Thrice the Brinded Cat Hath Mew'd

Okładka książki Thrice the Brinded Cat Hath Mew'd Alan Bradley
Okładka książki Thrice the Brinded Cat Hath Mew'd
Alan Bradley Wydawnictwo: Orion Cykl: Flawia de Luce (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Flawia de Luce (tom 8)
Orion
2016-09-20
2016-09-20

Kolejna bardzo dobra część przygód nietuzinkowej Flawii de Luce, której główne zainteresowania to chemia i zbrodnia. Dość nietypowo jak na dwunastolatkę. Po powrocie z Kanady Flawia dowiaduje się, że jej ojciec leży chory w szpitalu, siostry są wredne jak zwykle, więc nie pozostaje jej nic innego jak poszukać życzliwej przyjaciółki, która urzęduje na plebanii. Gdy żona pastora prosi o małą przysługę Flawia nie podejrzewa, że odnajdzie kolejne zwłoki. Mrukliwy snycerz zostaje przez nią znaleziony przywiązany do drzwi swej sypialni głową w dół na dziwnym wyciągu, a przyczyna śmierci jest niezwykle niejasna. Detektywka-amatorka podejmuje się śledztwa na własną rękę, co prowadzi ją do nieżyjącego pisarza dziecięcych książek oraz wiedźmy sąsiadującej z martwym snycerzem. Jak te osoby są ze sobą powiązane i jak zaskakujące okaże się wyjaśnienie tej sprawy musicie dowiedzieć się sami. Gorąco polecam. A na koniec przygotujcie się na sporą porcję smutku...

Traktuję cykl o Flawii jako literaturę "ku pokrzepieniu serc" i czytam w takich chwilach, gdy potrzebuję wsparcia. Flawia jest niesamowicie zdeterminowana do działania, Czy się dzieje żle czy dobrze, a zazwyczaj źle się dzieje w tych historiach, ona szuka pocieszenia w działaniu. I to nawet w sumie nie tyle pocieszenia, ile prawdziwej radości i spełnienia. Zamiast leżeć i płakać, co byłoby zupełnie usprawiedliwione i zrozumiałe w jej sytuacji, rusza do akcji; zazwyczaj na wiernej Gladys. Niczym Don Kichot z La Manchy.
Jest jednocześnie samotnym dzieckiem; już dość wyrośniętym, ale jednak dzieckiem, które szuka akceptacji i miłości, pragnie pomagać, i już dorosłą, przedwcześnie, nastolatką. Raczej dziwaczną. Ale biorąc pod uwagę jej warunki dorastania to i tak zaskakująco normalną. Błyskotliwą, inteligentna i oczytaną -na swój specyficzny sposób.
W tej części Flawia jest wyjątkowo dojrzała. Na terenie podupadłej rezydencji mieszkają już nie tylko jej okropne starsze siostry, ale i jej okropna młodsza kuzynka,; kolejne nieznośne i samotne dziecko. Które, o zgrozo, szuka akceptacji u Flawii. Ojciec jest w szpitalu , z uwagi na chorobę. A stary i wierny służący jest raczej nieobecny duchem, chociaż chyba jedynie on stara się okazać Flawii odrobine wsparcia.

Ta część jest mocno melancholijna. Raczej tragiczna niż komiczna. Zaczyna się od fatalnych wieści, a kończy jeszcze gorszymi. Czy już wydarzyło sie wszystko złe co sie mogło wydarzyć?
Ale jednak Flawia, jak zawsze, gdy wszystko inne zawiedzie, ma oparcie w chemii

Ta cześć nieco lepsza niż poprzednia, ale to już nie ta sama Flawia co na początku. Mało chemii ( znów jedynie wywołanie filmu),coraz głupsze jej postępowanie, i coraz idiotyczniejsze sprawy kryminalne.
O odnośnikach nie wspomnę - książka niby dla dzieci a ponad 140 kompletnie zbędnych informacji u dołu każdej prawie strony, a można połowę z nich wyrzucić, połowę wyjaśnić w tekście, brnęło by się przez fabułę znacznie lepiej, tak brnęło ... bo czytanie przygód Flawii zaczyna być męczące.

Będę monotematyczna, ale... historia o Flawii znowu nie zawiodła. Uwielbiam bohaterów, świat, chyba wszystko, co jest zawarte w tej książce (i wszystkich poprzednich).
Tym razem Flawia rozwiązuje swoją pierwszą sprawę po powrocie z Kanady - przemierza tereny wokół rodzinnego Buckshaw na siodełku ukochanej Gladys, spotyka dawnych znajomych i wraca do wierszyków z dzieciństwa. Nie obyło się również bez chemii i tajnych misji z niedawno poznaną Mildred.
Serdecznie polecam! Wieczór z Flawią zawsze poprawia humor ;)

Flawia, ach Flawia... Dziewczynka, która zaczynała swoje przygody jako podlotek - dojrzewa i wkracza na salony. Już nie tylko miażdży logiką, rozwikłaniem zagadki główne plus kilku pobocznych z gracją baletnicy. Flawia przestaje się rumienić i zaczyna ciąć językiem i coraz lepszym aktorstwem!
Już niedługo zapewne wystartuje w roli szpiega :)

Już niedługo zapewne wystartuje w roli szpiega :)

Uwielbiam Flawię. Po raz kolejny mnie nie zawiodła. Szkoda mi tylko zakończenia, naprawdę mogłaby mieć dziewczyna mniej pod górkę. :(

2083

Flawia de Luce zawsze wspaniała, aczkolwiek zmiana tłumacza z Jędrzeja Polaka i Magdaleny Moltzan-Małkowskiej na Marka Króla nie posłużyło tej powieści. Tłumacz z pewnością chciał dobrze, ale jego nadgorliwość w tłumaczeniu mnie męczyła. Przypisy występujące co kilka stron na pewno są potrzebne i oczekiwane w pracach naukowych, jednak w powieści mającej dostarczyć czytelnikowi rozrywki i relaksu, nie są aż tak bardzo wymagane. Zawiłości języka, które trudno przetłumaczyć na polski - jak najbardziej. Jednak kiedy tłumacz wyjaśnia mi w przypisach, że "Buszujący w zbożu" to powieść J.D.Salingera, a Soho to dzielnica Londynu, to bądźmy poważni... brakowało mi tylko "Bilbo Bagosza z Bagoszna w Hobbitowie" ;)
Dla zrozumienia lektury nie jest potrzebne tłumaczenie czytelnikowi każdej nazwy ulicy, którą akurat przemierza Flawia.

No wiecie co! Oto wyraz mojego oburzenia na zakończenie książki. Ta część przygód Flawii jest mocno melancholijna, niewiele, o ile wcale nie ma tu lekko wisielczego humoru, obecnego w poprzednich tomach. Zagadka kryminalna satysfakcjonująca, przy czym autorowi znowu udało się pokazać małe ludzkie tragedie, ukryte za fasadą przeciętności. Końcówka prowokuje pytanie, co dalej? Co pan jeszcze wymyśli, panie Bradley?

Mimo tego że nie było momentów do pośmiania w głos, czytało się szybko i przyjemnie, zagadka wciągająca, a zakończenie wzbudzające wiele emocji. Wydaje mi się że dla młodszego/świeżo upieczonego nastolatka będzie to fantastyczna zabawa z kryminałem. Dla mnie już trochę " starej ciotki" było tylko w porządku.

"Zakończenie ścisnęło mi serce i prawie doprowadziło do płaczu, tak smutno mi się zrobiło po tym, co przeczytałam. Z tego powodu pisałam na początku, że to już nie jest ten sam cykl, ale nie można odmówić mu niezmiennej obecności specyficznych dla powieści Alana Bradleya elementów składowych. Wciąż mamy więc nietuzinkową młodą bohaterkę, której wielkimi pasjami są chemia i śledztwa, ciągle też doskonale daje się wyczuć klimat sennego, małego miasteczka, które upodobała sobie zbrodnia i w którym trup ściele się gęsto."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/12/13/trzykroc-wrzasnal-kocur-szary-a-bradley/ :)

• Chcę kupić