Narrenturm

Okładka książki Narrenturm
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA Cykl: Trylogia husycka (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trylogia husycka (tom 1)
Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA
2002-01-01
2002-01-01
Nagroda Zajdla - zwycięzca Husyci Reynewen czarna magia biała magia Śląsk

Jak zwykle na Sapkowskim się nie zawiodłem, świetna powieść i jak mi się wydaje bardzo dobre wprowadzenie w cykl. Bohaterowie, choć początkowo irytujący to z czasem można się z nimi zżyć i nawet ich polubić. W fenomenalny sposób zostały też oddane realia Śląska w XV wieku. Co ciekawe klimat jest bardzo podobny do tego z gry Kingdom Come: Deliverance, która rozgrywa się w podobnym okresie tyle, że w samych Czechach.

Moje pierwsze bezpośrednie zetknięcie z prozą Andrzeja Sapkowskiego. Początek książki wyzwolił we mnie pewien sceptycyzm, jednak dałem jej szansę i lekturę zakończyłem z jak najbardziej pozytywnym wrażeniem.

"Narrenturm" to bardziej powieść historyczna z elementami fantastyki niźli klasyczne fantasy i takie połączenie jak najbardziej trafia w mój gust. Elementy magiczne są czytelnikowi dawkowane w ilościach dość umiarkowanych - mamy choćby zloty czarownic i uzdrawianie wspomagane magią, ale nie przysłania to historycznego realizmu, który dominuje w tej książce.

Ogrom wiedzy, który w swej powieści przemyca autor może budzić spory podziw. W trakcie lektury natkniemy się na wiele szczegółów i ciekawostek związanych ze Śląskiem, jego historią i położonymi na tym obszarze miejscowościami. Nie raz weryfikowałem w internecie napotykane w książce informacje i wielokrotnie byłem zdziwiony detalami, do jakich dogrzebał się Andrzej Sapkowski i zawarł je na kartach "Narrenturmu".

Książkę czyta się znakomicie nie tylko ze względu na wciągającą fabułę i zarysowane z inteligentnym humorem postacie, ale też z powodu lekkiego języka, którym snuta jest opowieść. Obfituje on między innymi w łacińskie cytaty i zwroty, co, z tego co zauważyłem, część czytelników postrzega jako minus, mnie jednak przypadło do gustu, być może za sprawą jako takiego obycia z językiem Wergiliusza.

Lektura ta niewątpliwie poszerzyła moją wiedzę dotyczącą okresu wojen husyckich i z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy cyklu.

Ciekawa historia, fajne i ciekawe postacie. Lubię tski humor i język

Ciekawa historia, fajne i ciekawe postacie. Lubię tski humor i język

Fantastyczne :)

Fantastyczne :)

Sztos!

Sztos!

Wiem, że wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale osobiście uważam, że trylogia husycka to najlepsze, co dał nam Sapkowski. Na drugim miejscu są opowiadania ze świata "Wiedźmina", a na trzecim cykl wiedźmiński.

Gdy powieści ukazywały się po raz pierwszy, czytałem je na bieżąco, a że lat temu to było wiele, pamiętam tylko ogólne wrażenie - bliskie mi tło geograficzne, ciekawe tło historyczne i kończące wszystko stwierdzenie: "to lepsze, niż Wiedźmin".

Dziś, po latach, skończyłem właśnie słuchać cykl audiobooków, choć lepiej powiedzieć: słuchowisk - bo tym właśnie są udźwiękowione wersje powieści. Już sam fakt, że się do czegoś dobrowolnie wraca, coś znaczy, prawda? Ponadto, jak w wypadku każdej formy sztuki, w ponownie czytanej (tu: słuchanej) książce, za każdym razem można znaleźć coś innego, zależnie od nastroju, sytuacji życiowej, bagażu doświadczeń, czy tego, co aktualnie na świecie. Co więc dziś zrobiła ze mną Trylogia Husycka?

Po pierwsze: inspiracja.
Po książkach doskonale widać "napracowanie". Czasem zdarza mi się "wrzucić do sieci" krótki tekst krajoznawczy i czasem bywa, że coś, co czyta się mniej niż 10 minut, piszę 3 dni. Dlatego, jako taki "mały żuczek" kłaniam się w pas Sapkowskiemu. Trudno mi sobie nawet wyobrazić, ile godzin, dni, miesięcy, czy lat może trwać przygotowanie do takiego dzieła. Dziesiątki postaci, wydarzeń historycznych, miejsc. Czytając, wydawało mi się, że z łatwością potrafię odróżnić postać historyczną od fikcyjnej. Ale nie raz i nie dwa zdziwiłem się! Bo też i nie raz i nie dwa, w trakcie lektury (słuchania) zaglądałem do Internetu, aby sprawdzić nazwę miejsca, nazwisko postaci, czy wzmiankę o jakiś wydarzeniu historycznym. I nie raz okazywało się, że postać, którą brałem za fikcyjną, ma swoje miejsce w kronikach! Ale co najważniejsze w tym wywodzie to to, że Sapkowski skłonił mnie do poszerzania wiedzy, do szperania po sieci, dokształcania się. I choć lekturę skończyłem, to jeśli czas pozwoli, tego zgłębiania nie zakończę, bo parę pytań jeszcze pozostaje dla mnie bez odpowiedzi :)

Po drugie: rozmach
Według mnie na szacun zasługuje też rozmach. Trylogię Husycką Sapkowski napisał będąc już dość dojrzałym artystą. I całe szczęście. Gdyby podobnego projektu podjął się początkujący pisarz, a nawet "Sapkowski z przeszłości", mogłaby wyjść kupa. Tymczasem dostajemy epopeję niemalże. Czas akcji rozciąga się na ponad 10 lat. Lat, w czasie których Śląsk, Czechy, Polska i okolice przechodzą przez istotny okres historyczny. Czas, gdy następują przemiany, o których ledwie wzmiankuje się na lekcjach historii, a w które, wraz z bohaterami, możemy zagłębić się, dzięki kilku latom pracy autora. W innych recenzjach, które dopiero co przejrzałem, pojawia się zarzut, że tego wszystkiego jest za dużo, że za dużo wydarzeń, zbyt wielu bohaterów. Ja na to patrzę inaczej i mówię: bogactwo, rozmach. Oraz, o czym już wspominałem, na mnie to zadziałało inspirująco, skłoniło do zgłębiania wiedzy. Może dlatego, że większość życia spędziłem między Wrocławiem, a Landeshutem, że czytając, nie musiałem zaglądać na google maps, bo wystarczyło zamknąć oczy, aby widzieć mapę, a czasem i krajobraz (choć dziś inny, niż 600 lat temu, oczywiście).

Po trzecie: augmented reality
Czytanie (lub słuchanie) Trylogii Husyckiej to dla mnie jak włożenie na nos okularów do rozszerzonej rzeczywistości. Na dwóch poziomach. Po pierwsze, pozostając w dobrze znanych mi miejscach, przenoszę się dzięki autorowi o sześć wieków w przeszłość. Po drugie, na warstwę topograficzną i historyczną, nakłada Sapkowski warstwę magiczną. Jest medycyna wspomagana czarami, są magowie "zwykli", czyli po prostu lekarze, ale też magowie "prawdziwi" o mocach ponadludzkich. Są afrodyzjaki, trucizny, talizmany, przepowiednie, czarownice z kotami... słowem - wszystko, czego potrzeba. Cała ta mieszanka - przynajmniej dla mnie - dodaje powieściowemu światowi dodatkowego, trochę romantycznego kolorytu. Trochę tak, jak wtedy, gdy włożymy okulary przeciwsłoneczne i kolory stają się bardziej ciepłe, jakby to było sierpniowe popołudnie.

Po czwarte: przemiana bohatera.
Niedawno widziałem w sieci materiał dotyczący filmów. Autor dowodzi na przykładach, że mocą dobrej historii jest przemiana bohaterów. Idąc za tą definicją, Trylogia Husycka jest dobrą historią. Przepraszam - bardzo dobrą. Główną postacią jest Reynevan, szlachcić z mało znaczącego śląskiego rodu. Poznajemy go w scenie bardzo namiętnego seksu, gdy ma 23 lata i jest - o czym przekonujemy się już w pierwszych rozdziałach - tak naiwny, narwany i nierozsądny, że ręce opadają i nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Gdy docieramy z bohaterem do końca trylogii, mamy przed sobą zupełnie, ale to zupełnie innego człowieka. Gdy czytałem książki sam mając dwadzieściakilka lat, nie mogłem tego odebrać, ale dziś uderza mnie to z wielką mocą. Inni ważni bohaterowie też mają swoje historie, dramaty, dylematy, ale to jednak Reynevan jest nam przedstawiony przez autora najwyraźniej. A gdy do tego dodamy wspomnianą wcześniej przemianę historyczną świata, mamy mieszankę naprawdę przedniej jakości.

Po piąte: morały i przypowieści
Wojny Husyckie były wojnami religijnymi, o których niektórzy mówią, że są najbardziej okrutnymi. Mam wątpliwości, bo wydaje mi się, że konkurencja ze strony wojen domowych jest silna, a zwycięscy pewien nie jestem. Z uwagi na taką a nie inną tematykę powieści, wiele miejsca poświęca autor Słowu Bożemu. Cytując Biblię, czy inne teksty, autor wplata w to wszystko własny komentarz - czy to wypowiadając go ustami bohaterów, czy umieszczając odpowiednie cytaty w odpowiednim kontekście. Sporo jest też polityki i rozważań o jej naturze. Domyślacie się więc, że wiele, bardzo wiele jest w dziele "mądrości i morałów". Niektóre są banalne, inne dają do myślenia. Wbrew temu, co napisał w innej recenzji jeden z moich przedmówców, nie widzę w całej historii, ani w tych "mądrościach" szczególnego przytyku do chrześciaństwa. Jeśli już, nazwałbym to "gorzką refleksją" nad tym, jak wyglądała nasza historia przez stulecia, jakie były ludzkie pobudki, czym jest władza i jaki jest los "zwykłego człowieka". Powiem więcej, w niejednym miejscu można poczuć, że Bóg, jeśli jest, jest jedyną nadzieją dla poszczególnych bohaterów, i ogólnie - przedstawionego świata. I choć minęło sześćset lat, to czy aby aż tak wiele się zmieniło, poza tym, że pewne rzeczy załatwia się dziś w białych rękawiczkach, miast z zakrwawionym mieczem?

Po ostatnie: wzruszenia
Czym byłaby dobra historia bez miłości i straty? Bez przyjaźni, nadziei, smutku i pożegnań, bywa, że ostatecznych? Przecież o tym chcemy czytać! Chcemy, aby autorzy swymi opowieściami wywoływali w nas EMOCJE. Chcemy obgryzać palce z nadzieją, że kolejne tarapaty, w które wpadli nasi ulubieńcy, skończą się dobrze. Chcemy, aby kochankowie zaznali szczęścia, a złych spotkała kara. Cieszymy się, gdy "naszym" udaje się, a bywa, że płaczemy, gdy przechodzimy wraz z bohaterami ku rozwiązaniu akcji. I to wszystko tu jest. Bardzo jest.

Rozpisałem się, ale cóż... to w końcu trzy, niemałe tomy! :)

W tym wpisie ocenie cala trylogie, a nie tylko pierwsza cześć. Jestem zbyt leniwy, aby oceniac wszystkie części osobno.

Plusy:
- Pan Andrzej Sapkowski świetnie łączy historie z fantasy, podobno wszystkie występujące w powieści herby są prawdziwe
- dużo doskonałego humory, pojawia się gra słowem, świetnie napisane opisy oraz humor sytuacyjny, niektóre fragmenty czytałem po kilka razy, tylko po to, aby znowu się pośmiać
- Warsztat literacki godny pozazdroszczenia
- Występujące w książce postacie historyczne zwykle są delikatnie „podkręcone”, ale wychodzi to świetnie
- mnóstwo celnych i kąśliwych uwag wyśmiewających ludzka naturę, czasy współczesne, politykę
i relacje damsko – męskie, swoja droga myślę ze Pan AS byłby świetnym standuperem!
- scena egzorcyzmów
- dialogi, jeśli ktoś polubił kłótnie na linia Jaskier – Geralt, nie będzie zawiedziony, autor kolejny raz tworzy duet zręcznie ścierających się ze sobą dyskutantów
- zacięcie filozoficzne, jakie lubię, czyli bez zbędnego patosu
- dużo łacińskich wstawek, z tego, co czytałem wiele osób uważa to za minus, dla mnie to wielki plus
- dobrze umotywowani źli bohaterowie
- ładne opisy, wyróżniające się bogatym jeżykiem
- opierający się o różnice charakterów dynamizm miedzy trojka towarzyszy
- wierne oddanie realiów historycznych, prawdziwe nazwy bronie, dawnego sprzętu, potraw, zwyczajów etc
- zaskakująco wzruszająca końcówka!
- skomplikowany świat, autor uniknął biało – czarnych postaci i bardzo dobrze!

Minusy
- bardzo dużo się dzieje, a mało z tego wynika, w pewnym momencie mamy napad za napadem, bojkę za bojka, przez co kolejne kłopoty, w które wpada bohater tracą na znaczeniu
- naiwność głównego bohatera, bywa męcząca
- Samson Miodek to w gruncie rzeczy nowy Regis, taki trochę recykling postaci, ale postać sama w sobie bardzo przekonująca
- akcja biegnie do przodu i można się pogubić w imionach i nazwiskach, czasem postać, która spotkaliśmy 200 stron wcześniej, pojawia się kolejny raz, główny bohater świetnie ja pamięta a my wcale przez natłok zdarzeń, ponadto osób, które walczyły z Reinewanem było tyle, ze łatwo się pomylić, kto jest, kim, zwłaszcza w środku powieści
- nierówne tempo, źle rozmieszczone akcenty, kilka razy odczułem znużenie materiałem

Na sam koniec drobna uwaga. Osoby ceniące sobie instytucje kościoła katolickiego mogą mieć spory problem z czytaniem. Nie daje tego na plus, czy minus i nie zamierzam oceniać, po prostu stwierdzam, ze w książce sporo jest treści niezbyt przyjemnych dla sporej grupy osób. Moim zdaniem książka jest rewelacyjna 8/10.

Plusy:

Re-reading

Re-reading

W formie audiobooka od superNOWA - rewleacja!

W formie audiobooka od superNOWA - rewleacja!