Alfie Bloom i złodziej talizmanu

Okładka książki Alfie Bloom i złodziej talizmanu Gabrielle Kent
Okładka książki Alfie Bloom i złodziej talizmanu
Gabrielle Kent Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Cykl: Alfie Bloom (tom 2) powieść przygodowa
powieść przygodowa
9788380820838
Janusz Maćczak

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka jeszcze lepsza od swojej poprzedniczki. Rewelacyjna fabuła i pomysł. Zdecydowanie nie ma tu miejsca na nudę. Lekturę czyta się wręcz ekspresowo. Brak naciągania i niepotrzebnego przedłużania.
Zanim się jednak po nią sięgnie warto przeczytać pierwszą część, ponieważ pewne fragmenty mogą wydawać się niezrozumiałe i w tym przypadku nielogiczne.
Naprawdę gorąco polecam!

Naprawdę gorąco polecam!

Książka wciąga od pierwszej strony. Jest bardzo interesująco. Nie mogłam się od niej oderwać. Pewne fakty mnie zszokowały, ale niektóre odgadłam przed ich wyjawieniem. Mam nadzieję, że będzie jeszcze dużo tomów ! :D
Gorąco polecam ! ! !

Gorąco polecam ! ! !

Świetna książka dla dzieci i młodzieży, którą czyta się tak jakby oglądało się film. Magia, elfy, latający niedźwiedź, czarodziejski talizman, magiczne portale, pojazdy poruszające się w powietrzu, podróże w czasie. Przy tej książce zdecydowanie nie grozi nam nuda. Czyta się błyskawicznie. Wspaniała rozrywka. Polecam.

Jak można zauważyć, coraz częściej sięgam po książki fantasy, które potrafią dać zapomnienie i odmienić naszą, szarą rzeczywistość przynajmniej na moment, nawet jeżeli są to książki dla dzieci i młodzieży. Miło tak czasem wrócić do przeszłości...

"Kiedy Alfie Bloom odziedziczył zamek i wielowiekową magię, jego nudne, smutne i samotne życie zmieniło się nie do poznania! Ale na jego drodze pojawiło się także wiele niebezpieczeństw o jakich nawet mu się nie śniło. Lokaj Ashford zostaje porwany w środku nocy a sam zamek wystawiony jest na ogromne zagrożenie. Uwięziony w zamku z przyjaciółką i dwoma kuzynami Alfie musi bronić swego dziedzictwa oraz zapobiec upadkowi… całej Anglii!"

"Alfie Bloom i złodziej talizmanu" to kolejna część przygód Alfiego. Nie czytałam innych części, aczkolwiek mam już przed sobą kolejną, dlatego też nie będzie dziś żadnych odniesień do pozostałych przygód bohatera.

Historia zaczyna się w błogim stanie Alfiego, który stara się poznać tajemnice zamku Hexbridge, lata sobie na skórze niedźwiedzia, niczym na latającym dywanie i ogólnie robieni same przyjemne rzeczy. Kim właściwie jest Alfie Bloom? Jest nowym właścicielem zamku, a zarazem spadkobiercą Orina Hopcrafta. Jak powszechnie wiadomo, kiedy dostajemy spory majątek, to kończy się wiele kłopotów finansowych. W przypadku bohatera, dodatkowo może on wkroczyć w świat czarów.

Okazuje się, że sielanka nie może trwać wiecznie. Tutaj kończy się z momentem wkroczenia do zamku okrutnych elfów (a zawsze myślałam, że elfy są łagodne). Sprytne stworzenia wyłączają alarmy zamku i w ten sposób dostają się niepostrzeżenie do środka, aby porwać starego kamerdynera. Ów atak jest spowodowany chęcią zdobycia soczewki, którą sporo lat temu skradziono z jej korony, a która może jej dać władzę nad całym światem. Jak myślicie? Czy elfim stworzeniom uda się spełnić rozkaz swojej królowej? Czy Alfi podoła temu wyzwaniu i poradzi sobie z sytuacją? O tym musicie koniecznie przeczytać.

Autorka pokazuje nam tutaj w niezwykle interesujący i obrazowy sposób przygody całej rzeszy bajkowych istot. Mamy tu elfy, smoki, druidy, magiczne dywany i wiele, wiele innych. Jak to też zwykle w bajkach bywa, widzimy też odwieczną walkę dobra ze złem, osnutą tajemnicami i dziwami.

Piękny to świat, kolorowy, a zarazem mroczny, bajkowy, ale i straszny, tak inny od świata w jakim żyjemy. Powiem szczerze, że od dziecka marzyłam, żeby przenieść się chociaż na moment w takie klimaty... no cóż, na marzeniach się skończyło i pozostało czytanie.

Historia jest niezmiernie wciągająca. Potrafi też zaskoczyć. Mimo, że to książka raczej dla młodszego pokolenia, to i ja dałam się ponieść wydarzeniom i z niecierpliwością czekałam na to, co wydarzy się na kolejnej stronie. Moja nastolatka czytała z wypiekami na twarzy, ale i ja czytałam, żeby zdać Wam z tego relację. Rozdziały są krótkie, treść napisana bardzo poprawnie literacko i bez zbędnych opisów. Autorka świetnie wyważyła opisy i dialogi tak, żeby czytelnik się nie znudził.

Polecam powieść nieco starszym dzieciom,wręcz nastolatkom, z racji niektórych scen, które są mocno brutalne, co niestety mogłoby się odbić negatywnie na psychice młodszych dzieci. Uważam, że i dorośli przeczytają historię z przyjemnością, bo przecież dobrze jest czasem wydobyć z siebie dziecko.

Wydawałoby się, że po uporaniu się ze złym smokiem nadszedł czas spokoju, cieszenia się i poznawania tajemnic zamku Hexbridge, poznawanie świata na latającej skórze niedźwiedzia. Tak właśnie zaczyna się kolejna część przygód Alfiego Blooma, nowego właściciela niezwykłej posiadłości, spadkobiercy potężnego Orina Hopcrafta. Od momentu przejęcia majątku jego życie wywraca się do góry nogami: przeprowadzając się w rodzinne strony zmarłej matki może uwolnić się od szkolnych łobuzów, rozwiązują się problemy z pieniędzmi, ma służbę, która o niego dba, a do tego poznaje świat magii. W pierwszym tomie kontakt z niezwykłymi mocami był starciem ze smokiem zmieniającym się w dyrektorki szkoły. Tym razem do jego życia wkroczy „piękny lud”, czyli elfy. Te niezwykłe postaci kojarzące nam się z dobrem i dbałością o otoczenie tu okażą się bezwzględnymi istotami walczącymi o absolutną władzę. Z tego powodu wykorzystują chwilowe wyłączenie alarmów i zabezpieczeń zamku i włamują się, aby porwać kamerdynera Wilberforce. Pięknej królowej zależy na soczewce, którą wieki wcześniej skradziono z korony. Mający niezwykłą moc przedmiot pomógłby władczyni elfów zapanować nad całym światem. Życzenie królowej jest rozkazem dla jej poddanych. Czy uda im się odzyskać skradzioną soczewkę? Jaka będzie w tych wydarzeniach rola Alfiego Blooma? Przekonajcie się sami.
Gabrielle Kent snuje interesującą opowieść o przygodach pełnych niebezpieczeństw, walce ze złem, niezwykłych nocnych wycieczkach, smokach, elfach, magii, druidach, magicznym latającym dywanie, niezwykłym zamku, podróżach w czasie, przemianie i wielu innych rzeczach spotykanych w książkach przenoszących czytelników do światów pełnych fantastycznych postaci i przedmiotów.
Opowieść jest bardzo tajemnicza i wciągająca od pierwszej strony, gdzie czytelnik staje się świadkiem dziwnego zachowania kamerdynera skradającego się nocą wokół zamku. Później odkrywamy, że uciekała przed elfami. Całość bardzo dobrze przemyślana, a fabuła miejscami zaskakująca nawet dla wprawionego czytelnika.
Książkę ze względu na niektóre nieco brutalne (opisujące zagrożenia i starcia) opisy polecam osobom od dziewiątego roku życia. Młodym czytelnikom czytanie sprawi dużą przyjemność dzięki niedługim rozdziałom, odpowiedniej budowie fabuły oraz zabranie w świat baśniowych przygód. Starsi znajdą tu przyjemną lekturę z licznymi inspiracjami zaczerpniętymi z opowieści, baśni, książek o magii.
opinia o pierwszym tomie: http://annasikorska.blogspot.com/2016/05/gabrielle-kent-alfie-bloom-i-tajemnice.html

Mimo że jest to książka fantasty, została jeszcze ufantastyczniona, pojawiają się także elementy sf. Mamy wiec latające niedźwiedzie i karety, elfy (pokazane dość sztampowo, naturalnie z łukami),podróże w czasie, podróże między światami, druidów, portale międzywymiarowe, magię drzew, złą mgłę, mechaniczne ptaki i wiele innych elementów w tak krótkiej historii. Momentami kojarzyła się z "Alicją w krainie czarów". Opisy są bardzo zredukowane, często ich brak w miejscach, w których mogłyby się pojawić, dlatego akcja pędzi do przodu jak imigrant po zasiłek. Jest to plus, bo czyta się przez to szybko, śladowe ilości opisów są jednak wystarczające dla wyobraźni. Fabuła naprawdę wciąga. Nie podobała mi się tylko końcówka, gdzie doszło do zlotu rodzinnego w stylu "I'm your father!". Książka wprawdzie jest dla młodszych nastolatków, ale i starsi mogą po nią sięgnąć, jeśli chcieliby poczytać sobie coś lekkiego, co można łyknąć w wieczór. Nie ma tu przemocy ani brutalnych scen.

• Rok 2017
  • Audiobooki