Krótka, zwycięska wojenka

Okładka książki Krótka, zwycięska wojenka David Weber
Okładka książki Krótka, zwycięska wojenka
David Weber Wydawnictwo: Rebis Cykl: Honor Harrington (tom 3) Seria: Science Fiction fantasy, science fiction
Honor Harrington (tom 3)
Science Fiction
The Short Victorious War
Rebis
2001-01-01
2001-01-01
8371208138
Jarosław Kotarski
Honor Harrington Manticore Gwiezdne Królestwo Manticore Ludowa Repulika Haven Nimitz

Okładka książki 1634: Wojna bałtycka Eric Flint, David Weber
1634: Wojna ba... Eric Flint, David W...
Okładka książki To End in Fire Eric Flint, David Weber
To End in Fire Eric Flint, David W...
Okładka książki 1633 Eric Flint, David Weber
1633 Eric Flint, David W...

Okładka książki Marsz w głąb lądu John Ringo, David Weber
Marsz w głąb lądu John Ringo, David W...
Okładka książki Światy Honor Linda Evans, David Weber
Światy Honor Linda Evans, David ...
Okładka książki Krucjata David Weber, Steve White
Krucjata David Weber, Steve ...

dalszy ciąg przygód, walk Honor, jak poprzednio dużo opisów strategii i polityki, dość monotonne momentami, jednak nie zniechęciło mnie do sięgnięcia po ciąg dalszy :)

Jestem po lekturze setu liczącego 13 tomów. Zatem należy się krótkie podsumowanie.
Szacunek Panie Weber! Czytając cykl miałem wrażenie że zostałem przeniesiony w czasie z okresu wojen napoleońskich i przygód Horatio Hornblowera autorstwa C.S. Forestera do dalekiej przyszłości.
Niezłe tempo akcji.
Ku mojemu zaskoczeniu młócka i rąbanka wśród efektownych eksplozji laserów i reaktorów stanowi chyba mniej niż 1/4 zawartości cyklu za to pozostałe wątki prywatne i polityczne są całkiem ciekawe i wcale nie nużą.
Ruszam na poszukiwania 14 tomu.

Niezłe tempo akcji.
Ku mojemu zaskoczeniu młócka i rąbanka wśród efektownych eksplozji laserów i...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Kolejna część przygód dzielnej wojowniczki-astronautki Honor Harrington, która w trzecim tomie dowodzi już krążownikiem kosmicznym i, co oczywiste, dokonuje czynów wielkich.

Powieść, jak wszystkie z tego cyklu, jest napisana sprawnie, czyta się świetnie (jeśli ktoś ludzi lub przynajmniej toleruje tego rodzaju fantastykę wojenno-kosmiczną). Niemniej, coraz więcej w opowieściach o Honor Harrington odcieni wodewilowo-komiksowych. I to irytujące przekonanie autora, że wszechświat jest urządzony na modłę USA...

Jak najłatwiej odwrócić uwagę społeczeństwa od wewnętrznych problemów? Znaleźć zewnętrznego wroga, wywołać wojnę i ją wygrać. Bonus: przejmujemy ekonomię przeciwnika. Zagrożenia: żadne gdy jesteśmy największym imperium w okolicy.

Tak myśleli władcy Republiki Heaven, niestety nie wzięli pod uwagę, że Gwiezdne Królestwo Manticore nie chce dać się połknąć większemu sąsiadowi, że ma może mniejszą, ale lepiej wyposażoną i dowodzoną flotę i że wśród dowódców ma takich oficerów jak Honor Harrington.

W trzecim tomie serii wracają starzy bohaterowie, zarówno Ci dobrzy jak i źli, Honor stacza kolejne starcia w kosmosie a w tle wybucha gorący, choć niespodziewany romans.

David Weber po raz kolejny udowadnia że militarna SF oparta na kosmicznych starciach jest jego mocną stroną. Opisy bitew są dynamiczne i realistyczne (pamiętając o dobrze opisanych ograniczeniach stworzonego świata),wątki polityczne ciekawe a romans dodaje odrobinę pieprzyku.
Będąc fanem Honor nie mogę wydać innej opinii jak: czytajcie a nie pożałujecie.

Po wprowadzeniu w świat HH w poprzednich tomach cyklu, obraz prezentowany przez autora jest kreślony coraz szerzej, a sposób prowadzenia narracji staje się coraz bardziej wyrafinowany. W "Wojence" mamy pierwszą okazję bliższego zapoznania się z Republiką Haven. Wobec oczywistych liberalnych i monarchicznych sympatii autora trudno się dziwić, że kraj ten ma służyć za przestrogę do jakiej degeneracji prowadzi polityka państwa opiekuńczego. Trochę szkoda jednak, że autor pomija wcale niemałe wady liberalizmu gospodarczego, lecz może faktycznie nie są one tak widoczne, gdy liberalny system jest w stanie pobierać dodatkowe zasoby z zewnątrz (tak jak działo się w przeszłości na Ziemi). Autor zlitował się też nad bohaterką (i czytelnikami) i zapewnił jej w końcu jakieś życie seksualne. Jego całkowity brak u niezależnej, odważnej i przebojowej kobiety był bowiem mało prawdopodobny, a pokrętne tłumaczenia autora nie ratowały sytuacji. Musiałyby zresztą mieć negatywny wpływ na psychikę, który chyba dyskwalifikowałaby kandydata na dowódcę mniejszej czy większej jednostki bojowej. Widzimy również praktyczną demonstrację ulubionej zasady życiowej Webera: nie każdy wojskowy jest równym gościem, ale każdy równy gość jest (był) wojskowym. Najwyraźniej Szwejk nie jest Weberowi znany. Przy okazji ten tom pokazuje, jakim nieporozumieniem jest wydawanie książek bez korekty językowej. Wątpię bowiem, by jakikolwiek polonista przepuścił dwukrotne użycie słowa "ponieważ" w tym samym zdaniu, że nie wspomnę już o błędnym powielaniu angielskiej interpunkcji albo bałagan w pisowni słowa dreadnought (alternatywnie dreadnaught, ale warto się trzymać jednego wariantu). Jeśli chodzi o naukową rzetelność autora, to nie wykracza ona niestety poza solidność w wykonywaniu prostych obliczeń. Całe rozważania nt. nadprzestrzeni, napędu impeller i tuneli czasoprzestrzennych ("przekładanych" odkrywczo na "wormhole") to tylko czysta fantazja, owszem, oparta na pewnych podstawach naukowych. Tyle że o tym, iż przestrzeń jest uginana przez grawitację, co zmienia tor np. promieni światła, powinien już wiedzieć gimnazjalista. Autor popełnia zaś liczne babole, takie jak regularne mylenie prędkości z przyspieszeniem i błędy w przeliczaniu przyspieszeń okrętów z km/s^2 na jednostki "g". Niezależnie od tych wszystkich narzekań, "Wojenka" jest doskonałą powieścią rozrywkową, o starannie obmyślonej fabule. Wypełnia ją galeria ciekawych postaci - częściej widujemy tu ordynansa McGuinessa, który "ojcuje" Honor od pierwszego tomu, ale na znaczeniu i głębi zyskuje dopiero teraz (i na szczęście już do końca pozostaje jedną z głównych i najsympatyczniejszych postaci cyklu). Wady "Wojenki" wychodzą na wierzch dopiero przy czwartym, piątym czytaniu, ale chyba to, że chce się ją tyle razy czytać, też o czymś świadczy.

Sporo polityki, romans oraz bitwa.

Sporo polityki, romans oraz bitwa.

No i nastal czas wojny rmn z Haven. Ksiazka dobra, choc akcja ciagle sie wolno, bardzo wolno. Ale i tak dobrze sie czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyka space opery. Konflikt Republiki Królestwem nabiera rozmachu co jest okazją do przedstawienia walki nie tylko na poziomie pojedynczych okrętów, ale także strategii walki całych flot o rozbudowane przestrzennie systemy. Dodatkowo mamy jeszcze bardzo ciekawe wątki polityczne, a nawet wątek romantyczny. Fabuła jest na tyle rozbudowana, że szkoda, że Weber nie rozwinął bardziej niektórych wątków i nie zamknął całości w dwóch tomach.

Rewelacyjna seria. Mimo ze z czasem traci trochę na dynamice - duzo opisów które za wiele nie wnoszą (w koncu jak przeczytalo sie juz kilka tomow uniwersum jest juz znane).

Ciekawie przestawione procesy polityczne oraz realistycznie i spojnie opisane bitwy w kosmosie.

• Science Fiction
  • Science fiction
  • Sci-fi

Dodaj cytat z książki Krótka, zwycięska wojenka