Napisana językiem wymagającym wielkiego skupienia, w sposób mieszający ze sobą całe spektrum groteski. Zdarzają się tutaj naprawdę świetne fragmenty (na przykład pojedynek), ale z drugiej strony trafiają się pasaże tekstu, które (zapewne przez własną ignorancję)...

Bardzo dobra, ale niezwykle trudna do rozszyfrowania. Na pewno nie na poziom licealisty.

Nie wiem jak bym odebrała tę książkę w innym momencie życia, np. 5-10 lat temu. Wiem, ze teraz rozterki Gombrowicza co do przynależności narodowej nie mogly chyba trafić u mnie na bardziej podatny grunt. Moglabym się pod nimi podpisać obiema rękoma. Jak bardzo zapadło mi w pamięć pytanie, dlaczego nie synczyzna? No właśnie dlaczego, dlaczego nie? Dlaczego by nie zboczyć,...

Trans-Atlantyk jest to książka nastroszona symbolami i alegoriami rozprawiająca o patriotyzmie i stosunku Gombrowicza do niego.
Polecam również przeczytać przedmowy z roku 1951, 1953 i 1957 można zaobserwować w nich dojrzewanie autora oraz delikatną zmianę ujęcia co do swojego dzieła.

Jakież to durne, piękne i przenikliwe!
Audiobook to wspaniały popis talentu Wojciecha Pszoniaka. Jego interpretacja jest brawurowa, nie wyobrażam sobie, aby można to było zrobić lepiej.

Druga najlepsza książka Gombrowicza zaraz po "kosmosie". Jest to powieść o zachwianiu przynależności narodowej, a także o tym czym w ogóle jest ta nasza przynależność. Po przeczytaniu książki zostanie nam w głowie pytanie: ojczyzna czy synczyzna?

7 481
    2 769