Słowo na A

Grupa Wydawnicza Harmonia
2016-10-28
2016-10-28
autyzm

Dobra książka jako mały przewodnik dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, terapeutów oraz szczególnie polecane ludziom którzy mają wyimaginowane problemy życiowe :)

Przeczytałam w jeden wieczór. Nikodem ubrał w słowa to co czuje wielu rodziców dzieci autystycznych. Nie wszędzie się z nim zgadzam - miejscami nawet mnie irytuje. Uważam jednak, że w celu uwrażliwiania społeczeństwa należy ją podsuwać każdemu kto na wieść o autyzmie dziecka współrozmówcy reaguje ,,a nie wygląda...".

Bardzo podobało mi się, w jaki sposób Nikodem Sadłowski przekazuje swojemu odbiorcy, czego tak naprawdę nie powinno mówić się rodzicom dzieci autystycznych. To ważny aspekt.Umoralnianie lub dawanie „dobrych rad” wzbudza raczej odwrotne reakcje od zamierzonych. Porównywanie niepełnosprawnego dziecka do dzieci zdrowych nie jest dobrym pomysłem.
Książka, jak chyba każda dotycząca choroby, niepełnosprawności czy też walki o zdrowie wzrusza i skłania do przemyśleń. Jest to książka, którapomaga tak naprawdę zrozumieć, z czym boryka się dziecko oraz jego otocznie.
Całą recenzje znajdziecie tutaj

Książka, jak chyba każda...

Nikodem w swojej książce przedstawia nam odmiany autyzmu, problemy w zadawałoby się prostej sferze jaką jest jedzenie, czy komunikacja. W doskonały sposób przedstawia słodko – gorzką codzienność, gdyż wiadomo, że są takie dni, gdy żyje się zupełnie przyzwoicie. Chyba najbardziej przykro czyta się jednak o odrzuceniu przez znajomych. O tym, że zamiast wspierać „przyjaciele”, ale czasem i bliska rodzina, unikają kontaktu, przez co więzi zaczynają się poluźniać. Niestety nie każdy jest w stanie zrozumieć oraz być wypełni tolerancyjnym dla różnego typu zachowań, które dla „zdrowych” ludzi są nie do końca akceptowalne.
„W życiu każdego rodzica autystycznego dziecka są dni pełne rozpaczy. Nie raz zastanawiałem się, co mógłbym zrobić, by zmienić Twój świat Synu. Bezsilność to uczucie, które gości u nas niemal każdego dnia, ale według mnie ważne jest, by nie trwać w tej bezsilności.”
Całą recenzje znajdziecie tutaj

Goraco polecam. Zarowno rodzicom dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu, jak i tym ktorzy nie maja z autyzmem stycznosci na codzien.
Autor przybliza nam codziennosc ojca rodziny, ojca autystycznego Maksa i neurotypowej Livii, kochajacego meza i czlowieka 'po przejsciach', ktory odnalazl szczescie. Swiadome rodzicelstwo, doskonalenie samego siebie, codzienna walka, bujna przeszlosc i optymistyczne spojrzenie na przyszlosc, to wszystko przewija sie w 'Slowie na A'. Sadlowski, chce nam przekazac swoj optymizm i wiare w przyszlosc, chce pokazac, ze autyzm to nie wyrok.
A takze, ze autyzm nie jest choroba, jest uposledzeniem.

"Jeżeli choć jednej osobie na świecie ta książka pomoże, jeśli zmieni czyjeś myślenie lub da komuś kopa do działania - było warto."

Byłbym bardzo niesprawiedliwy, gdybym napisał, że to najważniejsze zdanie z książki Nikodema Sadłowskiego Słowo na A. Mam jednak wrażenie ogromnego i zmarnowanego potencjału. Zaczyna się nieźle. Detoks, rockandrollowy świat, emigracja później w książce dowiadujemy się o ucieczkach z domu, kolejnych szkołach i bardzo bogatym w doświadczenia i używki młodzieńczym życiu. A w końcu niesłychanym sukcesie.

Wreszcie następuje wielka zmiana. Rodzi się syn. Pozornie zwyczajny. A jednak, nie. W pewnym momencie pojawia się diagnoza - autyzm. I już nic nie jest takie samo.
[...]
całość:

Gorąco polecam! "Słowo na A" to książka dostarczająca całej gamy emocji, w tym wielu wzruszeń. Bardzo osobista, niezwykle wciągająca, napisana przystępnym językiem, którą błyskawicznie się czyta. Pomaga zrozumieć czym jest autyzm i przybliża nam obraz tego jak wygląda codzienne życie Maksa i jego rodziny. Co czyni ją wyjątkową to fakt, że jest napisana z perspektywy rodzica. Nikodem, który ma za sobą burzliwą przeszłość swoją postawą udowadnia, że nigdy nie jest za późno na zmiany oraz, że jeżeli tylko człowiek chce to może osiągnąć wszystko. Inspirująca lektura do której na pewno jeszcze wrócę i będę zachęcać do jej przeczytania.

Bardzo dobra, prawdziwa, wstrząsająca. Polecam wszystkim nie tylko rodzicom dzieci autystycznych.

Gorąco Polecam

Gorąco Polecam